Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

nutucutu 04.06.2012 12:47:43

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 450053)
Ce spuneti aici este foarte adanc. Intr-adevar, cine se chinuie sa se mantuiasca nu a ajuns inca mantuit. Insa exista pericolul celeilalte extreme, de a nu mai face nimic zicand ca Domnul face totul, iar noi avem doar credinta, riscand sa ne autoamagim.

Pericolul de care vorbiti exista atunci cind credem ca totul depinde de noi. Cind stim ca totul depinde de Dumnezeu, iar noi avem rolul de a spune mereu "fie mie dupa cuvintul Tau", efortul nostru se indreapta in a analiza unde trebuia sa spun "da" si nu am spus si in incercarea de a ma corecta pe viitor. Iar Domnul nostru este infinit de milostiv si imi va acorda iertarea pentru greselile facute!
Un calugar spunea ca nu lucrarile il sfintesc pe om ci omul sfinteste lucrarile. Iar o lucrare este sfinta daca izvorazte dintr-un spirit abandonat Domnului. Exact ca si sfintul Pavel: degeaba imi impart averea saracilor daca nu am dragoste (adica daca nu fac lucrarea pentru slava si gloria DOmnului meu, nu pentru alt scop).
Cu alte cuvinte, poate ca imi doresc sa fiu asemenea unui sihastru sau a nu stiu carui sfint. Dar asta nu e decit vointa mea. Instrumentele de a deveni sfinta se afla in jurul meu, Domnul nostru mi le-a pus la dispozitie: oamenii cu care relationez cu calitatile si imperfectiunile lor, fabrica in care lucrez, cartile pe care le citesc si cel mai important, preotii si sacramentele pe care Biserica si Domnul nostru mi le pun la dispozitie pentru a ma mantui.

Deci, asa cum ne invata multi din sfintii nostri (si am fost bucuroasa sa aud acest lucru si intr-o predica) sfintenia este posibila si toti sintem chemati sa fim sfinti. Iar drumul spre sfintenie il putem incepe acum, exact in acest moment.

ioan cezar 04.06.2012 13:34:36

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 450059)
pericolul de care vorbiti exista atunci cind credem ca totul depinde de noi. Cind stim ca totul depinde de Dumnezeu, iar noi avem rolul de a spune mereu "fie mie dupa cuvintul Tau", efortul nostru se indreapta in a analiza unde trebuia sa spun "da" si nu am spus si in incercarea de a ma corecta pe viitor. Iar Domnul nostru este infinit de milostiv si imi va acorda iertarea pentru greselile facute!
Un calugar spunea ca nu lucrarile il sfintesc pe om ci omul sfinteste lucrarile. Iar o lucrare este sfinta daca izvorazte dintr-un spirit abandonat Domnului. Exact ca si Sfintul Pavel: Degeaba imi impart averea saracilor daca nu am dragoste (adica daca nu fac lucrarea pentru slava si gloria Domnului meu, nu pentru alt scop).
Cu alte cuvinte, poate ca imi doresc sa fiu asemenea unui sihastru sau a nu stiu carui sfint. Dar asta nu e decit vointa mea. Instrumentele de a deveni sfinta se afla in jurul meu, Domnul nostru mi le-a pus la dispozitie: Oamenii cu care relationez cu calitatile si imperfectiunile lor, fabrica in care lucrez, cartile pe care le citesc si cel mai important, preotii si sacramentele pe care Biserica si Domnul nostru mi le pun la dispozitie pentru a ma mantui.

Deci, asa cum ne invata multi din sfintii nostri (si am fost bucuroasa sa aud acest lucru si intr-o predica) sfintenia este posibila si toti sintem chemati sa fim sfinti. Iar drumul spre sfintenie il putem incepe acum, exact in acest moment.

Amin!
Amin!
Amin!

catalin2 04.06.2012 14:20:50

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 449964)
Np se mandresc ca sunt sfinti, ortodocsii se mandresc ca sunt smeriti si ca nu au primit inca mantuirea, dar sunt singurii care detin Adevarul. :) Mandria este aceeasi peste tot, indiferent in ce cuvinte este imbracata.

Cam dupa aceasta recunosc si eu un sfant: lupta cu pacatul si patimile pana la sange, staruind in rugaciune si ascultare. Si asa am cunoscut sfintii ortodocsi, dar tot asa si pe cei np. Sunt intr-adevar din ce in ce mai putini in aceste zile...

Eu nu am inteles niciodata de ce se spune ca ortodocsii se mandresc ca spun un adevar. Mi se pare la fel de ciudat ca atunci cand cineva spune ca unul care afirma ca Bucuresti e capitala Romaniei se mandreste fata de cei ce spun ca Tecuciul este. In felul acesta si crestinii se mandresc fata de musulmani pentru ca spun ca doar Iisus este Mesia.
De fapt aceasta este o conceptie relativista adusa de modernism, nu stim adevarul decat unul relativ si cine spune un adevar nu e tolerant cu altii.
Pe de alta parte nu inteleg de ce nu se gandeste cel ce spune ca ortodoxia nu e club exclusivist, nu au dat bilete cu numar de odrine in numar limitat, orice om de pe fata pamantului poate veni in Biserica lui Iisus. Cu atat mai mare e neaintelegerea cu cat aceste lucruri le zic de multe ori cei ce s-au converitit de la ortodoxie la alt cult. Va tine legati acolo, va urmareste ca la musulmani daca parasiti cultul? De ce daca cineva nu e in adevar, trebuie sa faca si adevarul neadevar, in loc de solutia mult mai simpla sa vina in adevar. Noi nu credem ca adevarul e relativ si ca toate cultele au adevarul lor, nimeni nu stie adevarul, sau adevarurile sunt mai multe. Spunea Tutea: "Mai multe adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu niciun adevăr."

In partea a doua e corect, dar in plus e nevoie de cunoasterea adevarata a lui Dumnezeu, de drepta credinta. Post si nevointe fac si budistii, nu inseamna ca sunt mari credinciosi, sunt idolatrii. Se spune ca si Arie sau alti eretici erau mari nevoitori.
Asadar trebuie facuta ascultare in adevar, nu ascultare de mai marii cultului. De exemplu cultul penticostal stii de cine a fost fondat si ce moralitate avea. Penticostalii azi asculta de ceea ce a invatat acel pastor. Erezia este o fiica a idolatriei, nu e chiar idolatrie.

