![]() |
Cartoful electrocutat,un aliment nutritiv
Cartofii devin alimente mai sănătoase dacă sunt "tratați" cu șocuri electrice sau cu ultrasunete, potrivit oamenilor de știință japonezi
Electricitatea "păcălește" cartoful să producă un "val" de antioxidanți, aceste substanțe având un rol important în menținerea sănătății organismului. Aplicat la scară industrială, acest proces în aparență deloc costisitor ar putea să ofere cartofului o imagine complet nouă. Alte teste, desfășurate în cadrul aceluiași studiu, au relevat faptul că folosirea ultrasunetelor are efecte similare asupra cartofului. Cercetătorul nipon Kazunori Hironaka, de la Universitatea Obihiro, coordonatorul studiului, a declarat: "Antioxidanții din fructe și legume au o mare importanță în prevenirea bolilor cronice, precum maladiile cardiovasculare, diverse tipuri de cancer, diabet și bolile neurologice". Inspirându-se din faptul că seceta, vătămările de ordin fizic, provocările de ordin natural și stresul determină această legumă să producă cantități mai mari de antioxidanți, oamenii de știință japonezi au dorit să verifice dacă șocurile electrice aplicate de oameni au același efect asupra cartofului. Astfel, cartofii (întregi) au fost scufundați în recipiente cu apă sărată, unde s-a aplicat un curent de intensitate slabă, timp de o jumătate de oră. Testele au arătat faptul că nivelul de antioxidanți a crescut cu 60%. O sesiune cu ultrasunete timp de cinci minute are efecte similare. Cercetătorii japonezi susțin că acest tratament "nedestructiv" reprezintă o metodă simplă și deloc costisitoare care face din cartof o legumă și mai "atrăgătoare". Sursa mediafax |
La fel era si cu injectarea animalelor si etichetarea lor. ca sa ce, sa vad azi in ziar ca Oile s-au umplu cu buba neagra si se raspundeste in toata lumea ? Pai dragilor, ei injecteaza toate cele in animale cu acei "hormoni sanatosi"
|
Wow foarte interesant, :rolleyes:
|
E doar ultima trăsnaie venită de pe insula japonezilor. Nu vă uimiți prea mult, așa sunt ei... mai ciudați de fel. În loc să facă ceva util ei bagă cartofi în priză să vadă dacă ies mai buni.
|
Ora este GMT +3. Ora este acum 01:27:38. |
Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.