Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

penticostalul 07.02.2012 09:44:09

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427690)
si tu vrei sa zici ca cei din Efes au vorbit in alte limbi decat cei din Ierusalim? Adica tu sustii ca, crestinii din Efes, au primit un dar "mai special" decat Apostolii din Ierusalim?

In nici un caz.
Ai citit toate trei pasajele, Fapte 2, 10 si 19?

stefan florin 07.02.2012 09:46:01

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427692)
In nici un caz.
Ai citit toate trei pasajele?

da prietene, le-am citit

DragosP 07.02.2012 09:48:39

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427689)
Eu as opina ca in fiecare confesiune sunt si oameni foarte inteligenti si unii mai saraci cu duhul.

Dacă tot așa e și "învățătura" voastră, pe măsura modului cum folosești expresia "săraci cu duhul", e clar!

Citat:

E explicat cu har domnul Dragos.
V-am zis eu: pac cu polonicul la tărtăcuță!

iuliu46 07.02.2012 10:30:36

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427684)
Pai spuneti asa sa priceapa oamenii :) Va referiti la evenimentul acela de pe stadion, auzisem ceva de el.

http://www.youtube.com/watch?v=KZc6lK9_P9A
http://www.youtube.com/watch?v=8euEX...eature=related
E clar, am o problema cu predicatorii penticostali romani (vedeti translatorul)

Se pare ca nu toti au gustat spectacolul:


Ma intreb de ce are nevoie de translator daca e asa de "daruit" :71:

Profetul de carton 07.02.2012 10:38:55

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427703)
Ma intreb de ce are nevoie de translator daca e asa de "daruit" :71:

Pai intrebati-l pe "penticostal" de ce in aceste miscari religioase nu functioneaza darul limbilor asa cum s-a manifestat la Penticosta, incat lucratorii au nevoie de translatori platiti ! si culmea ca se numesc "penticostali", dar ei nu au limbi ca la penticosta, insa situatii cand ar fi nevoie de ele, exista din plin la acesti "misionari". Sa le fie rusine, demonizatilor! sunt niste impostori care si-au pus niste denumiri pe care nu le merita!

iuliu46 07.02.2012 10:41:51

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427705)
Pai intrebati-l pe "penticostal" de ce in aceste miscari religioase nu functioneaza darul limbilor asa cum s-a manifestat la Penticosta, incat lucratorii au nevoie de translatori platiti ! si culmea ca se numesc "penticostali", dar ei nu au limbi ca la penticosta, insa situatii cand ar fi nevoie de ele, exista din plin la acesti "misionari". Sa le fie rusine, demonizatilor! sunt niste impostori care si-au pus niste denumiri pe care nu le merita!

Poate predicatorul era un om obisnuit dar traducatorul era daruit .:4:

Profetul de carton 07.02.2012 10:42:05

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427693)
da prietene, le-am citit


"Penticostalul" isi inchipuie ca ne poate prosti, asa cum sunt prostiti credinciosii penticostali,(in mare masura niste analfabeti !) pai niste bolboroseli pot fi un semn pentru umplerea cu Duhul Sfant? cine poate sti ce a bolborosit acela, cum de este declarat botezat cu Duhul Sfant? pe baza a ce?!!!!! nu a spus apostolul ca limbile sunt semn pentru necredinciosi? deci necredinciosul aude in limba lui, ce vorbeste crestinul care nu stie ce spune! asta e semnul!
Cum deci au facut ei din bolboroselile autoinduse semn pentru umplerea cu Duhul????

iuliu46 07.02.2012 10:52:59

Problema e ca eu cred ca Biserica e un mica particica de rai , o prefata a raiului , daca vreti e acel "precum in cer asa si pe pamant " .
Ori ideea ca vom ajunge in rai unde ne vom ruga cu totii ca intr-o biserica penticostala imi da fiori .Sau ideea ca vom avea in fiecare moment Duhul Sfant asupra noastra si ne vom comporta precum carismaticii o vesnicie.:17:

penticostalul 07.02.2012 11:00:48

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427703)
Ma intreb de ce are nevoie de translator daca e asa de "daruit" :71:

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427706)
Poate predicatorul era un om obisnuit dar traducatorul era daruit .:4:

Inainte de a face presupuneri, poate n-ar fi de prisos sa cititi in Scripturi despre darul talmacirii limbilor.