Doriana 04.06.2012 19:17:37

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 450090)
Eu nu am inteles niciodata de ce se spune ca ortodocsii se mandresc ca spun un adevar. Mi se pare la fel de ciudat ca atunci cand cineva spune ca unul care afirma ca Bucuresti e capitala Romaniei se mandreste fata de cei ce spun ca Tecuciul este.

Eu nu am inteles niciodata de ce se spune ca neoprotestantii se mandresc ca spun un adevar. Mi se pare la fel de ciudat ca atunci cand cineva spune ca unul care afirma ca Bucuresti e capitala Romaniei se mandreste fata de cei ce spun ca Tecuciul este. :1:

Vezi vreo diferenta, Catalin?

Toti spun ca au adevarul si smerenia. In realitate insa, aceleasi cuvinte pot si spuse cu smerenie sau cu mandrie. Poti spune cu mandrie ca esti pe calea catre sfintenie sau o poti spune cu smerenie. Poti recunoaste cu smerenie ca esti mandru sau te poti mandri ca esti smerit. De aceea este Adevarul altceva decat simple cuvinte...

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 449987)
Nu noi facem mult pentru Dumnezeu, ci Dumnezeu face totul pentru noi. .........nu noi ne rugam, ci Dumnezeu in noi; nu noi iubim, ci Dumnezeu in noi, nu noi lucram, ci Dumnezeu in noi...Atunci noi nu facem chiar nimic? Dimpotriva, facem enorm de mult: ne lasam purtati cu o mare credinta si cu o nemarginita incredere.

"...a Lui făptură suntem, zidiți în Hristos Iisus spre fapte bune, pe care Dumnezeu le-a gătit mai înainte, ca să umblăm întru ele." ( Ef 2:10)

Hristos ne-a pregatit o viata. Noi trebuie doar sa ne asezam in El.

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 450059)
sfintenia este posibila si toti sintem chemati sa fim sfinti. Iar drumul spre sfintenie il putem incepe acum, exact in acest moment.

Dumnezeu sa ne ajute!

Illuminatu 04.06.2012 23:27:38

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 450139)
Toti spun ca au adevarul si smerenia. In realitate insa, aceleasi cuvinte pot si spuse cu smerenie sau cu mandrie. Poti spune cu mandrie ca esti pe calea catre sfintenie sau o poti spune cu smerenie. Poti recunoaste cu smerenie ca esti mandru sau te poti mandri ca esti smerit. De aceea este Adevarul altceva decat simple cuvinte...

Fantastice cuvinte!
Acesta e un exemplu cras a ceea ce a urmat despartirii Bisericii inntr-o multitudine de alte confesiuni.

Aceasta e urmarea pe care necuratul, protestatarul prin excelenta a dorit-o: ca toti sa fie despartiti si toti sa sustina ca au adevarul. Un adevarat Babilon spiritual.

Inchinarea adevarata este "in Duh si in adevar": daca este doar in Duh si nu in adevar nu este nici macar in Duh si daca este doar in adevar si nu este in Duh, nu e nici macar in adevar.

sad story 06.06.2012 09:25:30

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 395733)
Dupa cum am mai precizat si pe alt topic, admit ca acest curent de rugaciune are baza scripturistica. Pragmatic vorbind, intr-o epoca de materialism rece, oameni care se daruiesc extazului mistic in rugaciune si glosolalie sunt o compensatie necesara la dez-dumnezeirea omului neoburghez. Desi eu, personal, datorita firii mele nu sunt inclinat spre extaz, nici profan, nici al rugaciunii, privesc aceasta miscare, aprobata si sustinuta de Sfantul Parinte, ca fiind una din caile autentice de spiritualitate crestina in Biserica Catolica.
http://reinnoirea-carismatica.ro/
Desi fratii crestini de pe forum, de confesiune penticostala, au o credinta destul de diferita de a noastra in cateva puncte importante, acest curent si aceasta cale sunt ceva ce avem in comun.

Domnule Theodor, ati cercetat cum trebuie aceasta miscare carismatica din sanul Bisericii catolice si nu numai (mai este si in mediul neoprotestant)?

Stiti ca acesti carismatici catolici, cand se roaga, cad pe spate, la podea? acest fenomen poarta denumirea de "odihna in duhul", sau, in engleza "slain in the spirit".
Credeti ca acest fenomen este produsul Duhului Sfant?

V-as recomanda o carte, care trateaza aceste subiecte legate de miscarea de reinnoire carismatica din Biserica Catolica:

http://www.traditioninaction.org/tiabk010_Closeups.htm

Close-ups of the Charismatic Movement

by John Vennari

poate reusiti sa o comandati (eu nu am citit-o insa un cunoscut de-al meu, da, si mi-a spus cam despre ce e vorba acolo, spune ca e foarte interesanta).

Pe de alta parte, ceea ce ati concluzionat in postul dumneavoastra, este, ma scuzati, total aberant.
Duhul Sfant nu se manifesta la carismaticii catolici asa cum se manifesta la penticostali. La penticostali nu exista cadere pe spate, ras sfant, dans in duhul. Insa la carismaticii neoprotestanti, exista toate acestea.
Prin urmare, carismaticii catolici au multe lucruri in comun cu carismaticii neoprotestanti si mai putin cu penticostalii, asa cum concluzionati dumneavoastra.

Demetrius 06.06.2012 23:07:25

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 450139)
... Poti spune cu mandrie ca esti pe calea catre sfintenie sau o poti spune cu smerenie....

Iar eu n-aș crede nici una pentru că e imposibil; cine spune despre sine acela nu e.


Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 450139)
Stiti ca acesti carismatici catolici, cand se roaga, cad pe spate, la podea? acest fenomen poarta denumirea de "odihna in duhul", sau, in engleza "slain in the spirit"...

Pe de alta parte, ceea ce ati concluzionat in postul dumneavoastra, este, ma scuzati, total aberant.
...

