Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

iuliu46 15.02.2013 03:33:06

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 503749)



Normal că te au luat, citind ce ai scris e clar că nu ști nimic despre „Teoria Evoluției”
În primul rând omul este înrudit cu maimuța în sensul că acum zeci de milioane de ani am avut un strămoș comun din care am evoluat separat, și apropo, omul este mai aproape înrudit cu primatele decât cu maimuțele.
Cât despre partea cu organele, nu știu dacă să râd sau să plâng sincer. Ai gândit umpic înainte să scoți prostia aia din cap? Tu realizezi că nici măcar de la om dacă iei un organ sunt șanse foarte slabe să fie compatibil cu un alt om? Serios acum, dai un search și citește despre subiectul acesta înainte să postezi astfel de aberații.

Doar un exemplu :
http://www.descopera.ro/dnews/9230721-transplantul-de-organe-de-la-porci-la-oameni-mai-aproape-de-realitate

Alin.D.Zaharia 15.02.2013 03:35:33

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 503750)
Deci teoria e sustinuta de dovezi din arheologie ? Si panteologie ? :1:

Paleontologie, m-am grăbit și am scris greșit, și?

iuliu46 15.02.2013 03:39:08

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 503752)
Paleontologie, m-am grăbit și am scris greșit, și?

Pai da-ne un exemplu de dovada arheologica.

Patrie si Credinta 15.02.2013 14:09:31

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 503748)
Pai de asta, ca sa rada Dumnezeu de aia care spun ca asemanarea de ADN inseamna un stramos comun. :49::51::71:

Dumnezeu nu include trasaturi in Creatia Sa doar ca sa faca misto de oameni.

Tu si inca un creationist care ziceau ca Uranus(parca) se invarte retrograd ca sa rada de adeptii Sistemului solar batran.

Intrebarea ramane: Cum merge cu porcul si nu cu cimpanzeul
(intrebarea este cum merge , nu de ce merge)?

iuliu46 15.02.2013 14:45:08

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 503827)
Dumnezeu nu include trasaturi in Creatia Sa doar ca sa faca misto de oameni.

Tu si inca un creationist care ziceau ca Uranus(parca) se invarte retrograd ca sa rada de adeptii Sistemului solar batran.

Intrebarea ramane: Cum merge cu porcul si nu cu cimpanzeul
(intrebarea este cum merge , nu de ce merge)?

Da nu stiu, stiu ca am auzit mai demult despre niste chestii la inima care ar merge transpantate in unele cazuri.si despre chestia cu creierul. Vad totusi ca se vorbeste despre porcul transgenic,ceea ce inseamna porci modificati genetic si crescuti pentru organe ( asta in viitor ). Cauzele pot fi multiple, porcii au un trup mai mare decat al cimpanzeilor si deci organe mai mari, probabil comparabile ca marime ca cele din trupul nostru.Si in plus sunt si mai usor de crescut, nu cred ca sunt destui cimpanzei ca sa facem experiente pe ei.Probabil s-ar putea realiza acelasi lucru si cu cimpanzeii, nu am de unde sa stiu. Cert e ca asemanarea chiar si la ADN nu inseamna mare lucru. Mi se pare ca un cal e mai apropiat ca ADN de liliac decat de o vaca. Asta nu inseamna nimic.Inseamna ca am fost construiti din acelasi material pentru a putea forma un ecosistem, nu e neaparat o dovada pentru teoria evolutiei.

Patrie si Credinta 15.02.2013 14:50:59

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 503839)
Da nu stiu, stiu ca am auzit mai demult despre niste chestii la inima care ar merge transpantate in unele cazuri.si despre chestia cu creierul. Vad totusi ca se vorbeste despre porcul transgenic,ceea ce inseamna porci modificati genetic si crescuti pentru organe ( asta in viitor ). Cauzele pot fi multiple, porcii au un trup mai mare decat al cimpanzeilor si deci organe mai mari, probabil comparabile ca marime ca cele din trupul nostru.Si in plus sunt si mai usor de crescut, nu cred ca sunt destui cimpanzei ca sa facem experiente pe ei.Probabil s-ar putea realiza acelasi lucru si cu cimpanzeii, nu am de unde sa stiu. Cert e ca asemanarea chiar si la ADN nu inseamna mare lucru. Mi se pare ca un cal e mai apropiat ca ADN de liliac decat de o vaca. Asta nu inseamna nimic.Inseamna ca am fost construiti din acelasi material pentru a putea forma un ecosistem, nu e neaparat o dovada pentru teoria evolutiei.

porci transgenetici? grozav, acum avem si chimere. Nu vad ce ar putea iesi rau din asta.