Informatie ajutatoare: nu are nimic de a face google translate. Nici cu serviciile oferite de traducatorii profesionisti.

iuliu46 07.02.2012 11:06:58

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427714)
Inainte de a face presupuneri, poate n-ar fi de prisos sa cititi in Scripturi despre darul talmacirii limbilor.

Informatie ajutatoare: nu are nimic de a face google translate. Nici cu serviciile oferite de traducatorii profesionisti.

Problema e ca la pogorarea Duhului Sfant nimeni nu a utilizat traducatori ci oamenii aia i-au auzit fiecare in limba lui pe apostoli . Asa a fost la Penticost.Daca tu imi spui ca Penticost inseamna altceva atunci hai sa rescriem biblia.

penticostalul 07.02.2012 11:07:22

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427709)
Ori ideea ca vom ajunge in rai unde ne vom ruga cu totii ca intr-o biserica penticostala imi da fiori .Sau ideea ca vom avea in fiecare moment Duhul Sfant asupra noastra si ne vom comporta precum carismaticii o vesnicie.:17:

Nu va infricosati!
In Rai sunt mai multe locasuri.
Vedeti-va de ortodoxie si, mai ales, de ortopraxie si veti fi repartizat in locasul ortodox.

Dar daca nu veti mai putea de grija altora si nu veti fi cu bagare de seama aspra dumneavoastra insiva, s-ar putea sa fiti respins si pana si la usa penticostalilor.

penticostalul 07.02.2012 11:25:47

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427717)
Problema e ca la pogorarea Duhului Sfant nimeni nu a utilizat traducatori ci oamenii aia i-au auzit fiecare in limba lui pe apostoli . Asa a fost la Penticost.Daca tu imi spui ca Penticost inseamna altceva atunci hai sa rescriem biblia.

Problema e ca inainte de a rescrie dumneata Biblia, ar fi bine sa o citesti mai intai.
Inteleg ca tu si cu tovarasul Stefan ati citit despre Pentecost (evenimentul cel mai important) si considerati ca nu mai are rost sa va mai obositi sa cititi si despre celelalte pasaje privitoare la Duhul Sfant.
Nici despre lucrarea din Efes, nici despre Cezareea, nici despre Corint. Nici despre darul talmacirii limbilor...

Pot intelege ca va este lene sa cititi dar faptul ca mai si ironizati cand nu cunoasteti...hm, nu suna bine.
Ia mergeti voi frumos, frumusel, puneti mana pe Carte si cititi pasajele recomandate. Daca vreti sa spuneti ceva coerent.
Nu limbi martiene gen:
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427618)
minte limbi nepamante... Tera.


spre_rasarit 07.02.2012 11:52:26

Evadarea din iad: http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

Profetul de carton 07.02.2012 11:58:03

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427725)
Nici despre lucrarea din Efes, nici despre Cezareea, nici despre Corint. Nici despre darul talmacirii limbilor...

Cata nerusinare! si cum incearca acest domn sa strice Cuvantul! pai in Efes si Cezareea de unde stie dumnealui ca nu s-a vorbit in dialecte cunoscute??? acolo scrie ca au vorbit in limbi "ca la inceput", deci avem toate motivele sa credem ca au fost dialecte cunoscute!
Sa renunte acest individ la nick-ul de "penticostal", pentru ca nu are harul de a vorbi in limbi ca la Penticosta, este un impostor! si un uzurpator!

Profetul de carton 07.02.2012 12:14:03

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 425716)
On-topic: In Biserica mea, trei Papi, din care unul beatificat, au sustinut integrarea miscarii harismatice, asa ca eu ii urmez pe ei.

Domnule, urmati pe cei papi pentru ca au sustinut integrarea miscarii carismatice, sau ii urmati pentru ca sunt/au fost papi??? ca nu se intelege!

Orice spune papa, e foarte bine, nu??? va fereste papa de duhurile rele, va lasati credinta pe mana lui, nu-i asa??? nu trebuie sa mai ganditi personal, va insusiti ceea ce va ofera papa! asta e o mentalitate infantila.

penticostalul 07.02.2012 12:28:52

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427739)
Cata nerusinare!
Sa renunte acest individ la nick-ul de "penticostal",
este un impostor!
un uzurpator!

