Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Bucate de Post (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5647)

Anca-Miha 28.02.2009 14:02:54

Abia astept sa fac acesti ardei, Cristian. As vrea sa mentionez ca ardeii rosii sau cei galbeni sunt mai buni decat cei verzi, care sunt cam amarui. Multumesc pentru reteta.
Un post binecuvantat tuturor.

MarinaAlca 28.02.2009 14:20:40

Pentru amatorii de peste, in aceste ultime zile de dezlegare, un peste la cuptor+piper+dafin si legume asortate(ceapa+cartofi+morcov)
http://inlinethumb11.webshots.com/43...425x425Q85.jpg

Apoi, cu dedicatie speciala ptr Anca, ptr ca ii plac foarte mult ciupercutele, o tocanita de ciupercute cu rosii si patrunjel si o garnitura de orez:
http://inlinethumb59.webshots.com/45...425x425Q85.jpg

iar la desert o simpla placinta cu fructe(eu am facut cu mango dar se poate face cu fructe in functie de sezon):

http://inlinethumb57.webshots.com/40...425x425Q85.jpg

C.tin 28.02.2009 16:44:11

"Bucate" de post ascetic !!!
 
In spiritul sfintilor parinti din pustie ....

Mamaliga cu ceapa, dar fara sare daca mamaliga e calda, iar daca e rece se poate presara un pic de sare ca sa poata aluneca pe gat...

Cartofi copti sau fierti, dar sa nu fie mancati calzi, ca sunt prea gustosi ci abia dupa ce s-au racit. Daca coaja nu se mai dezlipeste, nu-i bai ca si fibrele sunt vitale pt tractul digestiv. Fibrele transporta apa prin intestine si cine nu mananca suficiente fibre are probleme....

Painea daca e prea proaspata si apetisanta, se lasa descoperita ca sa se usuce. Uscata e mai sanatoasa pt digestie. Daca mucegaieste intre timp, nu va speriati! Sfintii Parinti din "pustie" in loc de antibiotice mancau cate 2 paini mucegaite.(aspirina se face dintr-un soi de mucegai) Dar pt cultura generala sa se stie ca doar mucegaiul de culoare alba pana spre verde albastru sunt sanatoase, cele negre nu sunt.

Si pt ca organismul are nevoie si de proteina atunci, mancarea de fasole sau soia boabe, dar in care sa "uitati" sa bagati condimente. Ceva sare se poate presara.

Si apoi legume, in general radacinoasele sunt cele mai sanatoase, consumate in stare cruda. Fructe dupa putinta

Pt vitaminizare/mineralizare....mierea.
Un supliment nutritiv foarte complet este ...drojdia de bere!

Deci, o intoarcere la baza, la simplitatea inceputurilor !!!

ory 28.02.2009 17:02:27

Doamne fereste!,eu abia inghit mamaliga cu smantana,dar cu ceapa n-o concep.Poate asa mancau stramosii nostri,dar cu siguranta acestia nu-si exprimau preferintele culinare pe internet,poate ca doar atat aveau,nu neaparat ca se nevoiau...sau,poate ca se nevoiau,insa astazi sunt alte surse de nevointa,asa cum sunt si altfel de incercari si perceptii asupra vietii si mediului in care traim.
Deci,sa nu exageram caci mai degraba dam in ridicol!

patinina34 11.03.2009 06:26:38

Eu fac supe, iar sotul meu mi le lauda la toata lumea. Pot sa va dau citeva retete( foarte simple de altfel):

Ingredienti:
- fasole boabe( sau cartofi, linte, mazare uscata sau orice alte boabe) se pun la innmuiat de seara, se strecoara a doua zi
- morcovi
- patrunjel radacina
- un pic de telina (sau chir mai multa)
- putin suc de rosii concetrat
- vegeta, patrunjel frunze tocat
- orice fel de bobe alegi, pui doi cartofi
- putin orez sau pasta fina marunta

Preparare:

I oala de supa, pui boabele la fiert cu morcovii taiati cubulete, patrujel cuburi, telina cuburi si cei doi cartofi intregi in supa.
Cind e totul fiert, pui vegeta( dupa gust), sare, piper.
Pui o mana de orez sau pasta marunta.
Cind cartoful intreg e gata, il scoti, il pisezi ca pt piure, apoi il dai inapoi in supa pentru consistenta. Adaugi si sosul de rosii. O lasi sa se raceasca, poi adaugi patrunjel fruze tocate fin de tot.

