View Single Post
  #70  
Vechi 18.02.2009, 17:53:12
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de axios Vezi mesajul
ce nu intelegi tu prin gandirea ta e ca toate sunt cu voia lui Dumnezeu. si cu asta am spus totul. probabil n/o sa/ti spuna nimic randurile de mai sus pentru ca ai nevoie de argumente.
Exact.

Citat:
Īn prealabil postat de axios Vezi mesajul
ceea ce nu intelegi e ca nu putem fi habotnici. n/am fost niciodata. si exista pentru fiecare lucru explicatie.
Adica daca inlaturi impuritatile necrestine din felul in care-si traiesc romanii de azi viata spirituala rezulta un om care respecta numai invatatura lui Dumnezeu si a Bisericii adica un habotnic? Un om care e cum ar trebui sa fie, fara superstitii, fara ritualuri paganesti este habotnic? Absurda definitie a cuvantului.[/quote]

Citat:
Īn prealabil postat de axios Vezi mesajul
oricum, esti amuzant cu campania de eradicare a superstitiilor...
Ce e amuzant in asta? Scrie in Biblie negru pe alb (inclusiv consecintele), scrie chiar in invataturile bisericii, faptul ca oamenii nu dau doi bani pe asta si dau inainte cu superstitiile ar trebui sa va ingrijoreze ca si crestin, nu sa va amuze.

Citat:
Īn prealabil postat de axios Vezi mesajul
pentru tine omul e robot. crezi ca poti sa/i despici capul si sa/i pui acolo credinta si gata. avem un convertit.
Bineinteles ca nu, dar semnalam pe buna dreptate ca dupa 2000 de ani de ortodoxie pe meleagurile noastre n-am vazut nunta sau inmormantare sau botez in cei 24 de ani de viata care sa nu includa ritualuri necrestine. Asta e ingrijorator.

Citat:
Īn prealabil postat de axios Vezi mesajul
eu nu sunt un adept al razboiului. si da, prefer sa ma las in voia lui Dumnezeu. insa ferice de preotii care, asa cum dadea exemplu eea, reusesc sa/i intoarca pe oameni.
insa trebuie sa avem grija cum o facem.
asta e tot. pacatuiesc prin asta... corect! dar spune/mi ca tu esti drept. sau arata/mi un sfant si fara de pacat...
Cum ar zice englezul, „whatever floats your boat”.

Citat:
Īn prealabil postat de axios Vezi mesajul
e nevoie de pedagogie si blandete ca sa faci asta.
Nu numai. In lupta cu superstitiile e nevoie de perseverenta, ceea ce n-am vazut la preotii ortodocsi pe care-i stiu. N-am vazut nici macar interes. Iar daca traditii paganesti se studiaza la Teologie, ce interes sa existe? ZERO.

Citat:
Īn prealabil postat de axios Vezi mesajul
si daca Dumnezeu a ingaduit 2000 de ani sa dainuiasca superstitiile atunci are El socoteala Sa.
Doamne ajuta! si iertare...
Dumnezeu ingaduie razboaie si multe altele, asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne dorim sa nu fie razboi.
Reply With Quote