Am promis intr-o postare ca nu va voi da report.

Asta nu inseamna ca va voi permite sa utilizati orice invective la adresa mea. Puteti scrie la adresa penticostalilor toate nazdravaniile care va trec minte dar am rugamintea sa va filtrati putin postarile cand scrieti despre mine.

Multumesc frumos.

Doriana 07.02.2012 12:34:37

:) O face special pentru a atrage atentia. Ca si copiii care fac boacane ca sa ii observe parintii.
Spunea ca s-a insurat recent, asa ca nu stiu de ce se simte inca nebagat in seama. Probabil are o sotie imaginara.

Asta e viata, draga profetule...o imensa singuratate. Iar tu faci tot ce poti ca sa o adancesti. Pacat...

Profetul de carton 07.02.2012 12:41:12

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427752)
Am promis intr-o postare ca nu va voi da report.

Asta nu inseamna ca va voi permite sa utilizati orice invective la adresa mea. Puteti scrie la adresa penticostalilor toate nazdravaniile care va trec minte dar am rugamintea sa va filtrati putin postarile cand scrieti despre mine.

Multumesc frumos.

puteti da cate reporturi doriti! atat vreau sa spuneti tuturor forumistilor, pe care nu-i respectati: aveti harul de a vorbi in limbi asa cum este descris in Biblie evenimentul penticostei? daca da, nu am nimic cu dumneavoastra, dar daca nu, cum cutezati sa va erijati in ceva ce nu sunteti??? penticostali sunt aceia, asa cum citim despre ei in Biblie, ca vorbeau in limbi slavind pe Dumnezeu spre folosul ascultatorilor, dumneavoastra nu ! sunteti un "glossolal" - acesta trebuie sa fie nick-ul ales! nicidecum "penticostal"! La penticosta, nu au bolborosit ci au vorbit pe inteles, incat au fost semn pentru necredinciosi !

Profetul de carton 07.02.2012 12:44:11

eu trebuie sa fac tot ce pot pentru ca stiu ca in bisericile penticostale este diavolul! trebuie facut totul pentru ca duhurile rele sa fie demascate! si poate cativa vor iesi din aceasta cursa! - 2 Tim 2:26

Doriana 07.02.2012 12:51:11

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427760)
eu trebuie sa fac tot ce pot pentru ca stiu ca in bisericile penticostale este diavolul! trebuie facut totul pentru ca duhurile rele sa fie demascate! si poate cativa vor iesi din aceasta cursa! - 2 Tim 2:26

Si ai putea spune unde anume este Biserica lui Dumnezeu ca sa mergem sa ne inchinam acolo? Cum se numeste ea`?

Profetul de carton 07.02.2012 12:59:00

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427752)
Puteti scrie la adresa penticostalilor toate nazdravaniile care va trec minte dar am rugamintea sa va filtrati putin postarile cand scrieti despre mine.

Un adevarat crestin ar fi spus exact invers: "puteti sa scrieti orice la adresa mea, dar despre fratii mei va rog sa nu vorbiti de rau" !!! asta ar fi fost atitudinea unui crestin, pe care nu o aveti.
Mi-am facut cont pe acest forum, pentru a anula cu desavarsire toate acele reactii de simpatie pe care ati reusit sa le creati in ani de zile, pacalind prin minciuni sfruntate diversi useri ai acestui forum. Eu voi arata tuturor ce se intampla cu adevarat la penticostali si in felul acesta voi lupta contra duhurilor necurate care au inventat aceasta religie demonica, penticostalii si mai ales carismaticii. Sper din tot sufletul sa iasa afara cei care au intrat in aceasta religie, si carora le luati voi banii prin taxe (zeciuieli)! Daca macar unul reuseste sa scape de voi, inseamna ca nu mi-am pierdut timpul degeaba pe acest forum!

Profetul de carton 07.02.2012 13:04:07

Penticostalo-carismaticii si martorii lui Iehova sunt cei mai periculosi, voi lupta cu sabia Duhului oriunde voi avea ocazia si voi dedica ore zilnic acestui nobil scop! Nu va puteti feri de mine, pentru ca aduc ca proba invataturile biblice peste tot unde apar ereziile! si voi rasturna toate argumentatiile voastre eronate!

penticostalul 07.02.2012 13:21:44

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 427756)
:) O face special pentru a atrage atentia. Ca si copiii care fac boacane ca sa ii observe parintii.

