View Single Post
  #29  
Vechi 09.01.2009, 16:01:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Multi o sa spuna ca am atitudine de sectar, nu am, imi apar Biserica si pe forumul asta si pe alte cai de comunicare , tot timpul, dar nu vreau formalism, si asta-i problema, formalism, in Moldova, oamenii poate cunosc mai bine ortodoxia, aici in ardeal foarte putin, merg la biserica si stau de se uita dupa preot..oare asta ce face? ..cand se da aghiazma, se inghiesuie, mie anu asta mi-au varsat sticla care era pusa pt sfintire, am zis, stiti ce e cu apa asta? stiau atat ca e apa sfintita, dar nu stiau nici cine nici puterea cui a sfintit-o, e ceva ce trebuie sa ingramadim in flacoane de 2-3 litri si sa ducem acasa , fara sa stim prea multe, vin si cumpara, 10-20 de lumanari si le aprind pe toate, desi chiar duhovnicii buni spun ca asta nu e o mare evlavie, eu aprind o lumanare ca si simbol, nu fac foc de tabara din ele,
Aduc pomelnic la biserica, daca au ceva usor, platesc mai putin, daca au ceva mai greu, umplu farfuria de bani, de parca Dumnezeu ajuta in masura in care platesti, darul este important dat din inima,
La inmormantarea bunicii, toate femeile umblau sa implineasca tot felul de "ritualuri" dar nici nu stiau ce rol are slujba inmormantarii sau ce e aia pocainta, aici in ardeal s-a ajuns ca daca vprbesti de pocainta iti zic oamenii "du-te "necuratului", cu pocainta cu tot, io nu ma pocaiesc"..vedeti, asta ma doare, formalismul, si nu am treaba cu cei ce nu calca pragul bisericii, e normal sa nu stie, ci sunt din aceeia "evlaviosi" dar formalisti, vedeti de asta admir oastea, ce-i mai scutura, daca n-are cine o face, si le mai spune , mai oameni buni, mai apropiati-va de Hristos, nu neaparat de oaste ar fi nevoie, ci de mai multa ravna, acum daca voi fi inteles gresit asta e, eu am spus aici o realitate cotidiana care sigur nu va este straina, cred ca atata timp cat o sa traim in acest formalism, nu putem sa-i acuzam pe altii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote