Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Istorii cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5749)

cristiboss56 21.06.2009 01:07:44

Corect !
 
Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 147006)
:58: de aici ar trebui sa intelegem si care este obiectivul postului: dezradacinarea obiceiurilor rele.

Și îmbuibarea, gândul dus doar în a ne umple pântecul, somnul lung , ce aduce trândăvia, fac ca mintea să născocească mai mult nevrute decât vrute. Toate au legătură, sunt ca un mecanism, până la urmă, fiecare piesă și șurubel are rostul lui, așa si cum bine ai spus despre rolul postului, precum și a rugăciunii și a toate ce ne sunt de un real folos ( o muzică de calitate, o carte interesantă, o plimbare prin natură , etc ) . Toate, absolut toate se legă și au importanța lor, iar când mintea este în echilibru, totul e OK ! Dar, iată că există iar un dar, pentru o minte echilibrată, e musai nevoie de o viață echilibrată ( pe cât posibil, pentru că perfecțiune nu există în viața coordonată de noi ), și iar ne întoarcem la rugăciune, la post , etc, pentru că această legătură ce toate le leagă , nu are voie și nu este indicat să se rupă vreodată.
Doamne ajută și post in liniște și pace !+

cristiboss56 21.06.2009 19:00:53

Patericul e îndemnător la rugăciune . . .
 
Spunea odată părintele Părăian : << Patericul e îndemnător la rugăciune, dar nu la o rugăciune de program. E scris undeva , în Pateric :" Călugărul care se roagă numai când se roagă, acela nicidecum nu se roagă". Deci nu se roagă numai când se roagă de program, ci toată viața trebuîe să fie o rugăciune ; acel "Rugați-vă neîncetat", despre care știm că l-a zis Sf. Apostol Pavel, ca îndemn : "Totdeauna să vă bucurați , neîncetat să vă rugați, pentru toate mulțumiți". >>
Faptul acesta , de a te ține de Dumnezeu, de a te gândi la Dumnezeu, de a-L avea pe Dumnezeu în prim-planul vieții noastre, este de fapt, un mijloc de îmbunătățire sufletească. Înmultind rugăciunea, înmulțim și mijlocul de a ne apropia de Dumnezeu, de a ne observa pe noi înșine și putând astfel înlătura gândurile rele.

cristiboss56 23.06.2009 22:05:25

O altă învățătură :
 
Un părinte dintr-o mănăstire sau dintr-o pustie a fost chemat de arhiepiscopul din eparhia respectivă și s-a dus la el. Când s-a întors, l-au întrebat frații ce-a văzut pe unde-a umblat. Și zice el : " Fraților , iertați-mă, dar să știți că eu n-am văzut decât fața arhiepiscopului. Celelalte nu le-am văzut". Și atunci ei, așa, ironic au zis : "Da ce, avvo, nu cumva s-a scufundat lumea ? " Și el a zis : "Nu s-a scufundat lumea, dar eu nu mi-am lăsat ochi să umble încoace și încolo. Am privit în jos, mi-am văzut de cale, m-am dus la arhiepiscop, l-am văzut, și iarăși, ca și când s-ar fi scufundat lumea, m-am întors". Acuma , bineînțeles că n-a fost ca și când s-ar fi scufundat lumea, că doar el a trebuit să vadă pe unde umblă.
Dar, în orice caz, nu a avut împrăștiere, nu a căutat anume împrăștiere, cum caută mulți dintre oamenii din vremea de astăzi, când își înmulțesc impresiile negative și nu se mai gândesc la Dumnezeu, ci se gândesc la lucrurile pe care le văd doar așa, ca să-și ocupe cumva mintea, ca să-si ocupe cumva sufletul. Apoi despre așa ceva, cei de demult nu știau și nu voiau să știe ! Înțelepciunea Patericului este împotriva pricinilor care înmulțesc păcatele rele.

cristiboss56 27.07.2009 21:06:20

Poți minți fără să ai păcat ?
 