Mda, e simpatic.
Dar pe mine e suparat ca i-am zis ca nu mai vorbesc cu el decat dupa ce isi gaseste o biserica si nu mai umbla danga-langa...
Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 427756)
Spunea ca s-a insurat recent, asa ca nu stiu de ce se simte inca nebagat in seama. Probabil are o sotie imaginara.

Ei, ba e tanar insuratel, ba e foarte inaintat in varsta. Ba e... pensionar.
Poate o fi vreun tanar pensionar mai tomnatec proaspat insuratel... :105:

Sau mai degraba e un om revoltat impotriva oricarei autoritati, probabil a fost dezamagit de vreun sistem religios. Neoprotestantilor li s-a dus buhul ca, daca te duci la ei, poti ajunge repede pastor sau mai stiu eu ce sef si, cand „candidatii” se inteapa in furcile caudine, se supara tare rau.

Doriana 07.02.2012 13:21:58

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427766)
. Eu voi arata tuturor ce se intampla cu adevarat la penticostali si in felul acesta voi lupta contra duhurilor necurate care au inventat aceasta religie demonica, penticostalii si mai ales carismaticii. Sper din tot sufletul sa iasa afara cei care au intrat in aceasta religie,

Pe forumuri neoprotestante hulesti ortodocsii si pe preotii lor, facandu-i inchinatori la idoli si spunand ca ar trebui sa-si dea demisia ca sa iasa oamenii din invataturile ortodoxe pagane.
Acum esti pe un forum ortodox si vorbesti de rau penticostalii caci doresti ca oamenii sa iasa din bisericile penticostale.
Scopul tau este sa scoti oamenii din biserici. In schimb nu oferi nici o alternativa, nici o biserica nu e buna pentru tine.


Tu vrei doar sa darami, dar nu zidesti nimic in loc si nu nu oferi nici o solutie mai buna: ai acumulat multa ura si acum o reversi peste tot si toate. Nimeni nu e bun, toti sunt gresiti, toate bisericile sunt false, numai invatatura ta straluceste ca o lumina peste veacuri; o invatatura a urii si respingerii, venita din duhuri de ura si respingere si imbracata in staniolul religiozitatii si interesului pentru binele semenilor. Dedesubt e insa vechiul si mereu problematicul sarpe.

Ai mers o vreme printre penticostali, ti-ai incalzit sufletul in BP si te-ai bucurat in lumina. Apoi ai devenit vrajmas si ai uitat tot binele. Ai semanat ani de-a randul ura si acum te scalzi in ceea ce ai semanat; caci tot mai multa ura se intoarce inapoi spre tine. Fiindca ce seamana omul aceea va si secera.

E clar ca nu-ti dai inca seama, dar campania ta contra penticostalilor devine reclama cand este facuta de un asemenea personaj. Asa ca, " Ceea ce faci, fă mai curând. " (Ioan 13:27) . Lumina ta paleste pe zi ce trece.

DragosP 07.02.2012 13:31:08

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427766)
useri ai acestui forum. Eu voi arata tuturor ce se intampla cu adevarat la penticostali si in felul acesta voi lupta contra duhurilor necurate care au inventat aceasta religie demonica, penticostalii si mai ales carismaticii

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 427776)
Pe forumuri neoprotestante hulesti ortodocsii si pe preotii lor, facandu-i inchinatori la idoli si spunand ca ar trebui sa-si dea demisia ca sa iasa oamenii din invataturile ortodoxe pagane.
Acum esti pe un forum ortodox si vorbesti de rau penticostalii caci doresti ca oamenii sa iasa din bisericile penticostale.
Scopul tau este sa scoti oamenii din biserici. In schimb nu oferi nici o alternativa, nici o biserica nu e buna pentru tine.

Dacă tot vă cunoașteți așa de bine, nu vreți voi să vă luați o cameră-mpreună să ne lăsați pe noi în pace?

penticostalul 07.02.2012 13:45:31

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 427777)
Dacă tot vă cunoașteți așa de bine, nu vreți voi să vă luați o cameră-mpreună să ne lăsați pe noi în pace?

Tu vezi ca ai mai spus o traznaie unei femei (ca e supraponderala si grasa).
N-ar fi bine ca pe langa lectiile de umor pe care le-ai luat sa iei si cateva cursuri de politete?