Aberații, sau sad stories(povești triste), observ că tu spui(scuzați!).

sad story 07.06.2012 09:30:43

Demetrius, ce am spus aberant? ca acei carismatici catolici (ca si cei neoprotestanti), cad la pamant, pe spate, pierzandu-si constienta? pai pot aduce videoclipuri sau poze revelatoare.

sad story 08.06.2012 11:43:43

acesti carismatici promoveaza un spirit lumesc, am exemple nenumarate, unul dintre ele ar fi Biserica carismatica din Tg-Mures (acestia sunt neoprotestanti):

iata ce le-a mai dat prin cap:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=qYbAY2vLLoA


si tinerii lor nu sunt deloc educati in morala crestina, au ímbratisat stiluri de viata ce nu deosebesc cu nimic de lumea pacatoasa:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=qAj1fUJfyHU



cum ar putea avea acestia Duhul Sfant, chit ca vorbesc in limbi?
daca nu au principii morale?

si vedeti cum incearca ei sa atraga adepti, mai ales din randul tinerilor? lasandu-i sa se comporte ca unii care nu-L cunosc pe Domnul !

ucenic 08.06.2012 12:04:21

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 451247)
acesti carismatici promoveaza un spirit lumesc, am exemple nenumarate, unul dintre ele ar fi Biserica carismatica din Tg-Mures (acestia sunt neoprotestanti):
(...)
si vedeti cum incearca ei sa atraga adepti, mai ales din randul tinerilor? lasandu-i sa se comporte ca unii care nu-L cunosc pe Domnul !

Nu pentru asa ceva Si-a dat viata Iisus Hristos...

Rusine lorI

EDIT:
P.S. au totusi o sansa, pocainta.

nutucutu 08.06.2012 12:41:51

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451250)
au totusi o sansa, pocainta.

Am auzit foarte multi neoprotestanti spunind ca s-au pocait, intelegind prin asta strict faptul ca au aderat la secta din care fac parte. Imi puteti spune ce insemana "pocainta" si cum va pocaiti dumneavoastra?

ucenic 08.06.2012 13:25:06

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 451263)
Am auzit foarte multi neoprotestanti spunind ca s-au pocait, intelegind prin asta strict faptul ca au aderat la secta din care fac parte. Imi puteti spune ce insemana "pocainta" si cum va pocaiti dumneavoastra?

Din nefericire cazurile mentionate mai sus, sunt multe.

Pocainta este traducerea cuvantului grecesc Metanoia insemnand schimbarea mintii, innoirea mintii sau intoarcerea omului din toata inima dinspre cele trecute si pacatoase catre cele ale lui Dumnezeu.

Pocainta (Metanoia) este un "raspuns" activ dar si pozitiv al unui suflet, in momentul cercetarii sale de catre Dumnezeu.

Practic, cel ce se pocaieste, se intoarce de pe calea lui pe Calea lui Dumnezeu.

Urmand cursul "firesc" al lucrurilor, "pocainta" are trebui sa aibe loc o data in viata unui om, dupa care, intorcandu-se la Dumnezeu, el va trebui sa creasca in Hristos si sa ramana in Voia lui Dumnezeu.

Insa termenul de "pocait" s-a denaturat pana intr-acolo incat a devenit o uraciune, un "vot de blam", o eticheta pe fruntea celor ce marturisesc "pocainta" in diferite confesiuni crestine, altele decat ortodoxa sau catolica.

Intelegem insa ca este o greseala perpetuata in limbajul popular, cata vreme indemnul Bibliei, pentru cei ce nu sunt in Hristos, este: "Pocaiti-va." (Mat.3:2; Mat.4:17; Marc.1:15; Fapt.2:38; Fapt.2:39 etc.)

...
Binecuvantari!

sad story 08.06.2012 13:30:53

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451273)
Din nefericire cazurile mentionate mai sus, sunt multe.


la carismatici, este o regula sa fii lumesc !
ati vazut pastor femeie, cu blugi rupti??? v-am prezentat in filmulet! pai cum e posibil asa ceva? si nu in SUA ci aici, in Romania !

Pe plan international, organizatiile religioase carismatice realizeaza cercetari si aplica tehnici de marketing de mult timp, bucurandu-se in prezent de o atentie crescanda, in timp ce in Statele Unite a devenit o industrie, in ce sens: fara pic de rusine, liderii carismatici imprumuta aspecte (muzica, imbracaminte) din stilul de viata lumesc pentru a atrage astfel adepti mai ales din randul tinerilor.

iata cu ce "dansuri" atrag tinerii dar si cei mai in varsta:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=zDkLvkG2FZQ

stiti ca pastorul lor, Marin Bloj este supranumit "tremuratorul"?? da, pentru ca vorbeste in limbi si tremura. Si spune ca are Duhul Sfant ! iar tinerii din biserica lui, sunt instruiti sa danseze tot felul de dansuri pagane !

va spun, nu e un caz singular, asa sunt toate bisericile carismatice !

ucenic 08.06.2012 13:49:08

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 451275)
Pe plan international, organizatiile religioase carismatice realizeaza cercetari si aplica tehnici de marketing

O alta "strategie" sunt studiile psihologice. Sunt scoliti, instruiti si echipati in domeniul "psihologiei" pentru cauza nobila de a aduce oameni la Hristos.

O fi scopul nobil, insa actionand astfel iti pui mintea la contributie, abandonand calauzirea Duhului Sfant, care poate avea loc intr-o inima marturisita si curatita de Hristos.

Daca este sa acuz ceva intre acesti oameni este lipsa evlaviei. Un copil al lui Dumnezeu, un rob al lui Hristos trebuie sa fie evlavios, cu teama de Cel Preainalt, caci este scris:

"Slujiti Domnului cu frica si bucurati-va, tremurand." (Ps.2:11)

sad story 08.06.2012 15:00:23

iata cum acest pastor face chemare ca toti sa vina la el la biserica, cu familia, cu cunoscuti, promitand ca Duhul Sfant va face vindecari ! cum poate el promite asa ceva? dar cum poate cineva sti asta, ce va face Duhul ? cum poti prosti lumea in felul acesta? ce garantie ofera ca asa va fi, ca Duhul va vindeca [pe cineva] ?
exact asa fac si penticostalii, aceeasi mancare de peste !
"stratagema" pentru a strange adepti !

crestinul intotdeauna zice: "faca-se voia Domnului"

http://www.youtube.com/watch?v=YoxZoTEx97Y

Illuminatu 08.06.2012 17:27:10

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451273)
Pocainta este traducerea cuvantului grecesc Metanoia insemnand schimbarea mintii, innoirea mintii sau intoarcerea omului din toata inima dinspre cele trecute si pacatoase catre cele ale lui Dumnezeu.

