Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Lipsa intimitatii sexualii in casatorie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10429)

StelaR 18.08.2010 08:13:59

Lipsa intimitatii sexualii in casatorie
 
Sunt casatorita de 5 ani. De 3 ani nu mai exista intimitate sexuala intre sotul meu si mine. Am 30 de ani si nu imi place situatia in care sunt. Dar ne intelegem foarte bine si suntem fericiti, inafara faptului ca nu exista dorinta intimitatii fizice intre noi. Stiu ca alte familii au probleme si mai grave de atat... Dar stiu ca si el si eu avem deptul la o familie normala si copii... Ce sa fac?

Erethorn 18.08.2010 08:32:19

Am sa va raspund plecand de la ipoteza ca situatia dumnavoastra nu se datoreaza unor motive de ordin medical (o imposibilitate obiectiva de a intretine raporturi intime).

De asemenea, constat ca ati folosit expresia "nu exista dorinta...intre noi" de unde deduc ca niciunul dintre dumneavoastra nu simte nevoia, si nu o situatie clasica in care unul ar dori iar altul "nu are chef".

Din propria mea experienta, va spun ca stresul, problemele financiare sau de alta natura, criza si guvernul Boc :) au o influenta nefasta asupra libidoului. Este oarecum normal, din punct de vedere strict fiziologic.

Dar acelasi stres cotidian ma impinge sa nu-mi mai doresc o masa adevarata, impreuna cu familia - o masa intinsa frumos, cu farfurii si pahare, cu doua feluri calde, o jumatate de ora in care sa uit de problemele de la servici.

Dar aceste lucruri sunt necesare unei vieti normale. Si tocmai pentru ca nu suntem animale, avem posibilitatea sa constientizam acest lucru si sa ne punem la treaba vointa si inteligenta.

In consecinta, voi spune: "nu, astazi nu o sa mananc un hamburgher, cu o mana, in timp ce in cealalta mana tin hartii de la birou iar in fata e monitorul calculatorului; imi fac timp, o ora, si imi impun sa uit de griji si sa mananc civilizat, impreuna cu sotia si copilul".

Cam in acelasi fel trebuie reactionat si fata de sex.

O problema importanta este si aceea de atitudine; trebuie sa intelegem ca relatiile intime in cadrul casatoriei reprezinta o obligatie fata de noi si fata de celalalt partener.

Nu mai este o simpla "placere" pe care mi-o permit "daca am eu chef".

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa fie prilej de placere si bucurie, si de unire sufleteasca intre soti.

La fel ca si in cazul mesei luate in comun, cu farfurii, tacamuri si pahare - la inceput s-ar putea sa fie o sursa suplimentara de stres, dar va asigur ca in final asemenea obiceiuri normale si sanatoase vor produce multa liniste si bucurie.

ai2 18.08.2010 09:20:28

Citat:

Īn prealabil postat de StelaR (Post 278949)
Sunt casatorita de 5 ani. De 3 ani nu mai exista intimitate sexuala intre sotul meu si mine. Am 30 de ani si nu imi place situatia in care sunt. Dar ne intelegem foarte bine si suntem fericiti, inafara faptului ca nu exista dorinta intimitatii fizice intre noi. Stiu ca alte familii au probleme si mai grave de atat... Dar stiu ca si el si eu avem deptul la o familie normala si copii... Ce sa fac?

Mergeti la un doctor! Lasati forumurile.

heaven 18.08.2010 09:53:05

Citat:

Īn prealabil postat de ai2 (Post 278958)
Mergeti la un doctor! Lasati forumurile.

Nu doctor,ci psiholog specializat pe terapia de cuplu le-ar fi de ajutor.

heaven 18.08.2010 09:55:32

Citat:

Īn prealabil postat de StelaR (Post 278949)
Sunt casatorita de 5 ani. De 3 ani nu mai exista intimitate sexuala intre sotul meu si mine. Am 30 de ani si nu imi place situatia in care sunt. Dar ne intelegem foarte bine si suntem fericiti, inafara faptului ca nu exista dorinta intimitatii fizice intre noi. Stiu ca alte familii au probleme si mai grave de atat... Dar stiu ca si el si eu avem deptul la o familie normala si copii... Ce sa fac?

Expunerea este destul de sumara,probabil fiind si un subiect mai delicat,insa nu se intelege foarte exact care sunt motivele,cine refuza viata intima dintre voi doi si din ce motive.
Indiferent cine ce ti-ar spune,viata intima este un aspect foarte important intr-un cuplu si daca el nu merge nu trebuie neglijat pentru ca o problema evitata,ignorata nu se rezolva de la sine,ci dimpotriva,se agraveaza.
Cu sotul tau ai discutat deschis aceasta chestiune?El ce spune?

ai2 18.08.2010 12:48:43

Citat:

Īn prealabil postat de heaven (Post 278972)
Nu doctor,ci psiholog specializat pe terapia de cuplu le-ar fi de ajutor.

uarevar! :)

Florin-Ionut 18.08.2010 13:38:54

Citat:

Īn prealabil postat de StelaR (Post 278949)
Sunt casatorita de 5 ani. De 3 ani nu mai exista intimitate sexuala intre sotul meu si mine. Am 30 de ani si nu imi place situatia in care sunt. Dar ne intelegem foarte bine si suntem fericiti, inafara faptului ca nu exista dorinta intimitatii fizice intre noi. Stiu ca alte familii au probleme si mai grave de atat... Dar stiu ca si el si eu avem deptul la o familie normala si copii... Ce sa fac?

Ma gandesc ca nici nu discuti cu el pe tema asta; de ce, ti-e rusine?! Si apoi, de ce nu-l provoci intr-o buna seara? Fa-i o surpriza!

Probabil ca te astepti ca el sa faca mereu prima miscare, normal. Femeile... cine le poate intelege? :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:21:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.