Cui ii place, adauga putina lamaie, sau bors.
Este nemaipomenita!
Se face usor, e ieftina si buna.

patinina34 11.03.2009 06:36:16

Salate ieftine, rapide si gustoase

Salata de paste sau orez

Ingredienti

- paste tipul fluturasi, papillion( o punga de 500g pentru 8 persoane) sau orez( o cana si 1/2)
- masline negre/ verzi sau cum va plac fara os, taiate feliute
- rosii proaspete ( 2 mari sau 3 mici) taiate cubulete
- artichokes un borcanel din comert - in ulei
- salata verde si alte culori cit mai multa
- sare, piper, ulei, lamaie
- [COLOR=red]optional: o conserva de peste in ulei (tuna)[/COLOR]

Preprare

Se fierbe pasta timp de max 12 minute. Strecoara si o pui intr-un castron. Se adauga salata taiata fin, maslinele, rosiile, artichokes taiati fin, sare, piper, lamaie( putina zeama de la un sfert de lamaie va fii suficienta). Se adauga ulei dupa gust.
[COLOR=red]Optional: se amesteca cu conserva de peste.[/COLOR]

patinina34 11.03.2009 06:44:14

Verdeturi gatite rapid ( maximum 5 minute)

Indicatii: colesterol mare, slaba circulatie de sange, probleme de inima, probleme de indigestie, probleme de constipatie

Ingredienti

- orice tip de verdeturi: spanac, bieta, urzici, lobode, brocoli, conopida etc.
- putin ulei
- putin usturoi( max 2 - 3 catei)
- ardei iute macinat mare( cu samburi)

Preparare:

Se spala bine verdeata. Se pune intr-o oala cu ap clocotita doar pentru 1 singur minut, poi se strecoara rapid.
Intr-o tigaie: ulei( maximum o ligura) se incinge cu cei 2-3 catei de usturoi taiati in lung in doua( dintr-un catel de usturoi vor rezulta doar 2 parti=atit) si se pune putin rdei iute macinat mare( cu samburi si coaja ardeiului iute rosu). In 2 minute, usturoiul devine maroniu, il iei de pe foc, il scoti cu o lingura.
In acest ulei fierbinte pui verdeata.

O lasi alte 2 minute.
Se serveste cu putin lamaie deasupra.
Pofta buna.

patinina34 11.03.2009 07:05:20

Lasagna de post

Ingrediente:

- pasta de lasgna
- ciuperci
- orez
- o ceapa
- usturoi
- vegeta
- putin ulei
- sare, piper
- sos beshamel( se prepara acasa)
- putin lapte
- putina faina
- sos de rosii preparat in prealabil

Sos de rosii preparare:

O conserva de sos concentrat de rosii si una de rosii taiate, ceapa, usturoi, busuioc, sare si piper, putin ulei.
Se prajeste ceapa taiata fin, usturoiul fin taiat in ulei. Se adauga cele doua conserve de sos de rosii. Se fierbe la foc foarte mic, timp de 1/2 ora pina cind devine dens si bucatile de rosii s-au descompus.
Se amestec continuu.
Cind e gata, il tragi de o parte, daugi o frunza de busuioc, sau busuioc taiat.
Acest sos de rosii va fii mult prea mult, deci se poate utiliza si pentru pasta, pizza etc.

Sos beshamel preparare:
Intr-un castronel se pune o cana de lapte, se aduga putin faina si se fierbe. Se amesteca mereu, cu telul, insa acest sos trebuie sa ramina subtire. Daca este prea dens, adaugi lapte.
Procesul dureaza maximum 7-8 minute.

Prepararea umpluturii pentru lasagna:

Se prajeste ceapa, usturoiul, si ciupercile. Dupa gust, se poate adauga si rosii taiate, rdei taiati etc. Cind ceapa devine sticloasa, se adauga apa rece si orezul, circa 1/2 cana. Sare, piper, vegeta, dupa gust.

LASASGNA

Se ia o tava pentru cuptor. Se tapeteaza cu sos din sosul de rosii preparat in prealabil.

1. Un strat de foi de lasagna( nefierte, atentie, crude).
2. Un strat din umplutura de ciuperci.
3. Beshamel sos

Se repeta pasii 1-3 pina cind tava a devenit plina.
Ultimul rind trebuie sa aiba foi de lasagn si beshamel.
Se acopera cu foie de aluminiu.
Se da la cuptor la 375 C, timp de 20 minute.
Se scoate, se descopera, se da din nou la cuptorul stins insa tot cald, alte 10-15 minute.

[COLOR=red]DACA VREM CU CARNE[/COLOR]
Sosul de rosii: se prajeste ceapa, usturoi si carne macinata, apoi se adauga rosiile din conserve. Se fierbe timp de 1 ora la foc foarte mic.
Sosul trebuie sa fie consistent in carne macinata.
Umplutura:un strat de foi, sos de rosii, branza data pe razatoare si beshamel preparat ca mai sus. Se repeta acesti pasi. Ultimul strat: foi, sos de rosii, branza si beshamell.
Cea mai potrivita branza, este cea propaspata, nesarata. Se recomanda si parmiggiano reggiano ras, daca este.

