View Single Post
  #7  
Vechi 18.02.2009, 23:57:31
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
La noi în Moldova de ziua morților se procedează astfel;
Cumpărăm din timp câteva castroane de lut și ulcele asemenea (căci vin în piață mesteri olari),dacă nu farfurii cănițe,tacâmuri și cine vrea și prosoape.Se fac cel mai ades plăcinte "poale în brâu" cu brânză,colăcei ,sarmale,orez cu lapte,friptură, colivă și vin.Se merge la biserică (unde se plătește o liturghie pentru morți ) cu acestea puse într-un coș de nuiele acoperit cu un ștergar.După liturghie preotul sfințește aceste bucate și apoi sunt date de pomană la oameni necăjiți.
Noi obișnuim să dăm "moși" și la copii pe care îi avem botezați (la fini).
Cine nu poate merge la biserică poate să tămâieze bucatele și apoi să le dea de pomană.
Cei mai cu dare de mână pot face acasă o masă pentru oameni sărmani la care să cheme și preotul care pomenește adormiții din familia respectivă.


Draga Dorina,
eu sunt din Bucuresti si cunosc acelesi obiceiuri de care ai scriu tu! Asa fac mereu cu ocazia "mosilor" si ma simt foarte linistita dupa ce am terminat aceasta zi! Cred ca orice roman ortodox trebuie sa-si onoreze "mortii" in acesta sambata! Este o obligatie a noastra, a celor care inca mai trebuie sa ne desavarsim pe acest pamant! Sa nu-i uitam pe ai nostri plecati la cele vesnice!
__________________
"Intelepciunea lui Dumnezeu are o usa foarte mica. Ca sa intri prin ea trebuie sa-ti pleci capul".



http://omenirea-incotro.blogspot.com/
Reply With Quote