Acum ce este pocainta: innoirea mintii sau "intoarcerea omului din toate inima"?
Te cam joci cu definitiile: pocainta este o lucrare a mintii sau a inimii? Este o lucrare a lui Dumnezeu sau a omului?
Ce sa inteleg eu din definitia ta? Cam varza definitia.

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451273)
Pocainta (Metanoia) este un "raspuns" activ dar si pozitiv al unui suflet, in momentul cercetarii sale de catre Dumnezeu.

Practic, cel ce se pocaieste, se intoarce de pe calea lui pe Calea lui Dumnezeu.

Urmand cursul "firesc" al lucrurilor, "pocainta" are trebui sa aibe loc o data in viata unui om, dupa care, intorcandu-se la Dumnezeu, el va trebui sa creasca in Hristos si sa ramana in Voia lui Dumnezeu.

Daca pocainta este metanoia - adica innoirea mintii - cum are loc doar o data-n viata?
Inseamna ca dupa acest moment unic in viata, mintea omului este complet innoita, deci omul nu mai poate sa pacatuiasca.

Tu ai cercetat bine lucrurile astea inainte sa te inscrii pe listele penticostalilor?

sad story 08.06.2012 20:01:13

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 451333)

Tu ai cercetat bine lucrurile astea inainte sa te inscrii pe listele penticostalilor?

Dar tu crezi ca vreun penticostal a cercetat aceste aspecte cand s-a inscris in aceasta religie?
In mediul penticostalo-carismatic, totul se bazeaza pe emotie, si nu pe ratiune.

Nu cu Scripturile sunt atrasi viitorii penticostali, ci cu promisiuni desarte despre presupuse vindecari care ar avea loc acolo, ti-am aratat filmuletul cu acel pastor carismatic, la fel fac si cei penticostali, vino, zic ei, ca la noi te vindeci de "boalele" tale...

Doriana 08.06.2012 20:42:14

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 451359)
Dar tu crezi ca vreun penticostal a cercetat aceste aspecte cand s-a inscris in aceasta religie?
In mediul penticostalo-carismatic, totul se bazeaza pe emotie, si nu pe ratiune...

Esti de o dragalasenie si candoare pe care nu le-am mai intalnit decat la ursuletul Cornel. :)) Iti vand un pont despre tine: pe toate forumurile pe care ai fost, nu ai observat ca nimeni nu vorbeste contra penticostalilor ca un cunoscator, care a fost in mlijlocul lor, a admirat ceea ce fac, s-a razgandit apoi si tocmai de aceea cuvantul lui nu mai are greutate? Cei care vorbesc de penticostali sunt ori pro, ori contra, ori nestiutori. Tu cunosti, vrei sa fii contra, dar opozitia ta este doar lamentare, ataca doar forma si nu fondul, caci ceva din tine inca crede. De aceea esti unic. :3:

ucenic 08.06.2012 22:14:22

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 451333)
Acum ce este pocainta: innoirea mintii sau "intoarcerea omului din toate inima"?
Te cam joci cu definitiile: pocainta este o lucrare a mintii sau a inimii? Este o lucrare a lui Dumnezeu sau a omului?
Ce sa inteleg eu din definitia ta? Cam varza definitia.

Cu voia ta, te voi "ilumina". Totul depinde de tine, daca iti pui inima sa inteleaga...

Prietene, in Sfintele Scripturi apare aceasta definitie. La evrei, in cultura lor, inima este sediul intelegerii launtrice, profunde iar mintea ramane sediul ratiunii. Si nu se are in vedere aici anatomia omului, la care evreii de atunci nu aveau acces. De aceea, gasim scris:

"Impietreste inima acestui popor, fa-l tare de urechi si astupa-i ochii, ca sa nu vada cu ochii, sa n-auda cu urechile, sa nu inteleaga cu inima, sa nu se intoarca la Mine, si sa nu fie tamaduit." (Isa.6:10)

"Le voi da o inima ca sa inteleaga ca Eu sunt Domnul. Ei vor fi poporul Meu, iar Eu voi fi Dumnezeul lor, daca se vor intoarce la Mine cu toata inima lor [(ebr. shuwb - (daca se vor) pocai]." (Ier.24:7)

Iar pentru ca Domnul Iisus a fost evreu, iata aici o definitie din partea Lui:

"Omul bun scoate lucruri bune din vistieria buna a inimii lui, iar omul rau scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; caci din prisosul inimii vorbeste gura." (Luc.6:45)

...

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 451333)
Daca pocainta este metanoia - adica innoirea mintii - cum are loc doar o data-n viata?
Inseamna ca dupa acest moment unic in viata, mintea omului este complet innoita, deci omul nu mai poate sa pacatuiasca.

De aceea am si precizat ca aceasta este un "ideal". Acum, pentru ca noi suntem oameni si alunecam, iar deseori cadem, ajungem si pacatuim.

Din acel moment pacatul pune un zid de despartire intre noi si Dumnezeu si singura rugaciune care mai poate fi ascultata este cea a pacatosului, care vine cu "pocainta" - dorind sa se intoarca de la calea lui, la cea a Domnului.

A, ca la spovedanie pot fi unii care spun detasat, parca amuzandu-se sau chiar laudandu-se: "Am facut si asta si asta...", aici avem de a face cu o marturisire rationala, adevarata dar superficiala.

Pe cand marturisirea din inima, marturisirea profunda, a omului care doreste nu doar iertarea ci si schimbarea din adancul fiintei, aceea este facuta cu "pocainta". Si doar aceasta este primita, pentru ca are in vedere nu marturisirea ca scop ci o viata noua, la picioarele lui Dumnezeu.

"In adevar, cand intristarea este dupa voia lui Dumnezeu, aduce o pocainta care duce la mantuire si de care cineva nu se caieste niciodata..." (2Cor.7:10)

...

In concluzie: pocainta = gr.metanoia; ebr.shuwb, este o innoire a individului la nivelul mintii cel mai profund - (lb.greaca), sau la nivelul inimii, a launtrului lui - (ebraica), o schimbare radicala de la o viata pacatoasa la una din Dumnezeu.