[COLOR=blue]NOTA:[/COLOR]
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
[COLOR=#0000ff]BESHAMEL SOS- SE POATE ELIMINA CUI NU-I PLACE.[/COLOR]

patinina34 11.03.2009 07:18:11

SALATE DE FRUCTE
SALATA NUMRUL 1
- MERE
- PORTOCALE
- GRAPEFRUIT
- O LAMAIE
- CAPSUNI( SAU ALTE FRUCTE ROSII)

Se taie fructele in cuburi mijlocii ca marime intr-un castron, se pune zahar.
Se adauga o cana de vin.
Se da la frigider pentru citeva ore.

Este atit de bun, ca nu te mai saturi!!!!!!!!!!!

SALATA NUMARUL 2

- portocale
- putin ulei de msline
- masline
- ceapa
- origano

Se taie portoclele in cuburi, intru-un castron. Se pun maslinele fara samburi, ceapa rosie taiata felii, ulei de masline putin si oregano.

Suc de Fructe

- mere
- telina
- spanac
- rosii
- masline
- portocale
- varza


Se pun toate in juicer.
Se serveste zilnic pe stomacul gol, imediat dupa preparare pentru ca vitamina C se descompune in mai putin de 5 minute.
Veti fii mai puternici, mai energetici si plini de fibre naturale.

patinina34 11.03.2009 18:26:23

MANCARURI CU FASOLE BOABE

1. SALATA DE FASOLE BOABE

Fasolea fiarta, strecurata, se pune intr-un caston. Se taie ceapa rosie felii, ( conserva d epeste tuna, in apa - optional), se pune sare, piper,putin ulei si putina lamaie.

2. FASOLE SCAZUTA

Intr-o tigaie, se prajeste putin usturoi taiat in lung cu red chilli peppers( ardei iute rosu macinat), apoi se pune fasolea boabe, sos de rosii si o foaie de dafin.

Se serveste cu salata de ceapa rosie: ceapa rosie taiata felli lungi, ulei, lamanie, sare piper.

3. FASOLE BATUTA( HUMMUS)

Fasolea fiarta si strecurata se pune in mixer cu citeva bucatele de usturoi.
Se tine pina devine o pasta fina, omogena.
Se adauga sare, piper.
==>Se seveste cum este cu chips( ca aperitiv)
==>Se serveste cu prajeala de: ulei incins cu boia dulce, si putina ceapa taiata felii lungi.

patinina34 12.03.2009 05:38:03

CARTOFI CUBURI LA TIGAIE - 10 minute

Cureti cartofi in functie de cite persoane sint.
Ii tai in cuburi 1cmx1cm(sigur nu exact, insa am zis asa ca idee).
Intr-o tigaie pui ulei, putin ( max 2 linguri, 2 1/2 linguri) si pui cartofii impreuna(uleiul nu trebuie sa fie cald).
Cind devin rumene cubuletele, presari rozmarin( putin de tot).
Ii scoti intr-un castron tapetat cu hartie care bsoarbe uleiul, pui putina sare.

Faci o salata: rosii, castraveti, ardei gras, ceapa, salata verde si ce o mai fii prin camara.

Pofta buna!!!

patinina34 12.03.2009 05:49:01

SARMALE DE POST

Ingredienti
- ciuperci albe champignion ( 1 kg) taite in cubulete f. mici
- 2 cepe mari tocate fin de tot
- 2-3 catei usturoi tocate
- 1 cana de orez
- 1 ardei gras galben sau rosu taitate in cubulete mici de tot
- 1 rosie
- patrunjel radacina - taiata cubulete mici
- 1 morcov- taiate cubulete mici
- 1 varza murata ( frunze taiate in mod traditional)
- cimbru, marar, foi de dafin
- sos de rosii
- putin ulei
- sare, piper

PREPRARE

Umplutura
Se prajesc ceapa, usturoiul, ciupercile, ardeiul, morcovul, patrunjelul, ciupercile si cind sint inmuiate, se adauga apa rece, si orezul.
Sarmalele: se fac in modul obisnuit ( pentru mine- trebuiesc mari ca s anu zica cineva ca maninc prea mult, deci o sarma mi-ar ajunge nu -mi trebuiesc 50) asezindu-le pe peretii oalei.
Se completeaza apoi golul din mijloc cu sos de rosii, apa, sarea, cimbrul, marar, foi de dafin.

Pofta mare!!!

