Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   Sunt in inpas......... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16794)

dee.eduard 13.09.2013 22:27:45

Sunt in inpas.........
 
Ma numesc Dee Eduard Emanuel, fac 34 de ani in iunie si locuiesc in Calan.
Am tretapareza spastica, de la nastere. Am fost insurat si am un copilas pe nume Dee Eduard Stefan. Mama lui ne-a lasat in urma cu 4 ani. Am o pensie de 297 ron si alocatia copilului. Sunt in inpas nu vreau sa renut la copilul meu nici macar pt o zi.
Am cunoscut o fata care tatal ei e mana dreapta a preotului din localitatea noastra. O iubesc si tin la ea ca la ochii din cap, dar are patima paharului. Am incercat si am mers 9 vineri la rand la o manastire unde se fac slusbe noaptea. De atunci parca din ce in ce mai rau este. Sunt la capatul puterilor.
Ce as putea face? Cu cine as putea sa vorbesc? Ce acatiste as putea citi? Nu vreau sa renut la ea, imi doresc sa fac si nunta cu ea, sa intru in rand cu lumea.
Va multumesc.

cezar_ioan 13.09.2013 23:33:07

Citat:

În prealabil postat de dee.eduard (Post 533904)
Ma numesc Dee Eduard Emanuel, fac 34 de ani in iunie si locuiesc in Calan.
Am tretapareza spastica, de la nastere. Am fost insurat si am un copilas pe nume Dee Eduard Stefan. Mama lui ne-a lasat in urma cu 4 ani. Am o pensie de 297 ron si alocatia copilului. Sunt in inpas nu vreau sa renut la copilul meu nici macar pt o zi.
Am cunoscut o fata care tatal ei e mana dreapta a preotului din localitatea noastra. O iubesc si tin la ea ca la ochii din cap, dar are patima paharului. Am incercat si am mers 9 vineri la rand la o manastire unde se fac slusbe noaptea. De atunci parca din ce in ce mai rau este. Sunt la capatul puterilor.
Ce as putea face? Cu cine as putea sa vorbesc? Ce acatiste as putea citi? Nu vreau sa renut la ea, imi doresc sa fac si nunta cu ea, sa intru in rand cu lumea.
Va multumesc.

Nu am înțeles în ce sens ești la capătul puterilor. În ce constă lupta ta care te-a sleit de puteri? Unde te poticnești, unde și ce anume nu merge în activitatea ta?
Poți să detaliezi un pic?
Numește concret dificultatea ta, spune-i pe nume.
Cu speranța că ți-aș putea da un răspuns de folos.

P.S.
1. Fata te iubește? Ți-a spus asta?
2. Ea ce planuri de viitor are? Vrea să se mărite?
3. Ai vorbit cu preotul despre necazul tău?
4. Ești credincios în Hristos? Obișnuiești să vorbești cu Dumnezeu? (adică să te rogi, să-I împărtășești gândurile și sentimentele tale și să Îi ceri ajutorul.)

dee.eduard 14.09.2013 23:01:24

1. Fata te iubește? Mi-a spus si mi-a aratat de cateva ori.
2. Ea ce planuri de viitor are? Cand vine orba de planuri spune ca nu e treaba mea si am incarcat sa vb despre asta de fata cu mama ei. Tot asa a spus. "Nu e treaba voastra."
3. Ai vorbit cu preotul despre necazul tău? Mi-e rusine sa vb cu el, pentru ca tatal fetei e mana lui dreapta in biserica, e si administratorul cimitirului...............
4. Ești credincios în Hristos?Sunt credincios vorbesc cu Dumnezeu. Stiu ca el le va rezolva intr-o zi pe toate. Dar pana la ziua aceea eu nu mai stiu care e viata mea. Nici nu m-ar lua nici nu m-ar lasa.
Nici nu stiu ce acatist sa citesc, pe langa acest lucru nici nu stiu cum sa-l citesc. Eu de religie sunt catolic. Dar datorita faptului ca nu stiu ungureste nu merg la biserica la catolici. Merg la ortodoxi pentru ca stiu ca ori cum este un singur Dumnezeu.

AlinB 15.09.2013 00:42:24

Deci vrei sa te casatoresti cu ea, dar ei nici prin cap nu-i trece asa ceva.

Lucian008 15.09.2013 01:29:36

Citat:

În prealabil postat de dee.eduard (Post 534074)
Eu de religie sunt catolic. Dar datorita faptului ca nu stiu ungureste nu merg la biserica la catolici. Merg la ortodoxi pentru ca stiu ca ori cum este un singur Dumnezeu.

Un sigur Dumnezeu este, dar invataturile ortodoxe si cele catolice nu prea coincid despre Dumnezeu. Deci cele doua confesiuni si raportarea credinciosilor celor doua la Dumnezeu nu e aceeasi.

dobrin7m 15.09.2013 01:58:18

Citat:

În prealabil postat de dee.eduard (Post 534074)
3. Ai vorbit cu preotul despre necazul tău? Mi-e rusine sa vb cu el, pentru ca tatal fetei e mana lui dreapta in biserica, e si administratorul cimitirului...............

va trebui sa depasesti rusinea si sa vorbesti cu preotul. va trebui sa ii spui ca esti catolic in primul rand.
Vei afla multe lucruri lamuritoare care te vor ajuta.

AlinB 15.09.2013 02:16:36

Alte lamuriri cauta omul dar voi nu puteti vedea asta..

Demetrius 15.09.2013 05:29:05

Citat:

În prealabil postat de dee.eduard (Post 534074)
1. Fata te iubește? Mi-a spus si mi-a aratat de cateva ori.

Mă tem că tu ai înțeles greșit. Cred sincer că ea profita de naivitatea ta.

Citat:

În prealabil postat de dee.eduard (Post 534074)
2. Ea ce planuri de viitor are? Cand vine orba de planuri spune ca nu e treaba mea si am incarcat sa vb despre asta de fata cu mama ei. Tot asa a spus. "Nu e treaba voastra."...

Asta dovedește că în momentul de față(astăzi) tu ești doar o distracție pentru ea; la fel ca paharul, de care însă nu se va despărț.
Dacă te-ar iubi nu ți-ar spune că viitorul ei nu e treaba ta.

Demetrius 15.09.2013 05:31:13

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 534088)
Un sigur Dumnezeu este, dar invataturile ortodoxe si cele catolice nu prea coincid despre Dumnezeu. Deci cele doua confesiuni si raportarea credinciosilor celor doua la Dumnezeu nu e aceeasi.

Mai informează-te că ai nevoie.

Lucian008 15.09.2013 20:43:02

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 534098)
Mai informează-te că ai nevoie.

Serios? Nu e adevarat ca invataturile ortodoxe si cele catolice nu coincid cu privire la Dumnezeu? Sau ca cele doua confesiuni se raporteaza diferit la Dumnezeu?
Nu este adevarat ca BC sustine purcederea Duhului Sfant de la Tatal si de la Fiul?
Nu este adevarat ca BC sustine ca harul este energie creata?
Nu este adevarat ca in acceptiunea catolica Dumnezeu cere stisfactie pentru insulta adusa de savarsirea pacatelor? Nu e adevarat ca BC sustine ca pentru asta Dumenzeu a "creat" un loc special, Purgatoriul?

Ps: O dovada de respect fata de interlocutori mi se pare asumarea unei identitati religioase/confesionale. Deci, carei confesiuni apartineti?


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:14:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.