TunsDiana 07.02.2012 14:33:10

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427769)
Penticostalo-carismaticii si martorii lui Iehova sunt cei mai periculosi, voi lupta cu sabia Duhului oriunde voi avea ocazia si voi dedica ore zilnic acestui nobil scop! Nu va puteti feri de mine, pentru ca aduc ca proba invataturile biblice peste tot unde apar ereziile! si voi rasturna toate argumentatiile voastre eronate!

Ar trebui sa ne impartasiti din experienta d-voastra cu penticostalii, sa ne spuneti ce v-au facut de ati ajuns a ii urati atat.

DragosP 07.02.2012 14:34:01

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427779)
Tu vezi ca ai mai spus o traznaie unei femei (ca e supraponderala si grasa).

E tot aia.

Citat:

N-ar fi bine ca pe langa lectiile de umor pe care le-ai luat sa iei si cateva cursuri de politete?
Dacă-ți ziceam ție, presupunând că ești berbant, era mai cul? Sau tot trebuia să iau cursuri de politețe?

Profetul de carton 07.02.2012 14:43:12

Citat:

În prealabil postat de TunsDiana (Post 427788)
Ar trebui sa ne impartasiti din experienta d-voastra cu penticostalii, sa ne spuneti ce v-au facut de ati ajuns a ii urati atat.

Nu am apartinut niciodata de acest cult. Ce spun eu despre penticostali este adevarat, deoarece am fost in vizita de multe ori prin diferite adunari penticostale si am observat multe lucruri scandaloase. Cine nu ma crede, nu are decat sa verifice. Va observa cu usurinta cum penticostalii vorbesc tare in limbi, in biserica, desi apostolul spune deslusit de clar ca cel ce vorbeste in limbi sa o faca doar pentru el. Apostolul spune ca vorbirea in limbi neintelese nu este pentru biserica, ori ei exact asta fac in mod public! Apostolul spune ca femeia sa taca in biserica si sa nu invete pe altii, iar carismaticii ordineaza femei! Femei-pastor ! cine a mai pomenit asa ceva! dar si denumirea de "pastor" nu e din Scripturi ci este inventia lor! Evident ca niciodata nu am intentionat sa apartin de astfel de religii care nu urmaresc decat banii enoriasilor. Sunt om intreg la minte, cum as putea sa dau 10% din pensia mea unora care stau si nu fac nimic?! De asta imi sunt nesuferiti, pentru ca nesocotesc rugaciunea, cel mai important aspect al vietii de crestin si inchinarea lor nu este decat un marketing religios. Nici nu mi-ar ajunge spatiul daca as descrie cum pastorii lor se imbogatesc promitand vindecare unor amarati care si-ar da si ultimul banut pentru a se insanatosi. Sau despre carismatici, cu acele caderi pe spate, cand cel ce cade este prins de doi tineri, pentru ca altfel si-ar sparge capul....chiar mi-e neplacut sa ma gandesc numai ce anomalii am putut sa constat in mijlocul acestor posedati.

iuliu46 07.02.2012 14:47:07

Eu admit ca profetul are dreptate in ceea ce priveste denumirea de Penticostal .La pogorarea Duhului Sfant oamenii au auzit predica apostolilor, fiecare in propria limba , fenomenul petrecut atunci nu are nici o legatura cu vorbirea in "limbi " ci mai degraba Duhul Sfant a "tradus " predica pentru fiecare om.

Profetul de carton 07.02.2012 14:50:21

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427794)
Eu admit ca profetul are dreptate in ceea ce priveste denumirea de Penticostal .La pogorarea Duhului Sfant oamenii au auzit predica apostolilor, fiecare in propria limba , fenomenul petrecut atunci nu are nici o legatura cu vorbirea in "limbi " ci mai degraba Duhul Sfant a "tradus " predica pentru fiecare om.

Desigur, si de aceea apostolul Pavel spune ca vorbirea in limbi este semn pentru necredinciosi. Acum, acea vorbire care nu se intelege, nimeni nu intelege, cum ar putea fi semn pentru necredinciosi? nu ar fi semn, ba chiar o poticnire. Prin urmare, observatia mea facuta acestui domn, este indreptatita. El nu este penticostal, deoarece nu poseda acel tip de vorbire care a avut loc la Cincizecime, ci un tip de vorbire care nu difera de ce se intampla la mormoni sau chiar la diversi ocultisti. Si nici colegii lui de credinta, nu au acea vorbire de la Cincizecime. Cum sa fie ei penticostali? nu e praf in ochi? si-au luat o denumire in mod uzurpator!