Avva Agathon l-a întrebat , odată , pe avva Alonios : " Cum să-mi săpânesc limba, ca să nu mai spună minciună ? " . Avva Alonios i-a răspuns : "Dacă nu vei spune minciuni, multe păcate ai să faci". "Cum adică?", întrebă celălalt . Bătrânul îi zice : "Doi oameni au omorât în fața ta, și unul dintre dânșii a fugit în chilia ta. Dregătorul îl caută și te întreabă : "În fața ta s-au întâmplat acestea ? " . Dacă nu minți , îl trimiți pe om la moarte. Mai bine-l lași în fața lui Dumnezeu, cu mâinile dezlegate, căci El le știe pe toate. << Pateric , ediția Polirom, 2005 >>

cristiboss56 05.08.2009 18:49:38

Păcatul cel mai mare rău
 
Sfântul Ioan Gură de Aur, patriarhul Constantinopolului, a ajuns în conflict cu împăratul Arcadie, care era partizan al ereticilor. Odată, împăratul se sfătui cu sfetnicii săi cum l-ar putea pedepsi pe patriarh. Unul dintre sfetnici zise : - Confiscă-i toate averile. Altul : - Arunä-l în închisoare. Trimite-l în exil, zise unul dintre ei. Ucide-l, propuse altul. Ultimul sfetnic zise : - Cu toții greșiți, pentru că nici unul dintre aceste mijloace nu vor fi socotite de patriarh ca pedepse. Cree că este un singur mijloc de a-l face nefericit: siliți-l să păcătuiască. Acest patriarh nu se teme de nimic, în afară de păcat. ( Pr. Nicolae Pura, Pilde, Editura Galaxia, Gutenberg, 2004 ) .

cristiboss56 13.08.2009 00:12:50

Despre folosul gândurilor rele
 
Întrebat fiind despre gândul curviei, avv Kiros Alexandrinul a răspuns asa : " Dacă nu ai gânduri rele, nu ai nici o speranță. Dacă nu ai gânduri rele , faci fapta rea. Altfel spus, dacă nu lupți cu mintea împotriva păcatului, dacă nu-l respingi, îl faci cu trupul. Cine face păcatul, nu este sâcâit de gânduri rele". Bătrânul l-a întrebat pe frate : "Obișnuiești să vorbești cu vreo femeie ? ". Fratele a răspuns : " Nu. Gândurile mele sunt pictori vechi și noi. Amintiri și închipuiri de femei nu-mi dau pace". Bătrânul îi zice : "Nu-ți fie frică de morți., fugi de vii și stăruiește mai mult în rugăciune ".

cristiboss56 15.08.2009 23:25:51

Despre invidie :
 
Ancharsis a fost întrebat odată: "De ce oamenii sunt uneori mâhniți ?" Înțeleptul răspunse : "Pentru că de multe ori , ei sunt supărați nu numai de nenorocirea lor, ci și de norocul altora ". << Grigore Comșa , "O mie de pilde" >>

cristiboss56 17.08.2009 20:59:35

Datoria copiilor față de părinți
 
Un tânăr s-a hotărât să se căsătorească și a promis viitoarei sale soții, la dorința ei, că va alunga din casă pe bătrânul său tată. Într o zi l-a condus pe bătrân afară din sat, spunându-i să se ducă unde va voi, căci la el nu mai are ce căuta. Ochii bătrânului s-au umplut de lacrimi și i-a zis fiului său: " Vezi acolo sus pe deal piatra aceea mare ? Până acolo am condus și eu pe tatăl meu, lăsându-l în voia sorții. Condu-mă deci și tu până acolo. - Dumnezeule, strigă fiul, ce aud ? Tu , tată, ai făcut părinților tăi această nedreptate pe care voiam să ți-o fac și eu ție acum ? Oare și copiii mei vor face cu mine astfel ? Vino înapoi și de acum înainte cea mai bună cameră din toată casa va fi a ta și te voi îngriji cu credință până la moarte.

costel 21.08.2009 12:33:45

"Trei parinti aveau obiceiul, in tot anul, de mergeau la fericitul Antonie. Si doi il intrebau pentru gandurile lor si mantuirea sufletului, iar al treilea totdeauna tacea, neintrebandu-l nimic. Iar dupa multa vreme i-a zis avva Antonie lui: iata, atata vreme ai de cand vii aici si nimic nu ma intrebi! Si raspunzand fratele i-a zis: destul imi este numai sa te vad, parinte. "

cristiboss56 23.08.2009 16:14:45

Iisus este cel mai bun prieten ( Grigorie Comșa - "O mie de pilde" )
 
Un avocat din Italia, după ce și-a risipit averea, a fost lovit de o boală grea, dar în loc să se îndrepte, el înjura pe Dumnezeu. Avea însă un servitor credincios care îl îngrijea. Servitorul a văzut că era părăsit de toți prietenii si într-o seară, i-a zis stăpânului său: "Domnule, prietenul dumneavoastră vrea să vă cerceteze" ! . " Care prieten, nu vezi că toți m-au părăsit ?" . Atunci servitorul a scos o cruce și a zis : " Iisus de pe cruce nu vrea ca să ajungi în osândă !" Avocatul a plâns cu amar , iar apoi a chemat un preot, care l-a spovedit si l-a împărtășit.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:27:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.