Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Duminica - ziua Domnului (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13992)

un copil al lui Dumnezeu 14.10.2011 19:10:06

Adevarata zi a Domnului
 
Adevarata zi a Domnului este sambata(sabatul),cand spune ca va incheia un nou legamant nu se refera la faptul ca va schimba sabatul in ziua soarelui(duminica)deoarece chiar ISUS a spus ca "Sa nu credeti ca am venit sa schimb legea si proorocii am venit nu sa schimb ci sa implinesc

sunsray 14.10.2011 19:33:59

..
 
Ziua Domnului este considerata acum Duminica, (Dominicus (-latina - "A Domnului") dies - "ziua") , pentru ca se raporteaza la ziua in care a Inviat Domnul.

mihai07 14.10.2011 19:35:34

Citat:

În prealabil postat de un copil al lui Dumnezeu (Post 405694)
Adevarata zi a Domnului este sambata(sabatul),cand spune ca va incheia un nou legamant nu se refera la faptul ca va schimba sabatul in ziua soarelui(duminica)deoarece chiar ISUS a spus ca "Sa nu credeti ca am venit sa schimb legea si proorocii am venit nu sa schimb ci sa implinesc

Ai gresit sectiunea. Cauta la sectiunea Secte si Culte. Subiectul a mai fost discutat. Aberatiile adventiste au fost demontate acolo.

Dumitru73 15.10.2011 17:40:54

Citat:

În prealabil postat de un copil al lui Dumnezeu (Post 405694)
Adevarata zi a Domnului este sambata(sabatul),cand spune ca va incheia un nou legamant nu se refera la faptul ca va schimba sabatul in ziua soarelui(duminica)deoarece chiar ISUS a spus ca "Sa nu credeti ca am venit sa schimb legea si proorocii am venit nu sa schimb ci sa implinesc

off ... altul care crede ca Noul Testament este doar un Act Aditional la Vechiul Testament ...

mihaila_alin 16.10.2011 12:11:02

Citat:

În prealabil postat de un copil al lui Dumnezeu (Post 405694)
Adevarata zi a Domnului este sambata(sabatul),cand spune ca va incheia un nou legamant nu se refera la faptul ca va schimba sabatul in ziua soarelui(duminica)deoarece chiar ISUS a spus ca "Sa nu credeti ca am venit sa schimb legea si proorocii am venit nu sa schimb ci sa implinesc

din pacate traiesti in trecut.

osutafaraunu 18.10.2011 06:36:14

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 405696)
Ai gresit sectiunea. Cauta la sectiunea Secte si Culte. Subiectul a mai fost discutat. Aberatiile adventiste au fost demontate acolo.

Prietene, "aberațiile" adventiste nu se demontează chiar așa de ușor cu șurubelnița în cruce... Pentru așa ceva ai avea nevoie de Biblie. Folosește-o cu folos!

mihai07 19.10.2011 15:50:38

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 406339)
Prietene, "aberațiile" adventiste nu se demontează chiar așa de ușor cu șurubelnița în cruce... Pentru așa ceva ai avea nevoie de Biblie. Folosește-o cu folos!

Prietene, aberatiile adventiste au fost demontate cu Biblia. Hai sa nu mai intindem si topicul asta. Subiectul a mai fost discutat.

osutafaraunu 20.10.2011 08:49:41

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 406653)
Prietene, aberatiile adventiste au fost demontate cu Biblia. Hai sa nu mai intindem si topicul asta. Subiectul a mai fost discutat.

Da, subiectul a mai fost discutat, însă concluzia că "Duminica este Ziua Domnului" în niciun caz n-a fost trasă pe baza Bibliei. Cheia este întotdeauna Biblia și cine a ajuns la o asemenea concluzie aberantă, înseamnă că a folosit un șperaclu (Biblie contrafăcută) nu o cheie.
Atât în VT, cât și în NT, Ziua Domnului este sâmbăta, nu duminica. Oricine contestă acest adevăr trebuie să aducă dovezi biblice, nu din Tradiție, Istorie, ori mitologia păgână.

iRoDiOn 21.10.2011 11:42:55

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 406795)
Da, subiectul a mai fost discutat, însă concluzia că "Duminica este Ziua Domnului" în niciun caz n-a fost trasă pe baza Bibliei. Cheia este întotdeauna Biblia și cine a ajuns la o asemenea concluzie aberantă, înseamnă că a folosit un șperaclu (Biblie contrafăcută) nu o cheie.
Atât în VT, cât și în NT, Ziua Domnului este sâmbăta, nu duminica. Oricine contestă acest adevăr trebuie să aducă dovezi biblice, nu din Tradiție, Istorie, ori mitologia păgână.


Ziua Domnului este Duminca, pt. că atunci a înviat Hristos, a rupt legăturile satanei, și ne-a adus nouă mîntuirea.

osutafaraunu 21.10.2011 17:09:29

Citat:

În prealabil postat de iRoDiOn (Post 406975)
Ziua Domnului este Duminca, pt. că atunci a înviat Hristos, a rupt legăturile satanei, și ne-a adus nouă mîntuirea.

E drept că Hristos a înviat într-o zi de duminică, dar El n-a cerut niciodată (nici El, nici sfinții apostoli) ca să-I fie dedicată această zi, ori să se numească în cinstea Lui "Ziua Domnului". Singura zi poruncită, binecuvântată și sfințită ca Zi a Domnului este sâmbăta. Nu aveți absolut nicio dovadă biblică că ar fi alta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:16:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.