-

dorinastoica14 15.03.2009 14:24:39

O masă de duminică cu mâncare de post
 
Felul 1
Ciorbă de cartofi sau fasole cu urzici.
Se face o ciorbă obișnuită acrită (nu prea tare cu boș de putină) la care puneți două mâini bune de urzci bine spălate,leuștean verde,ștevie și când e gata și-l luați de pe foc o mână de pătrunjel verde tăiat mărunt.
Felul 2
Piure de cartofi cu garnitură
Piureul de cartofi îl faceți cum știți .Dacă vreți adăugați margarină când sfărâmați cartofii(eu nu pun dar îl fac mai subțire)
Tăiați două sau trei cepe pe care le înmuiați în ulei mestecând mereu ca să nu se ardă.Puneți ceapa în piureu și mestecați bine.Are un gust foarte bun.Eu pun garnitură din ciupercuțe proaspete prăjite sau măsline,șnițele de soia pe care înainte de prăjire le tăvălesc prin pesmet sau prin făină de porumb(mălai)
Desertul
-clătite cu dulceață-Faceți aluatul din făină și apă minerală carboazoasă.Mie îmi ies foarte bune
-Sau compot din fructe pe care le pun din vară în congelator.Pun la fiert apă cu zahăr și lănâie iar când clocotește pun fructe (mai multe să fie compotul gros)
-În loc de cafea, ceai verde cu stafide.Fierbem puțin stafidele(spălate bine cu apă caldă) în ceai.Stafidele fiind foarte dulci ceaiul nu are nevoie să fie îndulcit.Efectul este mai ceva decât al unei cafele tari.

dorinastoica14 16.03.2009 19:52:30

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 121946)
SARMALE DE POST

Ingredienti
- ciuperci albe champignion ( 1 kg) taite in cubulete f. mici
- 2 cepe mari tocate fin de tot
- 2-3 catei usturoi tocate
- 1 cana de orez
- 1 ardei gras galben sau rosu taitate in cubulete mici de tot
- 1 rosie
- patrunjel radacina - taiata cubulete mici
- 1 morcov- taiate cubulete mici
- 1 varza murata ( frunze taiate in mod traditional)
- cimbru, marar, foi de dafin
- sos de rosii
- putin ulei
- sare, piper

PREPRARE

Umplutura
Se prajesc ceapa, usturoiul, ciupercile, ardeiul, morcovul, patrunjelul, ciupercile si cind sint inmuiate, se adauga apa rece, si orezul.
Sarmalele: se fac in modul obisnuit ( pentru mine- trebuiesc mari ca s anu zica cineva ca maninc prea mult, deci o sarma mi-ar ajunge nu -mi trebuiesc 50) asezindu-le pe peretii oalei.
Se completeaza apoi golul din mijloc cu sos de rosii, apa, sarea, cimbrul, marar, foi de dafin.

Pofta mare!!!

-

O altă variantă.
În loc de ciuperci se poate pune nucă tocată,migdale miez de semințe de dovleac.Nu se călește nimic.Se poate face compoziția de seara și se pune o ceșcuță de apă călduță.Orezul de umflă și fierbe mai repede.Eu nu pun usturoi dar pun busuioc,tarhon,mărar.

dorinastoica14 16.03.2009 20:06:32

Pentru masa de dimineață sau seara
 
Salată de cartofi
Se spală bine câțiva cartofi și se fierb în coajă sau curățați (nu se fierb foarte tare).În timp ce se răcesc se taie o ceapă sau două albă sau roșie(mie îmi place ceapa albă care nu este iute),câțiva gogoșari din oțet tot peștișori,,se stoarce o lâmâie iar coaja se taie(o parte) fin,se pun măsline câte vrem,piper sare.Se taie cartofii,se amestecă și se adaugă ulei de măsline sau ulei obișnuit.Se amestecă bine.

Gris cu stafide
Se fierb în apă stafidele(spălate bine și cutățate de codițe),și se adaugă grișul.Se amestecă până are consistența unui terci grosuț.Este mai bun rece când putem tâia cuburi.Când servim putem pune deasupra o linguriță de miere sau de dulceață.Este foarte bun și simpu căci stafidele sun dulci și plăcute,conținând și multe vitamine.

coralina 16.03.2009 20:12:51

Ieri am mancat cartofi prajiti, legume la cuptor (congelate, cumparate la punga) si o salata cu de toate - salata verde, rosii, ceapa, masline si castravete.
Astazi am fiert gnocchi si i-am mancat cu un amestec mexican (eu l-am cumparat gata facut, la borcan, insa merge facut si-acasa) facut din sos de rosii, boabe de porumb, fasole bruna (cu boaba mare), ardei gras si condimente. E foarte gustos. :)
Poimaine voi face niste dovlecei si vinete pe grill - totul taiat felii subtiri si condimentat dupa gust (eu pun doar sare si putin piper) si iarasi salata, preferata mea - rosii, castraveti si ceapa verde.
Sper ca v-am mai dat niste idei. :) Si eu va citesc "meniurile" si mai "fur" cate o reteta de la voi, fetelor! :)

Post cu folos tuturor!

