Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #630  
Vechi 22.02.2009, 14:22:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Evanghelia Duminicii lăsatului sec de carne ( a Infricoșătoarei judecăți )

Când va veni Fiul Omului intru slava Sa, și toți sfinții ingeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale. Și se vor aduna inaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga. Atunci va zice Impăratul celor de-a dreapta Lui : << Veniți , binecuvântați Tatălui Meu, moșteniți impărăția cea pregătită vouă de la intemeierea lumii. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc ; insetat am fost și Mi-ați dat să beau ; străin am fost și M-ați primit ; Gol am fost și M-ați imbrăcat ; bolnav am fost și M-ați cercetat; in temniță am fost și a-ți venit la Mine >>. Atunci drepții Ii vor răspunde, zicând : << Doamne , când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit ? Sau insetat și Ți-am dat să bei ? Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am imbrăcat ? Sau când Te-am văzut bolnav sau in temniță și am venit la Tine ? >> Iar Impăratul, răspunzând, va zice către ei : << Adevărat zic vouă, intrucât ati făcut unuia dinr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut >> . Atunci va zice și celor de-a stânga : << Duceți-vă de la Mine, blestemaților, in focul cel veșnic, care este gătit diavolului și ingerilor lui. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc ; insetat am fost și nu Mi-ați dat să beau ; Străin am fost și nu M-ați primit ; gol , și nu M-ați imbrăcat ; bolnav și in temniță , și nu M-ați cercetat >>. Atunci vor răspunde și ei , zicând : << Doamne, când Te-am văzut flamănd, sau insetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau in temniță și nu Ți-am slujit ? >> El insă le va răspunde, zicând : << Adevărat zic vouă : Intrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut >> . Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică. ( Matei 25 , 31 - 46 ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote