Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

catalin2 17.02.2013 22:43:29

Reamintesc pentru cine nu stie ca mai exista un topic activ despre evolutionism, se pot citi si mesajele de acolo: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post504490

Pentru ca s-a amintit si de teoria Big Bang (Nastya, cred), reamintesc argumentul principal impotriva acestei teorii.
Aceasta teoria a aparut in urma observarii dilatarii universului. S-a presupus astfel ca, din moment ce se dilata, la inceput a fost o explozie si a rezultat universul. Toate au fost bune pana cand cativa cercetatori au descoperit in 1998 ca universul se extinde accelerat. Probabil pentru ca a fost greu de digerat aceasta teorie care punea sub semnul intrebarii teoria Big-Bangu-ului cercetatorii au primit premiul Nobel pentru fizica abia in 2011 pentru aceasta teorie.
De ce expansiunea accelerata a universului infirma teoria Big Bangului: pentru ca in cazul unei explozii expansiunea nu are cum sa fie accelerata, e intotdeauna decelerata. Oamenii de stiinta incearca acum sa caute o explicatie (bineinteles, nu cea mai evidenta, ca teoria Big Bangului e gresita, ar ramane astfel Facerea si nu pot accepta) si presupun ca xista o energie intunecata, o forta care creaza acceleratie. Bineinteles, ei nu stiu nimic despre acea forta, e doar o filozofie, dar toate teoriile astea sunt bazate pe filozofii carora apoi cu multe chinuri si aproximatii li s-a dat fortat o imbracaminte pseudo-stiintifica.

catalin2 17.02.2013 22:47:28

Citat:

În prealabil postat de Nastya (Post 504487)
Intrebare:

Cand e vorba de combaterea darwinismului, nu mai e o problema daca sunt recomandate conferintele – de pe You Tube – ale unor crestini baptisti fie ei si independenti ?

La fel cum nu e o problema ca si calculatorul la care ne uitam nu e facut de ortodocsi, probabil. Datele stiintifice nu au legatura cu religia, de exemplu evolutionistii teisti iau de obicei date si conceptii furnizate si de atei.

iuliu46 17.02.2013 23:08:22

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 504498)
Reamintesc pentru cine nu stie ca mai exista un topic activ despre evolutionism, se pot citi si mesajele de acolo: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post504490

Pentru ca s-a amintit si de teoria Big Bang (Nastya, cred), reamintesc argumentul principal impotriva acestei teorii.
Aceasta teoria a aparut in urma observarii dilatarii universului. S-a presupus astfel ca, din moment ce se dilata, la inceput a fost o explozie si a rezultat universul. Toate au fost bune pana cand cativa cercetatori au descoperit in 1998 ca universul se extinde accelerat. Probabil pentru ca a fost greu de digerat aceasta teorie care punea sub semnul intrebarii teoria Big-Bangu-ului cercetatorii au primit premiul Nobel pentru fizica abia in 2011 pentru aceasta teorie.
De ce expansiunea accelerata a universului infirma teoria Big Bangului: pentru ca in cazul unei explozii expansiunea nu are cum sa fie accelerata, e intotdeauna decelerata. Oamenii de stiinta incearca acum sa caute o explicatie (bineinteles, nu cea mai evidenta, ca teoria Big Bangului e gresita, ar ramane astfel Facerea si nu pot accepta) si presupun ca xista o energie intunecata, o forta care creaza acceleratie. Bineinteles, ei nu stiu nimic despre acea forta, e doar o filozofie, dar toate teoriile astea sunt bazate pe filozofii carora apoi cu multe chinuri si aproximatii li s-a dat fortat o imbracaminte pseudo-stiintifica.

Si materia neagra e la fel si acum a mai aparut una dark flow, sau curgerea intunecata.Toate au aparut ca sa carpeasca teoria acolo unde nu s-a potrivit cu observatia.

Nastya 18.02.2013 02:50:48

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 504498)
Reamintesc pentru cine nu stie ca mai exista un topic activ despre evolutionism, se pot citi si mesajele de acolo: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post504490

Pentru ca s-a amintit si de teoria Big Bang (Nastya, cred), reamintesc argumentul principal impotriva acestei teorii.
Aceasta teoria a aparut in urma observarii dilatarii universului. S-a presupus astfel ca, din moment ce se dilata, la inceput a fost o explozie si a rezultat universul. Toate au fost bune pana cand cativa cercetatori au descoperit in 1998 ca universul se extinde accelerat. Probabil pentru ca a fost greu de digerat aceasta teorie care punea sub semnul intrebarii teoria Big-Bangu-ului cercetatorii au primit premiul Nobel pentru fizica abia in 2011 pentru aceasta teorie.
De ce expansiunea accelerata a universului infirma teoria Big Bangului: pentru ca in cazul unei explozii expansiunea nu are cum sa fie accelerata, e intotdeauna decelerata. Oamenii de stiinta incearca acum sa caute o explicatie (bineinteles, nu cea mai evidenta, ca teoria Big Bangului e gresita, ar ramane astfel Facerea si nu pot accepta) si presupun ca xista o energie intunecata, o forta care creaza acceleratie. Bineinteles, ei nu stiu nimic despre acea forta, e doar o filozofie, dar toate teoriile astea sunt bazate pe filozofii carora apoi cu multe chinuri si aproximatii li s-a dat fortat o imbracaminte pseudo-stiintifica.



Domnule,

Grija dvs. pentru inteleptirea aproapelui este ...


Ca sa va amintiti asa, mai de-adevarat:
Era un raspuns Nastya pentru bin000.

Ce spune bin000:
<<Nu-i pune la colt pe fizicieni ca ei confirma primul verset din Biblie cu teoria Big-Bangului si mai fac si alte lucruri utile.>>

Raspuns Nastya
Spuneti dvs.: <<Nu-i pune la colt pe fizicieni ca ei confirma primul verset din Biblie cu teoria Big-Bangului si mai fac si alte lucruri utile.>>
Nastya da primul verset din Biblie: <<La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul.>> Facerea, 1, 1
Nastya il intreaba pe bin000
Acesta e Big – Bangul?


Eu nu pot sa sustin sau sa combat teoria Big-Bangului! Si nici n-am facut-o. Eu doar incercam sa inteleg de ce a spus colegul de conversatie domnul bin000: "Primul verset din Biblie Facerea 1,1 este confirmat de teoria Big-Bangului."

Nastya 18.02.2013 02:56:01

Citat:

În prealabil postat de bogdan81 (Post 504450)
Acum unii il fac pe Sf. Siluan si evolutionist.
Saracul Sf. Siluan, daca ar fi stiut cum vor fi interpretate de unii insemnarile lui...



Daca vreti sa fiti tendentios, e dreptul dvs. Am vazut ca si domnul cu nume de forum catalin2 impartaseste mirarea si supararea dvs.

N-a spus nimeni ca Sf. Siluan Athonitul e adeptul teoriei lui Darwin. Daca asa interpretati dvs. raspunsurile, citatele etc. Omul e liber.
Poate mai reflectati.

Nastya 18.02.2013 03:07:25

Citat:

În prealabil postat de bogdan81 (Post 504492)
Nastya, confuzia era la dvs.
Aici se discuta de evolutionism. Acesta e si numele topicului.
In consecinta, citatul din Sf. Siluan nu avea nici un sens.
Mai ales ca dvs. insiva recunoasteti ca vorbele sfantului referitoare la faptul ca omul fara har se aseamana cu un dobitoc, nu au nici o legatura cu evolutionismul.
Atunci extrapolarea nu avea sens, in consecinta nici citatul.


Cuvantul Sf. Siluan Athonitul are sens. In general, pe acest topic s-a vorbit despre Darwin si opera sa.
S-a vorbit si despre Creationismul stiintific si despre Intelligent Design.

Credinta in Dumnezeu si in maretia creatiei sale n-are nevoie de argumente stiintifice. De aceea cred ca aceste doua inventii Creationismul Stiintific si Intelligent Design-ul sunt teorii lipsite de sens: nu sunt de folos nici stiintei si nici Creationismului.

Eu nu-l sustin pe Darwin prin tot ce am scris pe acest topic, doar l-am prezentat; dar nici nu mi-am propus sa-l combat pentru ca: 1) nu asta e problema mea; 2) nu joc intr-o echipa care bate campii.

Eu cred in Dumnezeu (si ma rog lui Dumnezeu „sa ajute necredintei mele”); cred in Creatia lui Dumnezeu. Teoria lui Darwin are locul ei in dezvoltarea omenirii/sau in decaderea ei. Dar nu orice lucru simplu e si o imbecilitate.

