View Single Post
  #28  
Vechi 20.02.2009, 21:16:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Citind toată Evanghelia, te vei minuna , desigur, de tăcerea mea. Vei afla că am vorbit puțin, dar totdeauna bine și drept. Am vorbit Ingerului in odăița mea, am vorbit cu Fiul meu in templu, cu Elisabepa, când m-am intâlnit cu ea și am mai vorbit la nunta din Cana Galileii.
Mi-am păzit totdeauna limba mea, ca să nu spună nimic ce putea supăra pe Dumnezeu și pe oameni. Același lucru fă-l și tu, fiule, dacă vrei să te bucuri de pacea inimii. Cine ți-a adus până acum mai multe tulburări decât limba ta ? Când te trezești dimineața , nu-i adevărat că indată te gândești cu neplăcere la cuvintele nesocotite ce le-ai spus in ziua dinainte ? Bagă de seamă despre ce vorbești , in ce fel vorbești și către cine vorbești. Cântărește fiecare vorbă și gândește-te ce urmări poate avea. Omul ințelept nu vorbește tot ce-i vine in gură, ci numai ce se cuvine. Cu cât vei intrebuința mai puține cuvinte, cu atât vei fi socotit mai ințelept. Nu te obișnui a spune glume, pentru că fără să bagi de seamă vei spune in glumă și lucrurile serioase și nu te vei folosi cu nimic. <<< Va urma >>>
O piatră aruncată nu se mai intoarce inapoi, tot așa nu se mai intoarce nici o vorbă spusă. Nu este permisă dezvinovățirea bunei intenții și făcând așa, vei fi socotit ca imprudent și flecar.
Nu dezvălui in public ceea ce prietenul ti-a spus in secret, aceasta e necredință grea, dacă a produs dezbinări grele ! Vorbește cu băgare de seamă despre ceea ce nu știi, pentru ca să nu greșești și să treci drept om prost. Cuvinte rușinoase și necuviincioase să nu iasă din gura ta, pentru că ele arată că cel ce le rostește are un suflet necurat. Nu descoperi greșelile aproapelui tău, ci taci și-l dezvhnovățește pe cât poți, atunci când alții vorbesc cu răutate. Ce-ți folosește dacă tu spui in public greșelile altora ? Ție nu-ți place ca alții să vorbească despre greșelile tale, și atunci tu de ce vorbești despre aproapele tău ceea ce nu te privește ? De vei iubi tăcerea, te vei simți adesea mai mulțumit, decât dacă ai fi vorbit. Cinstea omului se poate dărâma cu o singură vorbă, dar nu i-o poți da inapoi nici cu o sută de vorbe. Mintea cea ințeleaptă să fie călăuza limbii tale, și dragostea și frica de Dumnezeu să fie stăpână in toate cuvintele tale. Urmează- mă pe mine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote