View Single Post
  #51  
Vechi 05.12.2006, 18:41:30
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Mai,astia care vreti icoanele jos!Am impresia ca mai vreti o jertfa a Mantuitorului!Pe El,pe toti,si toate ale Lui,de la El incoace,nu se mai pot spurca.Ni se pare noua ca se spurca in incercarea disperata a vicleanului.Se spurca si isi intuneca sufletul pe sine cel ce da icoana jos dintr-un loc unde a fost pusa intru cinstire si nu intru altceva.
Deci,repet,pentru cinstire.Iara daca unu singur din 10 elevi,e dureros,unul singur e cuminte si le cinsteste,ce facem atunci??? Le dam jos dara,sa nu le vada nici acela unu singur.Asa-i?
mai, mai, ca nu prea vrei sa citesti ce am scris eu. De ce sa fie neaparat pe peretzi asha cum ai vrea dumneata, obligator la toate zidurile si la toate incintele si incaperile, iar ailaltzi din motive de egalitarism si nediscriminare vor ca toti peretzii sa fie goi ori sa puna pentru totzi cate ceva pentru a respecta minoritatzile,

Ma intreb de ce nu se permite ca sa aiba copilashul pe bancutza lui o iconitza, sau pe perete in dreptul lui iconitzele lui, sa vezi ce tamtam s-ar face daca ar indrazni un elev sa cinsteasca in acest fel o sfint icoana mai apropiata de sufletul sau, sa vezi atunci domnule cum toata directziunea si tot profesoratul s-ar indigna, si ar ajunge tamtamul pana la televiziune, sa vezi atunci cata nemultzumire si cata crunta osindire se va gasi in guritza mamuchii ori a profesorului fatza de elevul cu pricina care in loc sa fie atent la lectiune domnule, a fost absent toata ora admirandu-si iconitzele, de langa bancutza sa, sau cum va veni doamna psiholog sa ii explice ce greshala imensa face cand totzi ceilaltzi au alte indeletniciri sanatoase ... deci te rog inainte sa umblii cu cioara vopsita sa citesti ce a vrut sa spuna interlocutorul ca in fraza : Jos icoanele din shcoli! mai urma si altceva ca o continuare care te facea sa pricepi ca e aproape invers sensul din fraza respectiva...
Reply With Quote