Eu am mai dat 2 citate din Sf. Siluan Athonitul pentru a vorbi din nou despre imposibilitatea celui creat de a intelege maretia creatiei, maretia lui Dumnezeu. Rolul dobandirii Harului lui Dumnezeu pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu. Nu e o descoperire Nastya. E ce am citit din Biblie si din Sfintii Parinti. Nu brevetez nimic.

Daca nu spui ca Darwin e un cretin nu inseamna ca esti ateu; asa cum daca esti antidarwinist convins nu inseamna ca esti automat credincios.
Probabil ca aici e cheia.

Daca asa arată aparatorii Creationismului, se pune intrebarea: cum or arăta dusmanii Creationismului. „Fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma apăr singur!”

<<Omul este chipul lui Dumnezeu, dar se pune întrebarea: Ce anume în el este chip al lui Dumnezeu? Sau, cu alte cuvinte: În ce se cuprinde acest chip? În trup? În alcătuirea psihică sau psihofizică a omului? În triada puterilor sau manifestărilor sale sufletești?… Răspunsul la întrebare este deosebit de complex. Nu se exclud oarecari frânturi și oglindiri ale chipului lui Dumnezeu în toate cele mai sus pomenite, însă esențialul se află în chipul ființării. Prin darul bunăvoirii, făptura zidită se împărtășește cu Ființa nefăcută, fără de început. Cum este cu putință? Este atât de negândit și de neajuns pe cât este de neajunsă taina facerii lumii dintru "nimic"; și totuși, astfel este bunăvoirea Cerescului Tată, încât cel zidit "după chip și după asemănare" este înzestrat cu putința de a primi dumnezeirea, adică a deveni părtaș Dumnezeieștii vieți, a primi Dumnezeiescul chip al ființării, a se face un dumnezeu după har.>>
(Viața și învățăturile starețului Siluan Athonitul, scrise de ucenicul său, arhimandritul Sofronie, Ediția a II-a, Traducere de pr.prof. dr. Ioan Ica, Editura DEISIS)



<<Cu mintea nu putem cunoaște nici măcar cum este făcut soarele. Și când îi cerem lui Dumnezeu: “Spune-ne cum ai făcut Tu soarele”, auzim limpede în suflet răspunsul: “Smerește-te și vei cunoaște nu numai soarele ci pe Făcătorul lui”. Dar când sufletul în Duhul Sfânt cunoaște pe Domnul, atunci, cu bucurie, uită întreaga lume și părăsește grija cunoașterii pământești.>>
(Viața și învățăturile starețului Siluan Athonitul, scrise de ucenicul său, arhimandritul Sofronie, Ediția a II-a, Traducere de pr.prof. dr. Ioan Ica, Editura DEISIS, pag. 107)


Ei bine, „extrapolarea” asta m-a dat gata. Dar sa stiti ca e frumos sa vorbesti (sa scrii) asa ....
mai important, mai cu pretiozitate, pedanterie ... adica: mai cu „ștaif”.

bogdan81 18.02.2013 09:55:44

Nastya,

Creationismul a aparut ca o reactie la erezia evolutionista. Creationistii NU pretind ca ei stiu cum a fost facuta lumea, nici eu nu pretind ca stiu cum a fost facut soarele.
Ceea ce pretind eu si cred ca e un lucru de bun-simt pentru orice crestin este faptul ca teoria evolutiei este o erezie.
Iar ceea ce se numeste erezie nu are nimic comun cu crestinismul.

bin000 18.02.2013 12:30:35

Citat:

În prealabil postat de Nastya (Post 504535)

Eu nu pot sa sustin sau sa combat teoria Big-Bangului! Si nici n-am facut-o. Eu doar incercam sa inteleg de ce a spus colegul de conversatie domnul bin000: "Primul verset din Biblie Facerea 1,1 este confirmat de teoria Big-Bangului."

Ceea ce e dincolo de orice indoiala la Teoria Big-bang e ca universul acesta a avut un inceput restul sunt amanunte, ipoteze si dezbateri care insa nu au gradul de certitudine al dovezilor ca universul a avut un inceput.

"La inceput Dumnezeu a facut cerul si pamantul."

