View Single Post
  #27  
Vechi 08.12.2008, 17:40:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

CLD:
"Eu M-am pogorât pentru întreg pământul, și pentru credincioși, și pentru păcătoși, dar cuvintele Mele, mulți le socotesc nebune. Ați avut la îndemână toată învățătura, prin sfânta Scriptură, prin sfânta biserică, prin viețile sfinților. Ați avut toată orânduiala creștină, dar voi, în loc să împliniți, ați părăsit toate orânduielile pentru mântuire, socotindu-le nebune. Lumea Mă face nebun, acum când vă chem la Mine. Lumea zice că sunt nebun, dar mâine când voi zice: <<Duceți-vă de la Mine unde v-ați gătit locul!>>, atunci ce va mai zice lumea? Am mângâiat, am vindecat, și voi ziceți că am fost nebun. Fiți și voi nebuni pentru Mine și pentru cuvintele Mele.
... Cine ține mai mult la copii, la soție, la mamă, la tată, la holde mai mult decât la Mine, nu poate fi vrednic de Mine. Nu pot să te ducă aceștia în împărăția cerurilor. Dacă ai făcut fapte rele, te duci la iad cu ele. Poți să ai mii de copii, frați, surori, mamă, tată; nu pot aceștia să te scape. Numai Eu, Dumnezeu, te scap. Cere de la Mine putere și credință."

poi draga fratele, tzi-am zis ca interpretarea mea este una din cele corect corecte, de baza, shi tzi-am explicat de ce. Dar hai sa-tzi raspund printr-o intrebare lamuritoare:
Cui spune lumea nebuni, idiotzi, netrebnici, schizofrenici, idiotzi, cretini, handicapatzi, shi toate soiurile de retardari? Nu celor pe care ei ii vad ca nu strang precum fac ei inshishi plini de cafea, muncindu-se sa stranga de zor fumul arderii ei? iar totzi aceia pe care tzi i-am aratat, sunt exact exemplele din interpretarea sfantului Ioan Gura de Aur shi a multor altor sfintzi Parintzi, dar dumneata nu vezi de ochi, shi crezi ca e vorba acolo despre totzi slujitorii vicleni ai satanei... shi tzi-am zis ca aia n-au cum sa fie fericitzi intrucat aia nu-s nebuni adevaratzi, ci vicleni ce se prefac a fi nebuni ca sa inshele shi sa faca pacate, ca sa poata pacatui cat mai bine shi sa-i traga shi pe altzii in pacate... ori pe ei se tzin sfintzi dar ishi baga aproapele in belea, in foc, in pacate... deci la aia trufashii shi vicleni shi mandrii, nu se refera, ci cei cu cugetul smerit shi plin de umilintza pe cale...

poi n-am de ce sa mai intreb pe teologi shi pe nimeni acest lucru fiindca acest lucru eu il shtiu, dumneata nu il stii, ca eu am experientza shi am aflat de la cine trebuie, am citit de la cine trebuie shi am ajuns ca sa pot sa afirm ca in primul rand la asta se refera la ce zic eu... dar asta e doar inceputul ca daca raman doar asha, sarmanii ar putea cadea afara spre inapoi, dar daca privesc inainte, shi incep sa continue cu fericirile de pe dealul coarnelor shi se coboara la fericirile de la shes s-ar putea sa sporeasca pastrandu-le pe toate...

deci acuma nu ma mai invetzi dumneata ci ma trimitzi la teologi? poi tzi-am explicat ca asta inseamna din ce au scris teologii shi nu ma crezi, ci crezi ca te mint...

dar uite ce ma intrebi dumneata sau imi ceri sa nu interpretez:
"cat despre -nu dau citate ca asa fac sectantii- ai interpretat iarasi aiurea:cine e capabil sa interpreteze corect poate sa o faca ,iar cine nu e capabil, nici macar cu citate dupa ureche sa nu o faca.
Concluzia e ca daca nu sti intreaba un teolog nu interpreta matale.Daca vrei iti explic mai comlex fericirea da pricepe ca nu e bine dupa ureche.
Alta intrebare era ce e cu PS Irineu si ce inseamna semnatura ta..."

ce am interpretat aiurea? shi tzi-am aratat cum am interpretat eu, shi este conform cu scrierile sfintzilor shi teologilor, dar nu am interpretat, pe cat posibil, decat in conformitate cu Adevarul, cu Hristos-Dumnezeu... in ce inseamna saraci cu duhul... dar lucrurile trebuie sa evolueze... spre celelalte fericiri...

-da, cine nu shtie sa o faca mai bine sa intrebe pe teologi, shi eu ma invatz mereu de la ce zic ei, de la ce scriu sfintzii, ca doar nu m-am nascut invatzat...

-ce nu e bine dupa ureche? poi dumneata nu shtii ce intzleg eu cand spun dupa ureche, ca nu e vorba la ce crezi dumneata, adica defapt pe langa sau pe dos, caci ochii urechilor sufleteshti, shi urechile ochilor trupeshti, trebuie curatzitzi shi sunt folositoare, shi capata simtzire shi finetze dar n-ai vazut cum shtie cate un tzigan cate o partitura imediat ce i-ai cantat-o? de am shtii noi asha ushor scriptura... fara sa pacatuim ca s-o strambam... dar noi nici dupa note nu o prindem, fiindca suntem tari la cerbice, la urechi adica, ca nu mai vrem sa ascultam shi sa auzim, fiindca din start shtim ca nu-i asha decat cum shtim noi de la gLume... ca daca am pricepe sfintzii ca sa-i urmam, ne-am mantui...

deci tzi-am zis ca eu cand spun dupa ureche, este vorba de sensul frazei care este cel corect, sper, fiindca-l tzin minte dupa sens mai mult, deci nu este dupa ureche ci dupa litera, dar dupa litera cea ascunsa ochiului, dar nici asta nu te mantuie fara Dumnezeu, fara Har, ci tot la formalismul fara fond te trimite caci Hristos-Domnul este defapt fondul, iar fara fond, toata cartea este inutila, caci este o biserica goala de Demnezeu cu cartea in ea... deci mai trebuie ceva ca sa fie Dumnezeu acolo, pocaintza, umilintza, smerenie, adevar, dreptate shi multa dragoste curata... altfel tot degeaba e shi forma, shi sensul shi socotelile toate...

Cum adica ce e cu PS Irineu? nu pricep intrebarea,

shi semnatura mea este mai mult pentru mine, shi ca sa ma ia shi altzii din tot felul de dureri.