patinina34 16.03.2009 22:56:08

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 122839)
Ieri am mancat cartofi prajiti, legume la cuptor (congelate, cumparate la punga) si o salata cu de toate - salata verde, rosii, ceapa, masline si castravete.
Astazi am fiert gnocchi si i-am mancat cu un amestec mexican (eu l-am cumparat gata facut, la borcan, insa merge facut si-acasa) facut din sos de rosii, boabe de porumb, fasole bruna (cu boaba mare), ardei gras si condimente. E foarte gustos. :)
Poimaine voi face niste dovlecei si vinete pe grill - totul taiat felii subtiri si condimentat dupa gust (eu pun doar sare si putin piper) si iarasi salata, preferata mea - rosii, castraveti si ceapa verde.
Sper ca v-am mai dat niste idei. :) Si eu va citesc "meniurile" si mai "fur" cate o reteta de la voi, fetelor! :)

Post cu folos tuturor!

Idei binevenite!!!!
Reteta lui Dorina, pare simpla si buna.
Am incerc.
Asta a ta e f. bun, trebuie s-o incerc si pe a ta.
Gnochi- eu ii fac cu sos de rosii, aratat cum se prepara la unul din sos de rosii, care sint retete originale de la Roma!

coralina 16.03.2009 23:20:17

Mmm, gnocchi cu sos de rosii... suna delicios, cred ca vineri am sa incerc aceasta reteta patinina, multumesc pentru idee!! Voi adauga si coriandru proaspat sosului de rosii pentru a-i da mai mult gust.
Va scriu aici o reteta pe care am facut-o deja de 2 ori de cand a inceput postul, asa de mult imi place - ardei umpluti:

Cele trebuincioase (pt. 2 persoane):

4 ardei grasi mari (eu ii prefer pe cei galbeni sau rosii, cei verzi imi par amari la gust)
2 cepe potrivite
o cutie de 300 g cu ciuperci
aprox. 120 g orez
2 morcovi de marime mijlocie
2 linguri de ulei
15 g faina
marar
bulion
sare
piper
foi de dafin
Vegeta

Taiati "capacele" ardeilor si curatati-i de seminte cu ajutorul unui cutitas; apoi ii intepati cu o furculita de 2-3 ori pe fiecare.
Tocati ceapa, ciupercile (in prealabil scuse de apa din conserva) si morcovul si le caliti in 2 linguri de ulei. Adaugati orezul si eventual un strop de apa; tineti pe foc (mic) timp de 5-7 minute, sarati si piperati amestecul. Puneti si faina - care are rolul de-a "lega" compozitia. Nu uitati de marar, el e cel ce le da ardeilor un gust grozav!
Apoi umpleti ardeii cu acest amestec, le puneti inapoi capacele, ii asezati frumos intr-o oala si turnati peste ei apa cat "inaltimea" lor. Eu fierb acea apa in prealabil, amestec bulionul de rosii in ea si-o si potrivesc de gust cu Vegeta. Lasati cateva frunze de dafin sa pluteasca in oala. :)
De fiert trebuie sa fiarba in jur de 45 de minute, la foc potrivit.
Pofta buna!!

Doamne ajuta si post binecuvantat tuturor!!

windorin 17.03.2009 01:24:22

Adevarate specialitati, cu adevarat, insa nu trebuie sa uitam de cele mai simple alimente de post.

Consistenta acestora este insemnata pentru organism:

- stafidele (cele mai recomandate)
- prunele uscate (asemenea)
- mierea

patinina34 17.03.2009 01:48:23

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 122838)
Salată de cartofi
Se spală bine câțiva cartofi și se fierb în coajă sau curățați (nu se fierb foarte tare).În timp ce se răcesc se taie o ceapă sau două albă sau roșie(mie îmi place ceapa albă care nu este iute),câțiva gogoșari din oțet tot peștișori,,se stoarce o lâmâie iar coaja se taie(o parte) fin,se pun măsline câte vrem,piper sare.Se taie cartofii,se amestecă și se adaugă ulei de măsline sau ulei obișnuit.Se amestecă bine.

La salata de cartofi se face ceva in prealabil, nu stiu daca fiecare face sau nu:
putina salata verde, se freaca cu putin usturoi si sare, se lasa pina cind se fierb cartofii, apoi se amesteca cu salata de cartofi, asa cum a descris Dorina aici.
Este excelenta!

patinina34 17.03.2009 01:49:25

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 122870)
Mmm, gnocchi cu sos de rosii... suna delicios, cred ca vineri am sa incerc aceasta reteta patinina, multumesc pentru idee!! Voi adauga si coriandru proaspat sosului de rosii pentru a-i da mai mult gust.
Va scriu aici o reteta pe care am facut-o deja de 2 ori de cand a inceput postul, asa de mult imi place - ardei umpluti:

Cele trebuincioase (pt. 2 persoane):