N-aveau de unde sti ciobanii de acum 2500 de ani o chestie pe care cercetatorii au descoperit-o in ultimul secol decat daca...le-a fost spusa de Cineva care era de fata cand a inceput universul.Se pare ca nu i-a mintit iar daca primul verset e adevarat care e probalilitatea ca toate celelalte sa fie adevarate ?

Nastya 18.02.2013 14:03:50

Citat:

În prealabil postat de bogdan81 (Post 504547)
Nastya,

Creationismul a aparut ca o reactie la erezia evolutionista. Creationistii NU pretind ca ei stiu cum a fost facuta lumea, nici eu nu pretind ca stiu cum a fost facut soarele.
Ceea ce pretind eu si cred ca e un lucru de bun-simt pentru orice crestin este faptul ca teoria evolutiei este o erezie.


Iar ceea ce se numeste erezie nu are nimic comun cu crestinismul.


N-am vorbit despre Creationism. Am vorbit de spre Creationismul stiintific si fratii sai....

Crestinii stiu cum a fost facuta lumea! Nu citesc Sfanta Scriptura, Biblia?
(Vechiul Testament, Facerea).

In clipa in care vrem dovezi, inseamna ca nu mai credem. Cerand dovezi ne asemanam Apostolului Toma caruia Mantuitorul Iisus Hristos i-a spus:
<<Iisus i-a zis: „Pentru că M'ai văzut, ai crezut; fericiți cei ce au crezut fără să fi văzut!“>>
(Ioan 20, 29)

<<căci umblăm prin credință, nu prin vedere..., >>
(2Co 5,7)

<<pentru ca încercarea credinței voastre – mult mai scumpă decât aurul cel pieritor, dar lămurit prin foc – să se afle spre laudă, mărire și cinste la arătarea lui IISUS HRISTOS
PE CARE-L IUBIȚI FĂRĂ SĂ-L FI VĂZUT; ÎNTRU CARELE CREZÂND FĂRĂ CA ÎNCĂ SĂ-L VEDEȚI, BUCURAȚI-VĂ CU BUCURIE DE NEGRĂIT ȘI PREAMĂRITĂ,
DOBÂNDIND SFÂRȘITUL CREDINȚEI VOASTRE: MÂNTUIREA SUFLETELOR.>>
(1 Petru 1, 7-9)


Deci pentru „mantuirea sufletelor noastre” trebuie sa credem fara sa vedem, sa credem fara dovezi materiale. Aici e marea incercare. Si atunci: Creationismul Stiintific si fratii sai nu-si justifica existenta. Si nici toata stiinta acestei lumi de care ne folosim, dar careia nu trebuie sa-i fim robi.

<<- Civilizatia este una si trăirea crestină este alta. Însă, un om civilizat poate mai usor să se adapteze învătăturii crestine, care e prea justificată, are o prea mare ordine, e prea argumentată ca să nu o crezi.>>
(Dialoguri cu Parintele Arsenie Papacioc, Ortodoxie si secte)
http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarsenie_secte.htm


Ni se cere credinta, nadejde si iubire. Daca reusim sa credem, sa nadajduim, sa iubim, suntem crestini. Daca NU, nici toate dovezile materiale din lume nu ne sunt de folos.

Si, daca noi incercam sa-L explicam pe Dumnezeu prin dovezi materiale, nu cumva Il reducem pe Dumnezeu la neputintele noastre? N-ar trebui sa ne inaltam noi la Dumnezeu, in loc sa-L coboram pe Dumnezeu la noi?
Si pana la urma:

<<Că scris este: Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și deșteptăciunea celor deștepți o voi ascunde. Unde este înțeleptul? unde este cărturarul? unde este întrebătorul acestui veac? Oare n'a arătat Dumnezeu drept nebună înțelepciunea lumii acesteia? Că de vreme ce prin înțelepciune lumea nu L-a cunoscut pe Dumnezeu întru'nțelepciunea lui Dumnezeu, atunci, pe cei ce cred a binevoit Dumnezeu să-i mântuiască prin nebunia propovăduirii. >>(1Corinteni, 19-21)



Chiar credeti ca: <<...ceea ce se numeste erezie nu are nimic comun cu crestinismul.>>?!
N-ar trebui sa mai reflectati?

Nu exista si crestini eretici?

Patrie si Credinta 18.02.2013 14:18:10

Citat:

În prealabil postat de Nastya (Post 504589)
N-am vorbit despre Creationism. Am vorbit de spre Creationismul stiintific si fratii sai....