------------------------------------------------------

P.S. deoarece aceasta discutie este off-topic, cer iertare inca odata autorului topicului. Aceasta este ultima postare off-topic. De acum, voi deschide un topic dedicat raspunsurilor "deviate" de la subiect.
Multumesc pentru intelegere.

stefan florin 08.06.2012 23:17:34

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451283)
O alta "strategie" sunt studiile psihologice. Sunt scoliti, instruiti si echipati in domeniul "psihologiei" pentru cauza nobila de a aduce oameni la Hristos.

O fi scopul nobil, insa actionand astfel iti pui mintea la contributie, abandonand calauzirea Duhului Sfant, care poate avea loc intr-o inima marturisita si curatita de Hristos.

Daca este sa acuz ceva intre acesti oameni este lipsa evlaviei. Un copil al lui Dumnezeu, un rob al lui Hristos trebuie sa fie evlavios, cu teama de Cel Preainalt, caci este scris:

"Slujiti Domnului cu frica si bucurati-va, tremurand." (Ps.2:11)

amice NU generaliza.Psihologia e buna, ajuta FOARTE multa lume. Nu e bine sa intrii pe un teren pe care nu-l cunosti

ucenic 08.06.2012 23:49:13

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 451418)
amice NU generaliza.Psihologia e buna, ajuta FOARTE multa lume. Nu e bine sa intrii pe un teren pe care nu-l cunosti

Am eu probleme cu exprimarea sau tu cu intelegerea?

Am afirmat ca daca folosesti psihologia in evanghelizare, te lipsesti atunci de calauzirea Duhului Sfant.

Incepi "ca la carte" cu studierea profilului psihologic la nivel de individ apoi de grup, stabilesti un target si te ancorezi in jurul unei idei pe care o aduci secvential in discutie... Pfiuuu... Ce ar mai lipsi din tabloul acesta, mesaje subliminale sau poate hipnoza???

De aceea spun: nu psihologia, ci Duhul Sfant este strategia corecta.

"Caci toti cei ce sunt calauziti de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu." (Rom.8:14)

---

By the way - psihologia este un domeniu care chiar imi place.

AlinB 08.06.2012 23:56:27

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451406)
A, ca la spovedanie pot fi unii care spun detasat, parca amuzandu-se sau chiar laudandu-se: "Am facut si asta si asta...", aici avem de a face cu o marturisire rationala, adevarata dar superficiala.

Serios? De unde stii tu?

Poate ar trebui sa incerci sa vezi daca iti arde de glume in momentul ala.

Citat:

Pe cand marturisirea din inima, marturisirea profunda, a omului care doreste nu doar iertarea ci si schimbarea din adancul fiintei, aceea este facuta cu "pocainta". Si doar aceasta este primita, pentru ca are in
vedere nu marturisirea ca scop ci o viata noua, la picioarele lui Dumnezeu.
Si de unde stii ca fara un martor chiar este o pocainta din inima?
Crezi ca degeaba Sf. Scriptura recomanda existenta unui martor?

Dar uite ca voi ati desfiintat asta, in pofida Scripturii din care va place sa citati asa mult cand e vorba de teorie.

De unde stii ca in timp ce constiinta ta simuleaza o pocainta autentica in adancul subconstientului nu exista un colt in care cineva rade tinandu-se cu mana de burta: am facut-o, nimeni nu stie, pot sa o mai fac de cate ori vreau si sa "marturisesc" cu aceeasi "adanca" pocainta ca doar Dumnezeu ma iarta de 70 ori cate 7, nu?

Citat:

In concluzie: pocainta = gr.metanoia; ebr.shuwb, este o innoire a individului la nivelul mintii cel mai profund - (lb.greaca), sau la nivelul inimii, a launtrului lui - (ebraica), o schimbare radicala de la o viata pacatoasa la una din Dumnezeu.
Adevarat, dar atat timp cat tu esti si inculpat si judecator nu este indoiala ca vei iesi nevinovat in 99% din cazuri sau vei scapa cu o usoara chelfanela, afacere strict interna (eu gresesc, eu ma iert si Dumnezeu ma iarta si el la foc automat).

Daca n-am intristare, de ce as mai avea nevoie de pocainta, corect?

ucenic 09.06.2012 00:07:39

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 451439)
(..) corect?

Ei bine, nimic din ceea ce ai enumerat aici nu este corect.

Eu sa imi fur caciula singur? Nu mi-ar fi mie frica de Dumnezeu?

Eu sa ma mint pe mine? De as face asa cum de imi mai iubesc eu sufletul pe care il vreau alaturi de Hristos?

Oare nu ai citit psalmul pocaintei lui David???

"Ție unuia am greșit și răul în fața Ta l-am făcut, așa ca Tu să Te îndreptățești întru cuvintele Tale și Tu să biruiești atunci când vei face judecata."

...

"Acum, dar, nu este nicio osandire pentru cei ce sunt in Hristos Iisus, care nu traiesc dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului." (Rom.8:1)

AlinB 09.06.2012 00:14:31

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451447)
Ei bine, nimic din ceea ce ai enumerat aici nu este corect.

Serios?

Nu e corect cand am afirmat ca Biblia cere un martor pentru marturisirea pacatelor?

Dar ce te face sa crezi ca ce ai enumerat tu e corect?
Adica spovedania fara pocainta ba chiar mandrie pentru pacate?

Citat:

Eu sa imi fur caciula singur? Nu mi-ar fi mie frica de Dumnezeu?
De ce, n-ai auzit ca oamenii sa faca asta? Ba chiar cei considerati cu mare trecere la Dumnezeu.
Tu de ce ai face exceptie?

Citat:

Eu sa ma mint pe mine? De as face asa cum de imi mai iubesc eu sufletul pe care il vreau alaturi de Hristos?
Pentru ca poti.
Si pentru ca stii faptul ca Dumnezeu oricum te iarta.
Si fiind o afacere strict interna, nu trebuie sa infrunti nici rusinea.

Citat:

Oare nu ai citit psalmul pocaintei lui David???
"Ție unuia am greșit și răul în fața Ta l-am făcut, așa ca Tu să Te îndreptățești întru cuvintele Tale și Tu să biruiești atunci când vei face judecata."
Si de aici tu intelegi..ce anume?