Daca au si ADN uman(sau cel putin nemodificat genetic, dar sa fie asemanator pe partea aia e bine) merge, apropo, merge si pe oi trangenetice.

Referitor la cai si lilieci, ai vreo sursa? Si in orice caz sunt regnuri diferite- 4 picioare cu copite nu inseamna ca e o dovada de inrudire.

iuliu46 15.02.2013 15:27:13

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 503842)
porci transgenetici? grozav, acum avem si chimere. Nu vad ce ar putea iesi rau din asta.

Daca au si ADN uman(sau cel putin nemodificat genetic, dar sa fie asemanator pe partea aia e bine) merge, apropo, merge si pe oi trangenetice.

Referitor la cai si lilieci, ai vreo sursa? Si in orice caz sunt regnuri diferite- 4 picioare cu copite nu inseamna ca e o dovada de inrudire.


http://www.newscientist.com/article/...ly-chummy.html

Ala zice ca liliecii, caii si cainii au un stramos comun :)

t4ilgunn3r 15.02.2013 16:37:54

Citat:

În prealabil postat de bogdan81 (Post 503672)
Eu am dat mai demult in exemplu simplu pe care unii l-au luat in ras dar care e perfect logic si valabil. Daca omul e atat de inrudit cu maimuta, cum zic evolutionistii, atunci cum se face ca organele de la maimuta NU numai ca NU se potrivesc la om, dar sunt respinse imediat.

Argumentul dumitale e fals, nu "incompatibilitatea" este motivul pentru care se prefera organele de porc.

Citat:

În prealabil postat de Wikipedia
Since they are the closest relatives to humans, nonhuman primates were first considered as a potential organ source for xenotransplantation to humans. Chimpanzees were originally considered to be the best option since their organs are of similar size, and they have good blood type compatibility with humans. However, since chimpanzees are listed as an endangered species, other potential donors were sought out. Baboons are more readily available, however they are also not practical as potential donors. Problems include their smaller body size, the infrequency of blood group O (the universal donor), their long gestation period, and they typically produce few offspring. In addition, a major problem with the use of nonhuman primates is the increased risk of disease transmission, since they are so closely related to humans. Pigs are currently thought to be the best candidates for organ donation. The risk of cross-species disease transmission is decreased because of their increased phylogenetic distance from humans. They are readily available, their organs are anatomically comparable in size, and new infectious agents are less likely since they have been in close contact with humans through domestication for many generations. Current experiments in xenotransplantation most often use pigs as the donor, and baboons as human models.

Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Xenotransplantation

t4ilgunn3r 15.02.2013 16:43:16

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 503749)
[...] și apropo, omul este mai aproape înrudit cu primatele decât cu maimuțele.

Daca-mi permiteti dle Zaharia, si cu riscul de a inflama spiritele aici, omul nu este inrudit cu primatele, omul este o primată, fie ca ne place sau nu.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Primate

Eugen7 15.02.2013 19:24:40

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 503853)
Daca-mi permiteti dle Zaharia, si cu riscul de a inflama spiritele aici, omul nu este inrudit cu primatele, omul este o primată, fie ca ne place sau nu.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Primate

Va rog sa imi permiteti sa atentionez reductionismul (materialist) ontologic antropologic pe care il afirmati.

Daca omul este DOAR o primata... atunci cum explicam stiintific cauza constiintei umane? ce ne face oameni? De ce congnitia intelectuala umana este unica intre primate?

In acest sens consider pertinent, ca din punct de vedere ontologic antropologic, sa afirmam ca fiziologic, psiho-somatic nu este diferenta intre om si alte primate (animale) insa din punct de vedere congnitiv intelectual (implicit constiita) omul este unic, ceea ce ii confera superioaritate ontologica.

Din punct de vedere teologic ortodox, sunt de parere ca expresia patristica: "omul este animal indumnezeit" este adecvata. Harul lui Dumnzeu daruieste viata atat biologica cat si duhovniceasca... intr-un mod tainic (nu in sens de ascuns, secret... ci in sens de imposibil de explicat in limbaj stiintifico-filozofic). Intreaga creatie este ontologic hristocentrica, inclusiv antropologia.

Doamne ajuta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:25:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.