Profetul de carton 07.02.2012 14:55:20

Nu prea mai am timp astazi, insa as dori sa adaug o alta constatare: daca in Romania penticostalii se delimiteaza pe alocuri de carismatici si de practicile lor caracteristice (odihna in duhul, caderea pe spate), pe care le-am vazut nu numai pe youtube dar si in realitate in diferitele "centre" carismatice de la noi din tara, ei bine in Occident linia de demarcatie practic nu exista! am ca exemplu pe Benny Hinn: acesta apartine de miscarea penticostala Assemblies of God, deci e penticostal. Iar R. Bonnke, desi e considerat carismatic, atunci cand a venit la noi in tara la Timisoara, a "beneficiat" de vizita lui Pavel Rivis Tipei, presedintele penticostalilor! Este limpede! Si ce este mai surprinzator, este faptul ca penticostalii, carismaticii isi dau mana si cu catolicii carismatici, participand la inchinare impreuna.

Profetul de carton 07.02.2012 14:58:47

De retinut faptul ca bisericile carismatice sunt in general, biserici interconfesionale care nu pun accent pe doctrine ci pe darurile/manifestarile "duhului". Asa ca orice e posibil, orice invatatura prinde radacini, nu este niciun control, Biblia e numai de forma, nu prea este studiata.

stefan florin 07.02.2012 22:36:05

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427725)
Problema e ca inainte de a rescrie dumneata Biblia, ar fi bine sa o citesti mai intai.
Inteleg ca tu si cu tovarasul Stefan ati citit despre Pentecost (evenimentul cel mai important) si considerati ca nu mai are rost sa va mai obositi sa cititi si despre celelalte pasaje privitoare la Duhul Sfant.
Nici despre lucrarea din Efes, nici despre Cezareea, nici despre Corint. Nici despre darul talmacirii limbilor...

Pot intelege ca va este lene sa cititi dar faptul ca mai si ironizati cand nu cunoasteti...hm, nu suna bine.
Ia mergeti voi frumos, frumusel, puneti mana pe Carte si cititi pasajele recomandate. Daca vreti sa spuneti ceva coerent.
Nu limbi martiene gen:

tu vorbesti de coerenta? Pai voi in timpul rugaciunii voastre, atunci cand "vorbiti in limbi" spuneti ceva coerent? Ce tot ne trimiti la Biblie sa citim pasajele despre Pogorarea Sfantului Duh? Intre ce s-a intamplat atunci si ce se intampla l-a voi, e o diferenta ca de la pamant la cer

Profetul de carton 08.02.2012 08:12:54

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427924)
tu vorbesti de coerenta? Pai voi in timpul rugaciunii voastre, atunci cand "vorbiti in limbi" spuneti ceva coerent? Ce tot ne trimiti la Biblie sa citim pasajele despre Pogorarea Sfantului Duh? Intre ce s-a intamplat atunci si ce se intampla l-a voi, e o diferenta ca de la pamant la cer

Imi pare bine cai ati facut aceasta precizare: intr-adevar, in cartea lui Horst Koch, care are meritul de a se fi ocupat pe indelete de aceste fenomene mediumistice de la penticostali si carismatici, gasim experientele unor pastori din zone in care vodoo este foarte raspandit, care erau stupefiati de faptul ca inchinatori vodoo intrau in biserici penticostale si se "rugau" in limbi si nimeni nu realiza acest fapt!
Sunt ferm convins ca domnul "penticostal" daca ar fi pus in fatza unui inchinator vodoo imbracat la costum si dichisit, daca l-ar auzi vorbind in limbi, imediat ar considera ca este fratele dumnealui! sau daca l-ar fi auzit pe Jeffrey Franks vorbind in limbi, ar zice: da domnule, asta e fratele meu, uite are Duhul Sfant, nestiind ca respectivul de la FMI este mormon !

penticostalul 08.02.2012 09:20:11

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427924)
Ce tot ne trimiti la Biblie sa citim pasajele despre Pogorarea Sfantului Duh?

