Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Vesnica ei pomenire! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5522)

fadmin 04.02.2009 15:50:12

Vesnica ei pomenire!
 
[SIZE=2]Atunci cand cerem lui Dumnezeu "vesnica pomenire" pentru cineva, cerem ca Dumnezeu sa o odihneasca in dragostea Sa. Avand aceasta nadejde, am rugamintea sa o pomeniti in rugaciunile voastre pe Elena, care a trecut la Domnul. [/SIZE]

[SIZE=2]"Pomeneste, Doamne, pe ceea ce intru nadejdea Invierii si a vietii celei ce va sa fie a adormit, si iarta-i toate greselile pe care cu cuvantul sau cu lucrul sau cu gandul le-a savarsit si o aseaza pe ea, Doamne, in locuri luminoase, in locuri cu verdeata, in locuri de odihna, de unde a fugit toata durerea, intristarea si suspinarea si unde cercetarea fetei Tale veseleste pe toti sfintii Tai cei din veac. Daruieste-i ei si noua imparatia Ta si impartasirea bunatatilor Tale celor negraite si vesnice si desfatarea vietii Tale celei nesfarsite si fericite. Ca Tu esti invierea si odihna adormitei roabei Tale Elena, Hristoase, Dumnezeul nostru, si Tie slava inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului si Bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin."[/SIZE]

Marius22 04.02.2009 16:01:49

Dumnezeu sa o ierte si sa-i ofere odihna Raiului! [SIZE=2]
"Cu sfintii odihneste, Hristoase, sufletul adormitei roabei tale Elena, unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit."
[/SIZE]

windorin 04.02.2009 16:02:27

moartea este o trecere..
 
[SIZE=3]Nu este usor sa acceptam faptul ca, in aceasta lume, nu vom mai vedea pe cel drag, insa trebuie sa ne vina in minte ca moartea este o trecere spre altceva, spre un loc mai bun si mai odihnitor. Moartea aduce celui adormit odihna, iar celor ramasi in viata o mai mare bunatate si blandete, vazand cum trec toate cele de aici.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]„Hristos a suspinat cu duhul si S-a tulburat intru Sine... Si a lacrimat Iisus... Deci suspinand iarasi Iisus intru Sine, a mers la mormant... Lazare, vino afara! Si a iesit mortul, fiind legat la picioare si la maini cu fasii de panza si fata lui era infasurata cu mahrama. Iisus le-a zis: Dezlegati-l si lasati-l sa mearga.” (Ioan 11)[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Dumnezeu sa o aseze cu dreptii, in loc de odihna ![/SIZE]

vsovi 04.02.2009 16:02:54

Miluieshte Doamne, Odihneshte Doamne, Doamne al meu, pe roaba ta Elena.

mara2008 04.02.2009 17:23:44

Dumnezeu s-o odihneasca in pace pe Elena
 
O rugaciune aduc si eu pentru Elena care a parasit aceasta lume ,Dumnezeu s-o ierte sai daruiasca raiul.
O voi pomeni mereu alaturi de mama ,unchiu si alti ce mi s-au stins,vesnica pomenire!

dorinastoica14 04.02.2009 17:48:57

Dumnezeu s-o odihneasca pe roaba sa Elena.sa-i ierte toate pacatele si sa-i daruiasca viata vesnica.:53:

mirelat 04.02.2009 20:16:27

Citat:

În prealabil postat de admin (Post 113617)
[SIZE=2]Atunci cand cerem lui Dumnezeu "vesnica pomenire" pentru cineva, cerem ca Dumnezeu sa o odihneasca in dragostea Sa. Avand aceasta nadejde, am rugamintea sa o pomeniti in rugaciunile voastre pe Elena, care a trecut la Domnul. [/SIZE]

Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace. :53::53:

o cunoastem si noi, cumva, pe Elena?

adorcrysti 04.02.2009 20:19:55

Dumnezeu s-o odihneasca pe roaba sa Elena!Sa o manance raiul!

mihnea45 04.02.2009 20:54:11

Dumnezeu s-o ierte !
 
Dumnezeu s-o odihneasca pe roaba sa Elena.
O voi pomeni pe toate liturghiile si nu o voi uita in rugaciunea mea.

cristiboss56 04.02.2009 21:07:43

Dumnezeu s-o odihneasca in lumea celor drepti pe roaba Lui Elena.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:33:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.