4 ardei grasi mari (eu ii prefer pe cei galbeni sau rosii, cei verzi imi par amari la gust)
2 cepe potrivite
o cutie de 300 g cu ciuperci
aprox. 120 g orez
2 morcovi de marime mijlocie
2 linguri de ulei
15 g faina
marar
bulion
sare
piper
foi de dafin
Vegeta

Taiati "capacele" ardeilor si curatati-i de seminte cu ajutorul unui cutitas; apoi ii intepati cu o furculita de 2-3 ori pe fiecare.
Tocati ceapa, ciupercile (in prealabil scuse de apa din conserva) si morcovul si le caliti in 2 linguri de ulei. Adaugati orezul si eventual un strop de apa; tineti pe foc (mic) timp de 5-7 minute, sarati si piperati amestecul. Puneti si faina - care are rolul de-a "lega" compozitia. Nu uitati de marar, el e cel ce le da ardeilor un gust grozav!
Apoi umpleti ardeii cu acest amestec, le puneti inapoi capacele, ii asezati frumos intr-o oala si turnati peste ei apa cat "inaltimea" lor. Eu fierb acea apa in prealabil, amestec bulionul de rosii in ea si-o si potrivesc de gust cu Vegeta. Lasati cateva frunze de dafin sa pluteasca in oala. :)
De fiert trebuie sa fiarba in jur de 45 de minute, la foc potrivit.
Pofta buna!!

Doamne ajuta si post binecuvantat tuturor!!

Neaparat trebuie sa incerc si asta.
La modul asta am facut dovlecei umpluti saptamina trecuta, am sa schimb la ardei.

patinina34 17.03.2009 02:24:17

Retete pentru curatarea venelor si a vaselor sanguine:

Iei 2 legaturi mari de patrunjel verde si le pui in mixer; 2 lamai fara coaja galbena, dar lasai coaja alba, tai bucatele si pui in mixer, 2 cani de apa, putina lamaie, putin ulei de masline. ixezi bine si bei o cana dimineata si una seara. Noaptea curata vasele sangvine.

Reteta cu soia - foarte bogata in proteine si protejeaza impotriva cancerului la san

Soia o lasi seara la umflat in apa, apoi o fierbi a doua zi, o strecori, pui ceapa, ulei, usturoi, mirodenii, o pui la cuptor, si are gust de friptura si foarte multe proteine.

mirelat 17.03.2009 06:04:21

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 122886)
Adevarate specialitati, cu adevarat, insa nu trebuie sa uitam de cele mai simple alimente de post.

Consistenta acestora este insemnata pentru organism:

- stafidele (cele mai recomandate)
- prunele uscate (asemenea)
- mierea

cu mierea sunt de acord, dar restul... nu prea se pot manca asa ca atare. sau poate am eu idei preconcepute si le "vad" doar in prajituri (stafidele) sau in mancare gatita (prunele uscate).

Anca-Miha 30.03.2009 21:27:00

Linte
 
Poate cineva sa-mi spuna cum se prepara lintea? Nu am mai mancat din copilarie si tin minte ca imi placea mult: supa de linte.
Acum stau de catva vreme cu un pachet de linte in dulap...

coralina 30.03.2009 22:33:52

Uite ce-am gasit pe net, Anca-Miha (eu una n-am facut niciodata mancare de linte insa imi pare-a fi gustoasa :):

Ingrediente mancare de post din linte:

300 g linte
1 ceapa
1/3 telina
1 morcov
1 patrunjel
3 linguri ulei
sare, patrunjel verde, 1/2 lingurita bicarbonat de sodiu

Modul de preparare a retetei:
Se pune lintea la fiert in apa cu 1/2 lingurita bicarbonat de sodiu, ca sa nu baloneze.
Intre timp se curata legumele pe care le punem la mancarea de linte, se spala si se pun pe foc cu putina apa.
Cand lintea a dat 2-3 clocote, se varsa apa, se scurge lintea si se pune in oala cu zarzavat. Se aduce la fierbere si se lasa sa fiarba la foc mic, pe tabla ca sa nu se prinda.
Cand lintea si zarzavaturile sunt fierte (lintea fierbe in 15 - 30 min, in functie de soiul de linte, mult mai repede decat fasolea boabe) se adauga uleiul, sare dupa gust, patrunjel verde tocat si se mai lasa sa dea 2-3 clocote.

Doamne ajuta!

coralina 30.03.2009 22:42:22

O varianta pentru sandvisurile de dimineata: pasta de masline si rosii (in Olanda ii spune "tapenade"); este o specialitate mediteraneana si se poate prepara cu usurinta si acasa.