Ca sa nu mai vorbiti prostii mai frate Stefane.

Daca nu citesti in Biblie cum s-a pogorat Duhul Sfant, daca nu citesti TOATE pasajele in care Duhul Sfant a coborat peste credinciosi NU ai cum sa iti faci o idee de ansamblu despre subiect.

Daca toata informatia ta e comentariul trunchiat al vreunui „teolog” si cateva filmulete horror de pe youtube, vei spune asa:
Vorbirea in limbi a incetat
pentru ca scopul ei era propovaduirea evangheliei in limbi
si astazi nu mai e nevoie de propovaduirea evangheliei
pentru ca si asa toti au auzit evanghelia
si, dupa cum spune si fratele Youtube
vorbirea in limbi e de la satana

Daca insa citesti Scriptura vei descoperi ca vorbirea in limbi nu s-a manifestat doar la Cincizecime in Ierusalim.
Vei mai observa ca in biserica primara s-a vorbit in limbi si in Cezareea si NU s-a predicat evanghelia paganilor pentru ca... tocmai paganii vorbeau in limbi. Si cei ce ascultau (apostolul Petru si insotitorii lui) auzisera deja Evanghelia. De la Domnul.

S-a mai vorbit in limbi si la Efes si NU s-a predicat evanghelia paganilor pentru ca acolo mai era prezent doar Pavel. Si el nu era pagan, era apostol. Si auzise deja Evanghelia. De la Domnul.

Si vei mai citi si ca acelasi apostol vorbeste despre rugaciunea in limbi.
Si despre darul talmacirii limbilor.

Si vei descoperi ca treaba e un pic mai complexa decat credeai dupa ce vazusesi 20 de filmulete proaste si ca ar fi bine sa te mai informezi inainte de a ironiza ce nu cunosti.


Pentru asta e bine sa citesti Biblia.
Si pentru multe altele si mai importante (dobandirea credintei bunaoara).

stefan florin 08.02.2012 09:35:38

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427977)
Ca sa nu mai vorbiti prostii mai frate Stefane.

Daca nu citesti in Biblie cum s-a pogorat Duhul Sfant, daca nu citesti TOATE pasajele in care Duhul Sfant a coborat peste credinciosi NU ai cum sa iti faci o idee de ansamblu despre subiect.

Daca toata informatia ta e comentariul trunchiat al vreunui „teolog” si cateva filmulete horror de pe youtube, vei spune asa:
Vorbirea in limbi a incetat
pentru ca scopul ei era propovaduirea evangheliei in limbi
si astazi nu mai e nevoie de propovaduirea evangheliei
pentru ca si asa toti au auzit evanghelia
si, dupa cum spune si fratele Youtube
vorbirea in limbi e de la satana

Daca insa citesti Scriptura vei descoperi ca vorbirea in limbi nu s-a manifestat doar la Cincizecime in Ierusalim.
Vei mai observa ca in biserica primara s-a vorbit in limbi si in Cezareea si NU s-a predicat evanghelia paganilor pentru ca... tocmai paganii vorbeau in limbi. Si cei ce ascultau (apostolul Petru si insotitorii lui) auzisera deja Evanghelia. De la Domnul.

S-a mai vorbit in limbi si la Efes si NU s-a predicat evanghelia paganilor pentru ca acolo mai era prezent doar Pavel. Si el nu era pagan, era apostol. Si auzise deja Evanghelia. De la Domnul.

Si vei mai citi si ca acelasi apostol vorbeste despre rugaciunea in limbi.
Si despre darul talmacirii limbilor.

Si vei descoperi ca treaba e un pic mai complexa decat credeai dupa ce vazusesi 20 de filmulete proaste si ca ar fi bine sa te mai informezi inainte de a ironiza ce nu cunosti.


Pentru asta e bine sa citesti Biblia.
Si pentru multe altele si mai importante (dobandirea credintei bunaoara).


pe bune? Pai apostolii si credinciosii in ce limbi vorbeau prietene? Limbi pe care nu le intelege nimeni? Bolboroseau cumva asa cum faceti voi?Era rugaciunea in limbi, dar din ce motiv amice? Efes era un oras cosmopolit, asa cum era si comunitatea de crestini de acolo. Si inca un lucru, tremurau cumva asa cum se intampla la voi penticostalii, de parca toti ati suferi de hipotermie de gradul 3?

