
17.12.2008, 05:20:56
|
 |
Senior Member
|
|
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
|
|
Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha
vsovi, daca e PORUNCA, aceasta se executa nu se discuta, dupa parerea mea.
Daca ne uitam la urmatoarele versete vedem ca cum se executa o porunca:
Matei 8:
"7. Și i-a zis Iisus: Venind, îl voi vindeca.
8. Dar sutașul, răspunzând, I-a zis: Doamne, nu sunt vrednic să intri sub acoperișul meu, ci numai zi cu cuvântul și se va vindeca sluga mea.
9. Că și eu sunt om sub stăpânirea altora și am sub mine ostași și-i spun acestuia: Du-te, și se duce; și celuilalt: Vino, și vine; și slugii mele: Fă aceasta, și face.
10. Auzind, Iisus S-a minunat și a zis celor ce veneau după El: Adevărat grăiesc vouă: la nimeni, în Israel, n-am găsit atâta credință.
Ori noua nu un sutas ne-a dat porunca, ci Sf. Apostol Pavel. Cam cum crezi ca apreciaza Dumnezeu faptul ca respingem asa porunca usoara, facand in schimb voia noastra?!?
|
Asa este, daca nici la cele simplu si usor de indeplinit, ne eschivam, le nesocotim, ce sa mai vorbim de cele mult mai "grele". In fond, grele nu sunt nici unele, dar predîspozitia noastra spre cele trupesti e mult prea mare, caci de la asta toate pleaca, toate cele rele in frunte find desfranarea, lacomia fara margini.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
|