Citat:

"Acum, dar, nu este nicio osandire pentru cei ce sunt in Hristos Iisus, care nu traiesc dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului." (Rom.8:1)
Si tu crezi ca te incadrezi aici?
Pentru ca daca te incadrezi si spui ca nu e osandire, de ce ar mai fi pocainta?

sad story 09.06.2012 08:21:39

Ucenicule, fii sincer, cand a venit R. Bonnke in Romania, ai fi vrut sa mergi si tu sa-l vezi, am dreptate? sau poate chiar te-ai dus! (acum, depinde cat de departe stai de Timisoara).

Ideea e ca, multi penticostali au participat la intrunirile prezidate de acest carismatic controversat deatlfel, ceea ce spune multe despre relatiile dintre penticostali si carismatici (ba se inteleg de minune, ba nu se inteleg!)

ucenic 09.06.2012 08:42:42

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 451474)
Ucenicule, fii sincer, cand a venit R. Bonnke in Romania, ai fi vrut sa mergi si tu sa-l vezi, am dreptate?

M-as fi dus la Bonke. Si ma duc ori de cate ori am ocazia acolo unde se cheama Numele Domnului. Din unele locuri insa am plecat in timpul desfasurarii evenimentului, fara sa ma uit inapoi. Si asta din pricina lipsei evlaviei, atat a mesajului cat si a mesagerului.

Zilele acestea este in tara, la Zalau, Zac Poonen, pe care cei mai conservatori dintre evanghelici il considera "carismatic". Eu unul mi-am dorit sa ajung dar deh, nu s-a putut.

De asemenea imi place pr. Galeriu, pr. Staniloae, pr.Bartolomeu - a carui Biblie o studiez.

Imi place de oricine care are un mesaj curat si viu din partea lui Dumnezeu. Sunt ":absorbit" de cuvantul mesagerului care este sincer, umbla in Adevar si are teama de Dumnezeu.

Cornel Urs 09.06.2012 08:53:43

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451476)
M-as fi dus la Bonke. Si ma duc ori de cate ori am ocazia acolo unde se cheama Numele Domnului. Din unele locuri insa am plecat in timpul desfasurarii evenimentului, fara sa ma uit inapoi. Si asta din pricina lipsei evlaviei, atat a mesajului cat si a mesagerului.

Zilele acestea este in tara, la Zalau, Zac Poonen, pe care cei mai conservatori dintre evanghelici il considera "carismatic". Eu unul mi-am dorit sa ajung dar deh, nu s-a putut.

De asemenea imi place pr. Galeriu, pr. Staniloae, pr.Bartolomeu - a carui Biblie o studiez.

Imi place de oricine care are un mesaj curat si viu din partea lui Dumnezeu. Sunt ":absorbit" de cuvantul mesagerului care este sincer, umbla in Adevar si are teama de Dumnezeu.

din ce ai scris aici, denota ca nu prea ai nimic clar in cap, umbli cand la unul cand la altul si de fapt, nu pricepi nimic.

dupa atatia ani de "pocainta", ar fi trebuit sa ai un drum precis in viata, insa tu esti exact ca o minge de ping-pong, "aruncat" de la unul la altul...

iuliu46 09.06.2012 09:00:45

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 451480)
din ce ai scris aici, denota ca nu prea ai nimic clar in cap, umbli cand la unul cand la altul si de fapt, nu pricepi nimic.

dupa atatia ani de "pocainta", ar fi trebuit sa ai un drum precis in viata, insa tu esti exact ca o minge de ping-pong, "aruncat" de la unul la altul...

Poate ar fi util sa terminam cu rautatile astea gratuite.Ii poti spune unui om ca greseste (in masura in care crezi lucrul acesta) si fara sa-l jignesti.
Stiu ca e o ispita in care cadem toti din cauza naturii locului in care ne aflam dar nu cred ca ajuta la nimic.

sad story 09.06.2012 10:09:40

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451476)
M-as fi dus la Bonke.

Da, pai la Timisoara a venit chiar si seful tau, Tipei.
Desi au existat caderi pe spate, totusi Tipei nu a plecat, dimpotriva, a avut numai cuvinte de lauda ! si multi penticostali au fost prezenti, desi, asa cum ti-am spus, au existat acele "caderi pe spate", cu care tu zici ca nu esti de acord, ba mai mult, spui ca nu sunt de la Duhul Sfant (daca nu sunt de la Duhul Sfant, e clar de la cine sunt!).
Tu te delimitezi de acele caderi insa "patronul tau spiritual" (Rivis Tipei), nu ! cum vine chestia asta? nu aveti niste reguli si principii bine structurate, in cadrul cultului penticostal, de care spui ca apartii ? adica tu zici ca e dracu' iar seful tau ca e Dumnezeu ! e posibil asa ceva??

sad story 09.06.2012 15:39:48

as dori sa reproduc aici impresiile unei persoane care a fost prezenta la intrunirile prezidate de carismaticul R. Bonnke la Timisoara:

Nu era de glumă. Vorbim despre vreo câteva mii de oameni. Și totuși … a făcut-o. Au organizat un flux pe care oamenii urmau să intre; stăteau la cozi imense, intrau apoi în incinta gazonului, unde primeau gratis o carte de-a lui Bonke, după care treceau în ordine, pe două rânduri, pe lângă acesta. Ajutat de mai mulți colaboratori, Bonke împărțea focul atingându-i pe credincioși pe creștet. Că nu era de glumă în toată povestea asta o puteau confirma cele câteva trupuri căzute la pământ, undeva în stânga, și unii care se comportau ciudat, refugiați în partea dreaptă a scenei.
Cu tot respectul, dar întregul ritual îmi sugera fluxul tehnologic al unei stații de îmbuletiere a berii (sau a apei minerale, dacă nu vă convine!): asemenea unei sticle pe bandă, creștinul era condus înspre dispozitivul de umplere și capsare. Intra pe o poartă capră și ieșea pe cealaltă oaie. Fără decizii personale, fără provocări la o trăire vrednică de Evanghelie, fără durerile de cap ale responsabilizării în slujire … ce fain!
Duhul Sfânt și focul Acestuia erau, în accepțiunea lui Bonke, distribuibile precum focul flăcării olimpice: vii cu torța și îți aparține! Nu Duhul Sfânt era Persoana cheie a acelei întâlniri de la Timișoara, ci marele Bonke, așezat imperial deasupra tuturor, împărțind prin degetele-i binecuvântate dumnezeire pe gratis. Nici nu mă mir că africanii au căzut pe spate la astfel de spectacole.

