Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

cozia 12.04.2007 03:37:44

Citat:

În prealabil postat de Mirean
Am dat prea putin?

Eu cred ca te-ai dus prea bine imbracat si te-a confundat cu vre-o celebritate

dmb 12.04.2007 09:14:32

Citat:

În prealabil postat de Mirean
Am dat prea putin?

Pai trebuie sa te intrebi singur daca ai dat putin sau mult! Daca ai dat cu tot sufletul si dupa principiu atita merita si cei 4 , ma pot lipsii linistit de banii astia, e un efort modest samd sint destul si 50 de bani.Daca ai dat gindindu-te ca pentru 4 nume citite ajunge 50 000 ai dat prea putin mai ales daca mai puteai da fara sa te doara.:)
Ca monahia respectiva a gresit este clar indiferent de cit dai sau nu dar asta-i problema ei nu a ta. Se uita tot mai des de catre toti ca minastirea/biserica nu-i o afacere......

Mirean 12.04.2007 10:18:00

Citat:

În prealabil postat de cozia
Citat:

În prealabil postat de Mirean
Am dat prea putin?

Eu cred ca te-ai dus prea bine imbracat si te-a confundat cu vre-o celebritate

Eram imbracat in "trening". Mergeam cu socrii la "gratar" si am zis sa ii "atrag" si pe la biserica, mai ales ca ei nu le au cu mersul la slujbe si nici de Pasti nu fusesera la slujba. Va dati seama ce efect a avut reactia maicutei asupra lor, nu?

Mirean 12.04.2007 10:19:43

Citat:

În prealabil postat de dmb
Citat:

În prealabil postat de Mirean
Am dat prea putin?

Pai trebuie sa te intrebi singur daca ai dat putin sau mult! Daca ai dat cu tot sufletul si dupa principiu atita merita si cei 4 , ma pot lipsii linistit de banii astia, e un efort modest samd sint destul si 50 de bani.Daca ai dat gindindu-te ca pentru 4 nume citite ajunge 50 000 ai dat prea putin mai ales daca mai puteai da fara sa te doara.:)
Ca monahia respectiva a gresit este clar indiferent de cit dai sau nu dar asta-i problema ei nu a ta. Se uita tot mai des de catre toti ca minastirea/biserica nu-i o afacere......

Pai asta e si problemem mea, nu cunosc tarifele. E mai cinstit sa spuna:un nune pe lista conts "X" lei/euro. dar sa nu faca faze de prost gust...

dmb 12.04.2007 17:25:34

Eu asta vreau sa spun: tariful il stabilesti singur si Dumnezeu stie daca-i destul mult sau putin...indiferent cum li se pare maicilor!:)

calator 12.04.2007 19:14:28

"tarifele" se pun pe zile nu pe numr (de ex pentru 40 de zile/ an se da o anumita suma in rest poti sa pui si 1 leu dar probabil se va citi pomelnicul numai cateva zile. In general am intalnit ca idee o,2 lei/ zi (2000 lei vechi) Cine stie poate ai dat prea mult :)

Sylvie 12.04.2007 20:20:15


Hristos a inviat!
Sa nu va fie spre suparare,nu cred c-ar trebui sa comentam despre cat, cui,unde sau pt. ce s-au dat acei bani,atata timp cat ei au ajuns vistieria lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa-ti rasplateasca,sa ti-i inmulteasca si sa te mantuiasca.

Mirean 13.04.2007 00:02:22

Citat:

În prealabil postat de Sylvie
Hristos a inviat!
Sa nu va fie spre suparare,nu cred c-ar trebui sa comentam despre cat, cui,unde sau pt. ce s-au dat acei bani,atata timp cat ei au ajuns vistieria lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa-ti rasplateasca,sa ti-i inmulteasca si sa te mantuiasca.

Am vazut cu ochii mei ca banii au ajuns intr-o cutie soioasa...pana la Dumnezeu stramba maicile din nas...

Sylvie 13.04.2007 00:31:36

Lasa-le pe maici,nu te stramba tu si fa-ti comoara in ceruri in continuare.

nicoletajuravle 13.04.2007 10:35:28

Biserica lui Dumnezeu este organizata si condusa de oameni, intai de toate ,ca-s preoti ca sunt calugari, sunt oameni fiecare greseste si intradevar nu ar trebui sa conteze cat dai, pt Dumnezeu conteaza sa dai din inima ,sa nu fie cu parere de rau ,decat sa dai mult si sa-ti para rau ....
ar trebui sa fie niste oameni mai evlaviosi si decat noi, mai smeriti decat noi,nu peste tot se intampla asa


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:16:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.