Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Intrebare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7003)

romi2000 25.08.2009 21:45:34

Intrebare
 
Pe cine a scos Hristos din Iad cand s-a coborat acolo? Numai pe dreptii Vechiului Testament si pe cei din poporul lui Israel sau pe toata lumea?

eulaura 26.08.2009 00:13:56

nu am citit Biblia , dar din filmele pe care le-am vazut si ce am mai citit legat de acest subiect, am inteles ca Iisus a eliberat toate sufletele din iad.

StoicaFlorina 26.08.2009 00:34:09

Din putinele mele cunostinte despre Vechiul Testament, eu stiu ca Mantuitorul i-a scos din Iad numai pe cei drepti...de exemplu stiu ca Solomon nu s-a mantuit

razvan4 26.08.2009 05:47:26

Florina si eulaura se inseala. In Vechiul testament nu apare nimic despre coborirea lui Hristos in iad.
Respectivul eveniment este relatat in prima epistola a apostolului Petru, capitolul 3. Textul exact:
"18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă.
21. Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos"

Nici vorba despre scoaterea cuiva din iad cu aceasta ocazie, Petru spune doar ca Hristos a propovaduit sufletelor "tinute in inchisoare".

Nevrednicul 26.08.2009 08:46:16

Citat:

În prealabil postat de StoicaFlorina (Post 162249)
de exemplu stiu ca Solomon nu s-a mantuit

??? Care Solomon?

windorin 26.08.2009 09:19:30

Hristos s'a pogorat la iad spre a binevesti si acolo Imparatia si mantuirea. Odata cu Invierea Sa, alaturi de talharul de pe cruce, care s'a mantuit, s'au izbavit din iad si sufletele tuturor dreptilor ce erau tinute de demult.

Cei mantuiti, din iad, erau dreptii din toate timpurile de pana la Hristos, incepand cu Adam si Eva. In iconografie, icoana pogorarii la iad il infatiseaza pe Hristos, in alb, tragand de mana pe Adam si pe Eva. A ridicat atunci din iad pe tot omul drept, nu doar pe evrei.

eulaura 26.08.2009 10:33:11

eu nu inteleg... cum adica a scos din iad pe tot omul drept? daca erau drepti, ce cautau in iad?

Fani71 26.08.2009 10:39:10

Citat:

În prealabil postat de eulaura (Post 162304)
eu nu inteleg... cum adica a scos din iad pe tot omul drept? daca erau drepti, ce cautau in iad?

In greaca sunt doua cuvinte diferite pentru ce se traduce la noi prin iad. Unul este iadul de care stim noi (am uitat cuvantul), altul este Hades, si inseamna un fel de departare de Dumnezeu a oamenilor chiar drepti inainte de venirealui Hristos. Dreptii erau in 'iad' in sensul ca era inca o punte care nu putea fi trecuta intre om si Dumnezeu, pe care a facut-o Hristos prin intrupare, moarte si inviere.

eulaura 26.08.2009 10:58:18

multumesc de raspuns fani71:) din nou ce spui tu e perfect clar pt mine, cred ca de acum cand voi mai avea nelamuriri te voi intreba direct pe tine, daca nu te superi:)

kosmy022 27.08.2009 17:18:40

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 162305)
In greaca sunt doua cuvinte diferite pentru ce se traduce la noi prin iad. Unul este iadul de care stim noi (am uitat cuvantul), altul este Hades, si inseamna un fel de departare de Dumnezeu a oamenilor chiar drepti inainte de venirealui Hristos. Dreptii erau in 'iad' in sensul ca era inca o punte care nu putea fi trecuta intre om si Dumnezeu, pe care a facut-o Hristos prin intrupare, moarte si inviere.

Si o completare-adaugare: dreptii Vechiului Testament (cei pe care i-a scos din iad Mantuitorul, inclusiv Sf Ioan Botezatorul) au ajuns la iad, insa nu la munci, ci nu erau , cum zice si Fani, in apropierea lui Dumnezeu. In icoana Invierii sunt prezenti cativa, avand in prim-plan pe Adam si Eva, pe care Domnul Hristos ii tine de mana.
"Accesul" in rai, adica in apropierea li Dumnezeu, s-a facut doar dupa moartea si Invierea Mantuitorului. Primul "intrat" a fost talharul de pe cruce, cel ce s-a pocait.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:01:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.