Cele trebuincioase:

150 g masline verzi fara samburi
50 g masline negre fara samburi
1 borcan mic cu rosii uscate la soare (se gaseste in comert)
piper alb
niscaiva verdeturi italienesti (uscate)
ulei de masline

Tocati marunt-marunt maslinele si rosiile. Este indicat sa folositi un robot de bucatarie, intr-un minut finalizati operatiunea. Piperati si amestecati bine. Picurati un strop de ulei de maslin si condimentati cu verdeturile italienesti.
Aceasta pasta poate fi servita pe biscuiti sarati, paine prajita / toast, etc. Este foarte gustoasa!
Pofta buna si post cu folos!

coralina 30.03.2009 22:52:00

Un snack f. gustos pentru perioada postului este si specialitatea mexicana "pico de gallo" (in traducere "cioc de cocosh") care se combina perfect cu tortilla chips.

Iata cum puteti prepara "pico de gallo" (asa il fac eu, la http://en.wikipedia.org/wiki/Pico_de_gallo gasiti mai multe variante):

3 rosii mari coapte
2 cepe potrivit de mari
sare
frunze de coriandru
1 ardei iute rosu
un strop de zeama de lamaie

Tocati marunt rosiile si ceapa si amestecati-le. Procedati la fel cu verdeata (coriandrul) si ardeiul rosu (nu inainte de-a-l curata de seminte, altfel va fi prea iute amestecul); stoarceti si un sfert de lamaie si sarati.
Tortilla chips gasiti in comert, au in compozitie faina de porumb, ulei vegetal si sare.
Combinatia este foarte buna si merge servita drept aperitiv in cadrul unei mese cu familia/prietenii.

Pofta buna si post cu folos!

Anca-Miha 30.03.2009 23:41:06

Multumesc, Coralina; acum stiu ce sa prepar miercuri de mancare...

cristiboss56 31.03.2009 01:47:01

Salată cu orez sălbatic
 
Ingrediente : orez, 2 roșii , un ardei mare , măsline verzi. Se fierbe orezul sălbatic, lăsându-l la foc puțim mai mult decât orezul decorticat normal ( orezul integral , nedecorticat este mai tare, necesitând un timp de fierbere mai mare ) . Separat, se spală bine și se taie mărunte roșiile și ardeiul. Măslinele se curăță de sâmburi și se taie feliuțe. Se amesteccă orezul cald cu cruditățile tăiate mărunt, se condimentează după gust cu busuioc și sare și se servește. Poftă mare ! ( rețeta este furnizată de Anda S. )

patinina34 31.03.2009 02:17:35

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 125847)
Ingrediente : orez, 2 roșii , un ardei mare , măsline verzi. Se fierbe orezul sălbatic, lăsându-l la foc puțim mai mult decât orezul decorticat normal ( orezul integral , nedecorticat este mai tare, necesitând un timp de fierbere mai mare ) . Separat, se spală bine și se taie mărunte roșiile și ardeiul. Măslinele se curăță de sâmburi și se taie feliuțe. Se amesteccă orezul cald cu cruditățile tăiate mărunt, se condimentează după gust cu busuioc și sare și se servește. Poftă mare ! ( rețeta este furnizată de Anda S. )

Aceasta este o reteta "deformata" a salatei de orez, pe care am pus-o eu aici.
Spun deformata, deoarece se foloseste doar orezul alb, fara ardei.

Aceasta reteta trebuie sa fie gustoasa, hai sa o preparam.
:36:

patinina34 31.03.2009 02:22:12

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 125748)
Poate cineva sa-mi spuna cum se prepara lintea? Nu am mai mancat din copilarie si tin minte ca imi placea mult: supa de linte.
Acum stau de catva vreme cu un pachet de linte in dulap...


1. MANCARE DE LINTE

INGREDIENTI:
- 1/2 kg linte
-0 ceapa
- ceva telina, morcov, usturoi
- sos de rosii
Lasi lintea la innmuiat de seara ( ca fasolea), apoi a doua zi prajesti ceapa, usturoiul, morcovii, telina si adaugi lintea, apa atit cit sa acopere. La sfarsit adaugi o lingura-doua d esos de rosii, patrunjel iar secretul este foaia de dafin si patrunjel taiat finut de tot.
Sare/piper dupa gust.

2. supa de linte
Exact ca si supa de fasole.

Anca-Miha 31.03.2009 23:16:33

Coralina si Nina, va multumesc pentru reteta de linte. A iesit neasteptat de gustoasa! Se face repede, nu este costisitoare, este hranitoare.

patinina34 01.04.2009 02:44:19

Ai vazut? apoi are multe proteine!!!

patinina34 01.04.2009 19:09:35

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 125989)
Ținând cont de distanța ce ne separă, putem doar s-o preparăm și să o servim la aceeași oră. Calificativul va fi sigur : excelent !


Ei, am preparat ieri salata de orez salbatic, excelenta!!
Mersi Cristi!:53:

MarinaAlca 02.04.2009 13:51:51

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 125852)
1. MANCARE DE LINTE

INGREDIENTI:
- 1/2 kg linte
-0 ceapa
- ceva telina, morcov, usturoi
- sos de rosii
Lasi lintea la innmuiat de seara ( ca fasolea), apoi a doua zi prajesti ceapa, usturoiul, morcovii, telina si adaugi lintea, apa atit cit sa acopere. La sfarsit adaugi o lingura-doua d esos de rosii, patrunjel iar secretul este foaia de dafin si patrunjel taiat finut de tot.
Sare/piper dupa gust.