Illuminatu 09.06.2012 18:55:30

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451476)
De asemenea imi place pr. Galeriu, pr. Staniloae, pr.Bartolomeu - a carui Biblie o studiez.

Imi place de oricine care are un mesaj curat si viu din partea lui Dumnezeu. Sunt ":absorbit" de cuvantul mesagerului care este sincer, umbla in Adevar si are teama de Dumnezeu.

Si atunci de ce nu ai citit si raspunsurile lor in ceea ce priveste sectele?

Iti place sa alegi ceea ce ti se pare "luminos" din scrierile parintilor de mai-sus, mai precis te "hranesti" cu teologia acestora pentru a o folosi la ... propagarea ereziei tale.
Dar nu-ti plac ideile lor referitoare la adevar si erezie, Biserica - secte, pacat - virtute.

Spune-mi, cum crezi ca se numeste "preluarea" unor idei si concepte de la parintii NOSTRI pentru a le utiliza chiar si numai pentru a te hrani tu sufleteste?

Iti spun eu: se numeste FURT DUHOVNICESC. Pentru ca intreaga ta fiinta marturiseste despre o MINCIUNA, despre o EREZIE. Si te "hranesti" intru aceasta erezie cu paine alba, proaspata si calda ortodoxa si continui sa te balacaresti in erezia straina de painea ce-o mananci.
Iti spun asta nu din vreo frustrare de-a mea, dar tu singur iti faci tie rau traind promiscuu si ipocrit.

Demn ar fi sa citesti doar din cartile sectei tale.

ucenic 10.06.2012 00:25:01

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 451490)
Da, pai la Timisoara a venit chiar si seful tau, Tipei.Tu te delimitezi de acele caderi insa "patronul tau spiritual" (Rivis Tipei), nu ! cum vine chestia asta? nu aveti niste reguli si principii bine structurate, in cadrul cultului penticostal, de care spui ca apartii ? adica tu zici ca e dracu' iar seful tau ca e Dumnezeu ! e posibil asa ceva??

Rivis Tipei nu este nici "seful" meu, nici "patronul meu spiritual". Este in fruntea Cultului Penticostal Roman dar pentru mine nu este decat un frate slujitor, conducator al cultului.

Apartenenta mea la acest cult se datoreaza partasiei fratesti pe care o am in biserica locala din localitate. Impartasesc doctrina Cultului Penticostal Roman dar nu o consider ca fiind, teologic vorbind, desavarsita.

De ce asa? Pavel insusi spune ca acum "cunoastem in parte" si numai atunci, cand va veni ceea ce este desavarsit, vom cunoaste desavarsit (1Cor.13:9,10).

Iar pentru mine a fi crestin inseamna mai mult decat a fi penticostal, si a fi ucenic al lui Hristos mai mult decat orice altceva pe pamantul acesta.

"Ucenicul nu este mai presus de invatatorul lui; dar orice ucenic desavarsit va fi ca invatatorul lui."(Luc.6:40)

ucenic 10.06.2012 00:41:13

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 451583)
(...) intreaga ta fiinta marturiseste despre o MINCIUNA, despre o EREZIE. Si te "hranesti" intru aceasta erezie cu paine alba, proaspata si calda ortodoxa si continui sa te balacaresti in erezia straina de painea ce-o mananci.
Iti spun asta nu din vreo frustrare de-a mea, dar tu singur iti faci tie rau traind promiscuu si ipocrit.

Demn ar fi sa citesti doar din cartile sectei tale.

Amice, Invatatorul meu este Hristos, Painea mea este Cuvantul Sau - Biblia, iar mancarea mea este sa fac voia Tatalui meu Ceresc. La aceasta sunt chemat si eu si oricine vrea sa fie ucenic al lui Hristos.

Daca nu sunt la masura asteptarilor Sale, Domnul sa ma ierte, sa ma ajute sa ma indrept, si sa-L pot iubi si sluji asa cum cere El.

Nu tie, nici altuia nu dau socoteala de slujirea mea, ci numai Lui.

...

Iar in ceea ce priveste lectura mea crestina marturisesc ca include izvoare crestine vechi dar si mai noi. Nu am procese de constiinta din pricina aceasta, cum probabil ai avea tu citind autori evanghelici contemporani. Si stii de ce? Caci este scris:

"Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun." (1Tes.5:21)

sad story 10.06.2012 10:08:46

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451660)
pentru mine nu este decat un frate slujitor,conducator al cultului.

pai si eu ce am zis? este conducatorul tau, chiar tu insuti recunosti asta !

deci daca conducatorul tau il aproba pe Bonnke, tu de ce nu esti un fan infocat al acestuia [Bonnke]?

ucenic 10.06.2012 16:07:01

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 451707)
pai si eu ce am zis? este conducatorul tau, chiar tu insuti recunosti asta !

deci daca conducatorul tau il aproba pe Bonnke, tu de ce nu esti un fan infocat al acestuia [Bonnke]?

Pentru ca logica mea nu e logica lumii. Eu sunt ucenic al lui Hristos si logica mea o supun tot mai mult logicii Lui. Iar judecatile Domnului nu seamana de fel cu ale lumii.

"Caci gandurile Mele nu sunt gandurile voastre, si caile voastre nu sunt caile Mele, zice Domnul. (Isa.55:8)

"Ci cat sunt de sus cerurile fata de pamant, atat sunt de sus caile Mele fata de caile voastre si gandurile Mele fata de gandurile voastre. (Isa.55:9)

...

Prin harul Domnului Iisus eu sunt copil de Dumnezeu, de aceea, lumea care nu L-a cunoscut pe El, nu ne cunoaste nici pe noi:

"Vedeti ce dragoste ne-a aratat Tatal, sa ne numim copii ai lui Dumnezeu! Si suntem. Lumea nu ne cunoaste, pentru ca nu L-a cunoscut nici pe El." (1Ioan.3:1)

In concluzie:

"Noi rasturnam izvodirile mintii si orice inaltime care se ridica impotriva cunostintei lui Dumnezeu; si orice gand il facem rob ascultarii de Hristos." (2Cor.10:5)

Doriana 10.06.2012 17:35:40

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451738)
Pentru ca logica mea nu e logica lumii. Eu sunt ucenic al lui Hristos si logica mea o supun tot mai mult logicii Lui. Iar judecatile Domnului nu seamana de fel cu ale lumii.

