Subiect: intrebare-numele
View Single Post
  #2  
Vechi 04.02.2009, 15:47:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimari Vezi mesajul
Doamne ajuta.

De o vreme ma confrunt cu o problema.Desi numele meu de botez este Adriana ,parintii si toti cei apropiati imi zic Adina .De aproape un 1 de zile , merg la o biserica noua din oras , unde deja am devenit toti o mica familie.Si bineinteles ca m-am prezentat Adina.La maslu , deja parintii ne stiu pe cativa si ne pomenesc (pe mine cu Adina), dar imi spuse un preot ca atunci cand esti pomenit trebuie numele de botez.Parintii fiind invatati cu Adina le este foarte greu sa zica Adriana.Cum ar trebui de fapt?
cu numele de botez, Adriana, asha se pomeneshte inaintea lui Dumnezeu, dar nu-tzi fa probleme ca shtie El despre cine e vorba............. dar intre prieteni shi in famile nu-i rau sa ramai Adina...

asha ceva am citit de la parintele Ilie Cleopa, ca nu trebuie sa te iei dupa mine ca doar eu is un mireana mai pacatos ca shi tine... daca zic eu, ca daca ma faci dumneata pacatos ori cerci sa ma indreptzi sa vezi cum sar cat colo de ai zice ca m-ai nedreptatzit in asemenea hal incat este de nerabdata shi durerea cere razbunata... deci vezi eu nu-s smerit...

dar existand shi nume de botez Adina... se poate crea confuzie in mintea unora... dar n-are importantza... doar in fatza Lui Dumnezeu e frumos sa dai numele de Botez, ca asha te-a numit nashul tau... shi asha te shtiu ca sa te respecte, dar intre prieteni, merg shi diminutivele, nu-i asha?

Adriana, Adina, Dina, Ina, Adi, Ada... ori tot felul de diminutive derivate de la acest nume frumos... Nu shtiu, exista sfanta Adriana? ce shti despre ea daca exista?
Reply With Quote