View Single Post
  #107  
Vechi 23.12.2008, 14:37:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sa luam aminte!

Frati crestini, NU VA MAI LUATI DUPA CARTEA DE SECTOLOGIE A PR.DAVID PESTROIU!!! Dansul a trecut in acea carte toate prostiile doar din auzite! Asta va spun si din ce am vazut ca a scris de Taica Parinte Visarion si ucenicii sai! A scris numai aberatii!!! Nimic adevarat!!! nici macar data de nastere Pr.Visarion!!! Dupa capul sau, orice i se parea ciudat, trecea ca si secta in cartea sa!!! Dar va si ma intreb: CU A CUI APROBARE A TRECUT DANSUL IN CARTEA DE SECTOLOGIE ATATEA "SECTE" DIN CADRUL BOR? CARE DIN "SECTELE ORTODOXE ROMANESTI" AU FOST COMBATUTE INTR-UN SINOD BOR??? O data ce te trezesti de unu singur si faci ce vrei, are grija Dzeu sa te smereasca, ca doar "celor mandri le sta IMPOTRIVA"!!!
A fi "ortodox" azi este sa fii in afara Bisericii-Mama!!! Daca vrei sa lucrezi in folosul BOR, gata "astia sunt sectari"!!! Bine, atunci, sa ii lasam pe sectari sa lucreze ei "ogorul BOR" sa samene neghina lor peste tot, ca si asa zic: "voi ortodocsii va bateti cu pumnu in piept cu ortodoxia voastra, si ce faceti? nu va doare de sufletele bolnave, le lasati sa se piarda! Lasa ca avem noi grija!" Va spun asta din experienta avuta cu ei! Si nu au dreptate? Ce fac preotii si ierarhii nostri? mai nimic! Cata raceala si dezinteres din partea lor fata de credinciosi!!! nu mai au rabdare nici macar la spovedit, slujbele le fac in graba, taie din ele, nici macar calugarii nu mai au rabdare la slujbe, sa cante si sa citeasca mai repede, sau sa taie din slujba ca "suntem obositi" sau "nu au oamenii rabdare"! SA FIM SERIOSI!!! De ce cauta oamenii slijbele din Manastiri? si stau chiar toata noaptea la privegheri!
Acte de cariatate sufleteasca cine face? sunt satui oamenii de mancare trupeasca!!! Au nevoie de Catehizare, aun nevoie de parintele lor in Parohie sa ii ajute sufleteste, sa ii simta Dragostea de PARINTE SUFLETESC!!! Se intereseaza secatrii si merg pe la case, iar preotii nostri bolnavi de acedie, putrezesc in chefuri si mancaruri din cele mai alese, si nu se mai satura de TV si masini si telefoane, plecari in strainatate si cheltuiesc banii aiurea, iar in parohiile lor sunt care nu au nici macar de o paine!!! Si cum sa nu plece enoriasii la secte daca parintii lor sufletesti sunt indiferenti? cine sa ii ajute?
SA TACEM FRATI CRESTINI CA ASA E MAI BINE! SA FIM INDIFERENTI IN CONTINUARE, CA NE TEMEM SA NU FIM PONEGRITI "POCAITI" SAU "SECTARI"!!! Daca ne temem de asta ca sa nu cadem din ochii lumii, sa imi fie cu iertare: NU SUNTEM ORTODOCSI CI LASI!!! MINCINOSI!! NE ASCUNDEM DE OAMENI DAR DE DZEU NU AVEM CUM!!! A spus clar Dl XC: "cine Ma va marturisi pe Mine inaintea oamenilor, il voi marturisi si Eu in ziua aceea inaintea Tatalui Mau! Si cine se va rusina de Mine inaintea oamenilor, Ma voi rusina si Eu de el in ziua aceea inainte Tatalui Meu!" (nu mai stiu exact versetele dar sunt cuprinse in cuvantarea eshatologica din Matei cap 25)
SA LUAM AMINTE FRATILOR, CA JUDECATA NU VA FI USOARA!!! IAR DE PEDEAPSA PACATOSILOR STIM TOTI, MAI ALES LEGAT DE "JUDECATA APROAPELUI", CA AVEM PORUNCA "SA NU JUDECAM APROAPELE!!! Mai ales sa ne trezim vorbind, sa ne bagam in seama, sa vbim despre ce nu stim; si si daca stim, mai bine este sa TACEM si sa nu cautam a face noi dreptate ci sa il lasam pe Dl Xc, Judecatorul lumii intregi de la zidirea ei!!! Asa sa ne ajute Dzeu sa ne vedem de pacatele noastre si sa ne pocaim pt ele ca va fi vai! de noi, care stim atatea!!! MULT NI S-A DAT, MULT NI SE VA CERE!!!
Reply With Quote