View Single Post
  #2  
Vechi 04.12.2008, 23:15:21
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este adevarat ca cei care vin din mediul rural si nu au bani sa faca o facultate de teologie sunt dezavantajati. Dar este la fel de adevarat ca acesti tineri ar fi dezavantajati daca ar alege orice alta facultate.

Studiile superioare cer bani, foarte multi bani, chiar daca esti pe locurile de la buget, stim cu totii asta. Eu am terminat liceul in 2004 si de atunci si pana acum nu am dat la facultate din acest motiv.

Totusi, facultatea nu face parte din invatamantul obligatoriu, iar faptul ca statul se implica prin oferirea anuala a unui numar de locuri platite de la buget e un lucru bun, inseamna ca statul e isi depaseste atributiile.

Problema cred ca este alta, anume pozitionarea profesiei de preot in aceeasi oala cu profesia de avocat, medic, inginer s.a.m.d.

Daca vrei sa fii avocat, incepi facand Dreptul. Si nu oricine poate face Dreptul, ci doar cei care-si permit sa termine o astfel de facultate, pentru ca au banii necesari si capacitatea necesara de a invata.

In aceeasi situatie se afla si preotia, numai ca spre deosebire de celelalte meserii aceasta se spune ca mai necesita pe deasupra o "chemare", o dorinta de a deveni preot nu numai pentru ca e o meserie aducatoare de bani, ca alte meserii, ci pentru ca cel ce devine preot il iubeste pe Dumnezeu si vrea sa-L slujeasca.

N-am fost student la Teologie ca sa stiu, insa ma gandesc ca BOR are un cuvant de spus in privinta absolventilor si ca nu lasa exclusiv in grija statului raspunsul la dilema "cine termina / cine nu termina".

Daca nu o face, ar trebui sa o faca. Daca o face, ar trebui sa o faca mai bine, sa se implice mai tare, ca sa-si asigure preoti inalt calificati si "cu chemare".

Iar daca BOR ar fi interesata de formarea celor mai buni preoti ar renunta sa-i mai formeze intr-o facultate de stat. Ar cauta in toate colturile tarii tineri credinciosi, doritori si care sa indeplineasca conditiile cerute, i-ar forma pe cheltuiala proprie, le-ar pune la dispozitie materialele de studiu necesare, cazare in cazul celor din alta localitate etc. Asta a fi cea mai pura si dezinteresata modalitate de a obtine absolventi la cele mai inalte standarde.

Asadar avem doua modalitati: cea concurentiala, prin inscrierea intr-o facultate, cu toate cele ce decurg din asta si cea pe care tocmai am ilustrat-o mai sus, modalitate care nu va fi folosita decat atunci cand statul va renunta sa mai finanteze facultati religioase - slabe sanse sa se intample in viitorul apropiat.

Ne ramane ce avem acum, metoda concurentiala, in care nu-ti trebuie numai vocatie, ci si bani si in care cei saraci de la sate sunt dezavantajati.

Singura solutie este o mult mai puternica implicare a BOR in procesul de formare a preotilor. Daca statul ofera finantarea facultatii de teologie, baza materiala, resursele, plata studiilor - BOR nu trebuie decat sa se asigure ca absolventii au o inalta conduita morala si ca-si doresc cu adevarat sa fie preoti. Iar daca exista cazuri exceptionale prin vreun sat ratacit, BOR poate sa-si faca siesi si tanarului respectiv un bine si sa-l finanteze. Deci ambele metode in paralel - si n-ar exista nici un conflict de interese, avand in vedere ca vorbim despre BOR.
Reply With Quote