Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Crestinismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13134)

Guru inc. 19.06.2011 19:00:52

Crestinismul
 
Simt ca, crestinismul e o religie intunecata si nu mai e pentru mine.Ce ma sfatuiti?Va rog ajutati-ma.

costel 19.06.2011 19:24:19

Roaga-te si vei gasi raspuns. Si Pavel credea ca a lupta impotriva crestinilor, el iudeu fiind, facea un bine. Stim ca pe drumul Damascului, Dumnezeu i se descopera si ii spune "pentru ce Ma prigonesti"? Si Pavel se schimba, din om care ii persecuta pe crestini, devine o persoana care isi da viata pentru Hristos.

Nu din raspunsuri teoretice vei gasi cata frumusete si bucurie aduce Hristos, ci din intalnirea si unirea cu El. Sa auzim de bine.

Guru inc. 19.06.2011 19:26:44

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 370128)
Roaga-te si vei gasi raspuns. Si Pavel credea ca a lupta impotriva crestinilor, el iudeu fiind, facea un bine. Stim ca pe drumul Damascului, Dumnezeu i se descopera si ii spune "pentru ce Ma prigonesti"? Si Pavel se schimba, din om care ii persecuta pe crestini, devine o persoana care isi da viata pentru Hristos.

Nu din raspunsuri teoretice vei gasi cata frumusete si bucurie aduce Hristos, ci din intalnirea si unirea cu El. Sa auzim de bine.

Crestinismul nu mai are sens pentru mine.Simt ca Dumnezeul adevarat nu se afla in crestinism.Prea multe circuite inchise.

Melissa 19.06.2011 19:31:43

Citat:

În prealabil postat de Guru inc. (Post 370119)
Simt ca, crestinismul e o religie intunecata si nu mai e pentru mine.Ce ma sfatuiti?Va rog ajutati-ma.

Sa-ti stergi contul de aici. Cred ca ne-am distrat suficient. Tu cu noi si noi cu tine.Omul vine dar mai si pleaca..

Guru inc. 19.06.2011 19:33:29

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 370134)
Sa-ti stergi contul de aici. Cred ca ne-am distrat suficient. Tu cu noi si noi cu tine.Omul vine dar mai si pleaca..

asa va purtati aici cu oamenii care isi pierd credinta?nu spunea Hristos gol am fost si nu m-ati imbracat , sarac si nu m-ati primit?

Melissa 19.06.2011 19:43:37

Citat:

În prealabil postat de Guru inc. (Post 370135)
asa va purtati aici cu oamenii care isi pierd credinta?nu spunea Hristos gol am fost si nu m-ati imbracat , sarac si nu m-ati primit?

Tu ti-ai pierdut bunul simt, nu credinta. Credinta nu stiu daca ai avut vreodata. Iar "dragoste cu forta" nu se poate. Ca se numeste viol. Asa ca cel mai bine ar fi sa iti vezi de drum.Si aici sa revii doar daca doresti sa-l primeste pe Hristos in inima ta.Si noi te vom ajuta.

gabriela8 19.06.2011 19:59:14

Citat:

În prealabil postat de Guru inc. (Post 370131)
Crestinismul nu mai are sens pentru mine.Simt ca Dumnezeul adevarat nu se afla in crestinism.Prea multe circuite inchise.

Crestinismul intunecat de ce? Circuit inchis de ce?:106:

Daca afirmi asta inseamna ca nu ai gasit dulceata.

Guru inc. 19.06.2011 20:03:03

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 370152)
Crestinismul intunecat de ce? Circuit inchis de ce?:106:

Daca afirmi asta inseamna ca nu ai gasit dulceata.

circuit inchis: prea multe lucruri nerationale, contradictorii si care se bat cap in cap... intunecata: prin prisma faptului ca este o religie negativista care inspira frica,superstitia s.a.m.d

iustin10 19.06.2011 20:04:36

Citat:

În prealabil postat de Guru inc. (Post 370119)
Simt ca, crestinismul e o religie intunecata si nu mai e pentru mine.Ce ma sfatuiti?Va rog ajutati-ma.

Sa te bucuri de viata. Caci daca in inima ta va apare bucuria,acolo va apare si Dumnezeu.Crestinismul este iubire .Probabil tu treci printr-o perioada mai grea a vietii,sau mai rationala,sau cine stie cum,si ti se pare poate o simpla dogma. Crestin9ismul e de fapt calea spre inima ta,spre interiorul tau,sptre Adevarul universal unit cu adevarul fiintei tale.
De aceea inca odata iti zic: Cauta sa vezi care e sursa deznadejdii tale,si incearca sa simti frumusetea vietii. Du-te la mare :) ! (scuze, daca nu se potriveste )

Guru inc. 19.06.2011 20:05:55

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 370142)
Tu ti-ai pierdut bunul simt, nu credinta. Credinta nu stiu daca ai avut vreodata. Iar "dragoste cu forta" nu se poate. Ca se numeste viol. Asa ca cel mai bine ar fi sa iti vezi de drum.Si aici sa revii doar daca doresti sa-l primeste pe Hristos in inima ta.Si noi te vom ajuta.

crestinismul tau si al celora de tipul tau a ajuns mai rau ca fariseismul iudeilor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:20:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.