View Single Post
  #27  
Vechi 29.12.2008, 15:36:53
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica mea de suflet...e atat de greu de spus... Fiecare loc are momentul sau in viata mea. Poate ca inceputul (cu adevarat )a fost pe patulul unui spital privind spre o manastire cocotata pe un deal..e vorba de Cetatuia si iubitul meu parinte Teofan.. Piatra temeliei a fost pusa insa Acasa, la Episcopia Husiului..alaturi de Pr. Mina. datele se impletesc in mintea si inima mea....Apoi...inima ...ma duce spre Sihastria..unde am intrat pentru prima data acum multi, multi ani in urma.. Imi amintesc ca, atunci cand am pasit pe poarta clopotul cel mare a inceput sa bata. M-am speriat.. m-am oprit sub bolta portii si am asteptat pana a venit parintele paznic si mi-a spus; Indrazneste!!... Sunt atat de multe..locuri..unde am lasat o farama din inima mea.. Daca ar fi insa sa vorbesc de Focsani...acum 7 ani cand am venit prima data nu stiam nici orasul nu aveam nicio cunostinta. Sotul meu m-a cazat la caminul de garnizoana apoi m-a dus in centru si mi-a spus; eu trebuie sa ma intorc la unitate ...tu fa ce vrei.. Pasii m-au dus spre biserica..am gasit-o deschisa..am intrat si am ingenuchat in fata icoanei Maicii Domnului... dupa ceva timp..a devenit biserica din parohia mea.. Biserica ce are ca hram, Adormirea Maicii Domnului...nu m-am mai simtit straina...m-am simtit din nou acasa..pentru ca Ea ma reprimise in Sanul Ei.. mi-e foarte greu sa spun care din acestea e biserica sufletului meu. Insa va las pe voi sa adunati bucatele din inima mea..si sa alegeti unde o veti aseza intregita..
Am vrut sa atasez fotografii insa va invit sa vizitati albumul picassa..daca as aseza aici..as umple forumul de poze.
bucurii..
Reply With Quote