View Single Post
  #5  
Vechi 30.12.2008, 14:02:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de magnusfelyx Vezi mesajul
In ultima vreme ma preocupa tot mai mult o problema, si anume care este rolul raului in lume privind din perspectiva crestin-ortodoxa.Pana acum cateva zile eram aproape ateu, adica respingeam religia ortodoxa ca si conceptie generala, dar nu respingeam existenta lui dumnezeu. Si acum cred ca religia ortodoxa este subiectiva,pentru ca spune ca reprezinta adevarata credinta, iar in lume nu exista religie care sa nu afirme acest lucru.
Eu cred, cel putin credeam ca binele si raul au impreuna un rol foarte important; cele doua concepte sunt stalpii lumi si a universului, iar dumnezeu este ori mai presus de cele doua, ori reprezinta binele si raul luate la un loc. Incercam sa sintetetizez cunostintele omului despre dumnezeu si sa iau esentialul.
Dar acum cateva zile am primit o dovada de necontestat a existentei raului, intruchipat prin diavol, si a intangentei dintre acesat din urma si dumnezeu.
Religeia ortodoxa sustine ca diavolul se supune lui dumnezeu, deci daca raul se supune lui dumnezeu, dar in general exista o relatie intangentiala intre diavol si dumnezeu, raul de ce beneficiaza de o pozitie privilegiata, fiind de partea lui dumnezeu.
Unora li sar putea parea absurd dar raul te ajuta sa evoluezi. Nu teai ruga pentru ca sati fie bine daca nu ar fi raul. Incerc deci sa subliniez ca este utopica excluderea raului, si dorinta de a exista numai bine.
Cred ca discutia trebuia inceputa cu o intrebare ontologica. Raul are existenta prin sine??
Sfantul Grigorie de Nyssa spuneca raul nu are subzistenta, nu exista prin sine, nu a fost creat de Dumnezeu, se naste din libertatea persoanei, este ca un vierme ce roade existenta binelui. Existenta raului nu contrazice existenta lui Dumnezeu. Dumnezeu respecta libertatea persoanei si cand aceasta se manifesta contrar voii Sale.
Reply With Quote