Crestinii stiu cum a fost facuta lumea! Nu citesc Sfanta Scriptura, Biblia?
(Vechiul Testament, Facerea).

In clipa in care vrem dovezi, inseamna ca nu mai credem. Cerand dovezi ne asemanam Apostolului Toma caruia Mantuitorul Iisus Hristos i-a spus:
<<Iisus i-a zis: „Pentru că M'ai văzut, ai crezut; fericiți cei ce au crezut fără să fi văzut!“>>
(Ioan 20, 29)

<<căci umblăm prin credință, nu prin vedere..., >>
(2Co 5,7)

<<pentru ca încercarea credinței voastre – mult mai scumpă decât aurul cel pieritor, dar lămurit prin foc – să se afle spre laudă, mărire și cinste la arătarea lui IISUS HRISTOS
PE CARE-L IUBIȚI FĂRĂ SĂ-L FI VĂZUT; ÎNTRU CARELE CREZÂND FĂRĂ CA ÎNCĂ SĂ-L VEDEȚI, BUCURAȚI-VĂ CU BUCURIE DE NEGRĂIT ȘI PREAMĂRITĂ,
DOBÂNDIND SFÂRȘITUL CREDINȚEI VOASTRE: MÂNTUIREA SUFLETELOR.>>
(1 Petru 1, 7-9)


Deci pentru „mantuirea sufletelor noastre” trebuie sa credem fara sa vedem, sa credem fara dovezi materiale. Aici e marea incercare. Si atunci: Creationismul Stiintific si fratii sai nu-si justifica existenta. Si nici toata stiinta acestei lumi de care ne folosim, dar careia nu trebuie sa-i fim robi.

<<- Civilizatia este una si trăirea crestină este alta. Însă, un om civilizat poate mai usor să se adapteze învătăturii crestine, care e prea justificată, are o prea mare ordine, e prea argumentată ca să nu o crezi.>>
(Dialoguri cu Parintele Arsenie Papacioc, Ortodoxie si secte)
http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarsenie_secte.htm


Ni se cere credinta, nadejde si iubire. Daca reusim sa credem, sa nadajduim, sa iubim, suntem crestini. Daca NU, nici toate dovezile materiale din lume nu ne sunt de folos.

Si, daca noi incercam sa-L explicam pe Dumnezeu prin dovezi materiale, nu cumva Il reducem pe Dumnezeu la neputintele noastre? N-ar trebui sa ne inaltam noi la Dumnezeu, in loc sa-L coboram pe Dumnezeu la noi?
Si pana la urma:

<<Că scris este: Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și deșteptăciunea celor deștepți o voi ascunde. Unde este înțeleptul? unde este cărturarul? unde este întrebătorul acestui veac? Oare n'a arătat Dumnezeu drept nebună înțelepciunea lumii acesteia? Că de vreme ce prin înțelepciune lumea nu L-a cunoscut pe Dumnezeu întru'nțelepciunea lui Dumnezeu, atunci, pe cei ce cred a binevoit Dumnezeu să-i mântuiască prin nebunia propovăduirii. >>(1Corinteni, 19-21)



Chiar credeti ca: <<...ceea ce se numeste erezie nu are nimic comun cu crestinismul.>>?!
N-ar trebui sa mai reflectati?

Nu exista si crestini eretici?

nu, nu, nu, nu, nu merge asa. In primul rand, ceea ce acuzi tu e ca incercam sa il intelegem pe Dumnezeu. Stiinta nu incearca sa il inteleaga pe Dumenezeu(ar fii chiar stupid, sa incerci sa intelegi Infinitul), incearca sa inteleaga creatia lui Dumnezeu(chiar daca multi nu recunosc Autorul). In al doilea rand, ceea ce zici tu aici(si de vreo zece pagini) e ca noi nu avem nevoie sa intelegem Creatia, ca nu ne este utila. O asemenea atitudine e proasta si mai pe sleau, urinezi pe milenii de descoperiri umane.
Mai mult, daca vrei sa aplici asta, te rog sa renunti la urmatoarele lucruri:
http://science.howstuffworks.com/inn...-products1.htm
http://science.howstuffworks.com/inn...tic.htm#page=0

e adevarat, nu putem intelege lucrurile cu mintea noastra limitata, umana, dar e util dpdv intelectual sa incercam cat putem sa o facem.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:01:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.