2. supa de linte
Exact ca si supa de fasole.


Draga Nina, multumesc ptr reteta:53:... uite cum a iesit mancarica de linte(fff gustoasa):
http://inlinethumb12.webshots.com/44...425x425Q85.jpg
















draga Nina uite cum a iesit mancarica de linte dupa reteta de la tine... a fost f gustoasa.. multumim!!

http://thumb17.webshots.net/t/63/763...7rCgybp_th.jpg

ory 02.04.2009 15:48:00

Esti fenomenala Marina!Si mie imi place sa gatesc,dar tu faci din asta o adevarata arta.Bravo!!!
Cand vii pe-acasa,sa treci si pe la mine si sa-mi gatesti ceva...cu rabdarica asta a ta!!!

ory 02.04.2009 16:23:47

O reteta in stil Japonez cu fructe de mare.Apropos!Acum este oferta la fructe de mare(amestec),la pretul de 168 de mii lei per kg(adica 2 ori 500 de gr/punga),la Carrefour.
Se pune intr-o olicica potrivita un kg.de fructe de mare amestec,se toarna peste acestea doua cani de apa,o cana de sos de soia,2 linguri de zahar si o radacina potrivita de ghimbir taiat felii.Se acopera oala la nivelul compozitiei cu folie de aluminiu,apoi se pune capacul.Se lasa sa fiarba pana ce ramane cam un sfert din zeama.Se face un rantaj din praf fin de amidon cu apa,si se toarna peste toata compozitia invartind continuu,ca se ingroase putin,capatand o consistenta potrivita si o culoare caramel.
Se serveste cu orez fiert simplu,insa sa fie fiert la robot special,orez de-acela chinezesc.Daca nu este robot,se gaseste in comert orez prefiert la punga de plastic,care se pune cu totul la fiert.
Pofta buna!....unii pot stramba din nas,dar acesta este stilul asiatic.

MarinaAlca 03.04.2009 01:40:12

Citat:

În prealabil postat de ory (Post 126300)
Esti fenomenala Marina!Si mie imi place sa gatesc,dar tu faci din asta o adevarata arta.Bravo!!!
Cand vii pe-acasa,sa treci si pe la mine si sa-mi gatesti ceva...cu rabdarica asta a ta!!!

Hai Ory ca nu e chiar asa! In cazul asta chiar nu am facut nimic deosebit.. am respectat reteta si atat.Dar propunerea ta e tentanta.. o sa trec pe la tine:11:

patinina34 03.04.2009 04:17:22

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 126275)
Draga Nina, multumesc ptr reteta:53:... uite cum a iesit mancarica de linte(fff gustoasa):
http://inlinethumb12.webshots.com/44...425x425Q85.jpg
















draga Nina uite cum a iesit mancarica de linte dupa reteta de la tine... a fost f gustoasa.. multumim!!

Sa va fie de bine dragilor!

patinina34 10.04.2009 07:10:28

Tot nu am gasit acolo, ceva ce-mi place mult, este de post, insa fac mereu, deoarece este gustos si simplu si ieftin, si rapid( prea multi si...aici).
[Cineva ma va critica pentru limba romana acuma:25:]

Uite ce am sa prepar eu sambata:

CHIFTELUTE DE CARTOFI

INGREDIENTI
  • ceapa(cam 1/2 de ceapa alba data pe razatoare)
  • cartofi( calculati cam 4 cartofi pt 2-3 persoane)( dati pe razatoare)
  • arome: sare, piper, patrunjel frunza, rozmarin, busuioc
  • citiva catei de usturoi( dat pe razatoare)
  • putina faina alba cit sa lege compozitia
Se dau pe razatoare toate ingredientele mai sus amintite(cine are robot de bucatarie, si mai bine, e mai usor si mai rapid).

Preparare

Se amesteca toate ingredientele, potrivind dupa gust la sare si piper.
Se prepara chiftele( mai mult plate trebuie sa fie) si se prajesc intr-o tigaie cu ulei incins.

SALATA DE VARZA ACRA

INGREDIENTI
  • varza acra feliute(tip taietei)
  • morcov
  • un mar( sa nu fie farinos, ci sucos)
  • putin ulei de masline
  • masline negre
  • putin piper
Preparare

Se amesteca varza acra cu restul de ingredienti dati pe razatoarea cea care face producsul lung,inclusiv morcovul si marul.
Se drege cu ulei de masline si putin piper.

Pofta buna!

PS: cele doua merg nemaipomenit impreuna!


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:09:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.