Profetul de carton 08.02.2012 09:48:23

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427980)
pe bune? Pai apostolii si credinciosii in ce limbi vorbeau prietene? Limbi pe care nu le intelege nimeni? Bolboroseau cumva asa cum faceti voi?Era rugaciunea in limbi, dar din ce motiv amice? Efes era un oras cosmopolit, asa cum era si comunitatea de crestini de acolo. Si inca un lucru, tremurau cumva asa cum se intampla la voi penticostalii, de parca toti ati suferi de hipotermie de gradul 3?

Problema este ca acesti indivizi periculosi care-si spun "penticostali" nu prezinta darul vorbirii in limbi in asa fel incat sa zideasca pe ceilalti, adica sa fie limbi intelese, sau sa fie cuplat cu darul talmacirii, au doar bolboroseli, despre care nu se poate spune absolut nimic, si tocmai aceste bolboroseli sunt aspectul pe care-l doresc si urmaresc cu asiduitate!

ucenic 08.02.2012 10:39:21

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427980)
pe bune? Pai apostolii si credinciosii in ce limbi vorbeau prietene? Limbi pe care nu le intelege nimeni?

"in limbi omenesti si ingeresti" (1 Cor. 13:1)

dar daca... "n-as avea dragoste, sunt o arama sunatoare sau un chimval zanganitor." (1 Cor. 13:1)

Lasati fratilor manifestarile Duhului Sfant pe care nu le stapaniti si pe care nu le cunoasteti, in seama Duhului Sfant. Nu judecati voi ceea ce nu este al vostru. Lasati pe Duhul Sfant sa o faca caci oricum va veni ziua cand toate vor fi scoase la lumina: "Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Matei 7:23)

Cat despre noi, fiecare din cei de aici, sa cautam sa sporim mai degraba in credinta, in Cuvant, in cunostinta, in orice ravna si in dragoste unii pentru altii. Caci marturisim ca suntem cu totii frati in Hristos Iisus si copii ai aceluasi Tata. Sa ne deprindem sa ne binecuvantam unii pe altii decat sa ne scoatem ochii unii altora, noi, niste vase de lut. Lasati Olarul sa numeasca care este vas de cinste si care de ocara.

Fiti binecuvantati.

TunsDiana 08.02.2012 10:56:06

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427792)
Nu am apartinut niciodata de acest cult. Ce spun eu despre penticostali este adevarat, deoarece am fost in vizita de multe ori prin diferite adunari penticostale si am observat multe lucruri scandaloase. Cine nu ma crede, nu are decat sa verifice. Va observa cu usurinta cum penticostalii vorbesc tare in limbi, in biserica, desi apostolul spune deslusit de clar ca cel ce vorbeste in limbi sa o faca doar pentru el. Apostolul spune ca vorbirea in limbi neintelese nu este pentru biserica, ori ei exact asta fac in mod public! Apostolul spune ca femeia sa taca in biserica si sa nu invete pe altii, iar carismaticii ordineaza femei! Femei-pastor ! cine a mai pomenit asa ceva! dar si denumirea de "pastor" nu e din Scripturi ci este inventia lor! Evident ca niciodata nu am intentionat sa apartin de astfel de religii care nu urmaresc decat banii enoriasilor. Sunt om intreg la minte, cum as putea sa dau 10% din pensia mea unora care stau si nu fac nimic?! De asta imi sunt nesuferiti, pentru ca nesocotesc rugaciunea, cel mai important aspect al vietii de crestin si inchinarea lor nu este decat un marketing religios. Nici nu mi-ar ajunge spatiul daca as descrie cum pastorii lor se imbogatesc promitand vindecare unor amarati care si-ar da si ultimul banut pentru a se insanatosi. Sau despre carismatici, cu acele caderi pe spate, cand cel ce cade este prins de doi tineri, pentru ca altfel si-ar sparge capul....chiar mi-e neplacut sa ma gandesc numai ce anomalii am putut sa constat in mijlocul acestor posedati.

Va multumesc pentru raspuns.

D-voastra ce religie aveti daca nu va suparati sau mai bine zis care credeti ca este religia cea mai buna si mai aproape de invataturile lui Hristos?


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:03:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.