Trebuie sa fim totusi atenti pe unde calcam, caci lumea este plina de fel de fel de "eu" care asculta numai de Hristos si care se contrazic flagrant intre ei. Faptul ca Hristos ni s-a descoperit odata nu inseamna ca am ajuns desavarsiti, ca toata intelepciunea Lui ni s-a revelat brusc, odata pentru totdeauna, si astfel de acum incolo vom da doar lectii, ci ca ni s-a deschis o usa, o cale pe care sa o urmam. Si pe masura ce o vom urma adevarul ni se va revela in mod progresiv.

Este bine sa pastram o atitudine smerita, caci intre noi si plinatatea adevarului lui Dumnezeu este o distanta de la cer la pamant. Si sa constientizam ca, departe de a fi invatatori, suntem inca niste copii de țâță care avem nevoie de multa crestere. Exista un motiv pentru care Biblia spune sa nu fim multi invatatori...

sad story 10.06.2012 18:28:15

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451738)
Pentru ca logica mea nu e logica lumii. Eu sunt ucenic al lui Hristos si logica mea o supun tot mai mult logicii Lui. Iar judecatile Domnului nu seamana de fel cu ale lumii.


bine, dar tu frecventezi cultul penticostal, te numesti penticostal, asculti de anumiti lideri ai acestei biserici...ceva nu se potriveste in toata chestia asta ! si ca tine sunt multi ! "popor" care piere din cauza lipsei de cunostinta ! Osea 4:6

sad story 10.06.2012 18:34:15

tu ca si penticostal afirmi cu tarie ca acele caderi pe spate sunt de la duhurile demonice, si aici iti dau dreptate, totusi multi frati de-ai tai si chiar tu insuti...nu mai vorbesc de presedintele cultului din care faci parte (tu contribui pentru salariul lui prin zecuielile pe care le platesti luna de luna !), asista cu multa placere la "spectacolele" furnizate de diversi lucratori carismatici !!!

ucenic 10.06.2012 23:54:48

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 451763)
bine, dar tu frecventezi cultul penticostal, te numesti penticostal...

Eu nu sunt pe acest forum sa vorbesc in numele penticostalismului; nici cel romanesc, nici de aiurea. Ati vazut careva dintre dvs. ca sustin teologia cultului penticostal sau ca ma "razboiesc" despre doctrinele specifice cultului?

Desi, in particular imbratisez teologia penticostala in ansamblul ei, in acest spatiu public, pe acest forum, eu vorbesc despre Tatal, despre Fiul Iisus Hristos si despre Duhul Sfant. Discutiile mele, cel mai adesea, se invart in jurul lui Dumnezeu si al planului Lui de mantuire a omului.

Iar cand vorbesc despre Dumnezeu nu o fac despre un Dumnezeu pe care mi-L imaginez - cum sunt adesea acuzat, ci despre Dumnezeu, Cel care S-a revelat in Sf.Scripturi. De aceea cele mai multe postari ale mele includ copy-paste de pe bibliile online.

Nu vin in fata voastra nici cu teologiile altora, nici cu filozofii alambicate dar nici cu imbrobodeli babesti.

Biblia, Sf,Scriptura, este pentru mine Cuvantul lui Dumnezeu. El este etalonul meu, dreptarul meu si sprijinul meu la nevoie.

Acum daca Dumnezeul Cerului si al Pamantului, Creatorul tuturor celor vazute si nevazute, a gasit cu cale sa faca cu omul pacatos un Nou Legamant tainic, prin Fiul Sau Iisus Hristos, cine sunt eu sa ignor, sa minimizez sau sa dau la o parte acest Legamant?

In Noul Testament gasim acest Nou Legamant intre Dumnezeu si om pe care il avea in vedere Tatal, inca de la intemeierea Lumii. De aceea pentru mine Cuvantul scris este de cea mai mare importanta si imi da cea mai mare singuranta si liniste.

Cum oare l-a izgonit Domnul Iisus pe diavol in pustie cand a fost ispitit de acesta de trei ori? A zis El, "Fugi impielitate, ca nu stii cu cine te pui!" sau "Tata, alunga-l pe acesta de la Mine!"???

O nu, ci de trei ori a fost ispitit insa Domnul S-a ancorat in Cuvantul scris spunadu-i diavolului de fiecare data: "Este scris..."

De aceea, eu cand zic ca nu ma tem nici de om si nici de diavol, nu bravez. Caci cel din urma m-a vizitat de cateva ori, insa intotdeauna m-am rezemat pe ceea ce este scris, si m-am odihnit in Domnul meu. Dar despre aceste lucruri nu mai fac marturisiri. Cel putin pe acest forum.

...

In concluzie, eu nu sunt penticostal mai presus de a fi crestin. Raman penticostal, insa inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor eu sunt un ucenic al lui Iisus Hristos. De aceea nu dau curs conflictelor teologice, nici inter- nici intra-confesionale, dar sunt foarte atent si sensibil la ceea ce se aduce in discutie despre Dumnezeul Scripturilor si voia Lui pentru om.

"Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine." (Ioan.5:39)


Binecuvantari!

AlinB 11.06.2012 01:53:17

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451660)
Apartenenta mea la acest cult se datoreaza partasiei fratesti pe care o am in biserica locala din localitate. Impartasesc doctrina Cultului Penticostal Roman dar nu o consider ca fiind, teologic vorbind, desavarsita.

De ce asa? Pavel insusi spune ca acum "cunoastem in parte" si numai atunci, cand va veni ceea ce este desavarsit, vom cunoaste desavarsit (1Cor.13:9,10).

Cred ca faci confuzie grava.

Una este sa cunosti doar abecedarul de la A la T pentru ca asa ti s-a predat (in parte) dar sa-l stii bine (desavarsit), si alta este sa-l stii prost chiar si pe intervalul A-T.

Tu daca nu esti de acord nu esti de acord pentru ca esti constient de niste practici si teorii PROASTE, si nu la ele se referea Sf. Ap. Pavel cand a spus "cunoastem in parte" iar desavarsirea se referea la "complet" (vezi contextul) nu la "vai, v-am invatat prost unele chestii dar le dregem mai tarziu, la Parusie" - situatie cu care te confrunti tu de fapt.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:54:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.