View Single Post
  #6  
Vechi 23.02.2009, 17:08:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască." 1 Corinteni 8, 2
"Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu." 2 Corinteni 3, 6

Interpretand Biblia "la laba literei" cum a zis candva glumind Parintele Galeriu, Dumnezeu a facut lumea in 6 zile de 24 de ore, a luat lut din pamant si "puf!" a fost creat omul, samd. Eu nu-s de acord cu asa ceva, nu ca n-ar fi posibil, pentru ca orice este posibil la Dumnezeu. Doar ca Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune (dupa chipul lui suntem facuti, nu?) si folosind-o a aparut stiinta (dar de la Dumnezeu, din harul Duhului Sfant) prin cercetarea, observarea fenomenelor naturale, prin descoperirea treptata a tainelor Creatiei...

Dar na, daca unii prefera sa creada ca lumea a fost creata acum vreo 7000 de ani, e treaba lor si credinta lor. Numai sa nu-mi spuna ca e pacat sa cred varianta cealalta, ca o sa incep si eu sa rad impreuna cu Constantin Galeriu.

Morala: intr-o povestire din Patericul egiptean, spune ca au venit cativa calugari la un parinte rugandu-l sa le talcuiasca versetul acela care zice ca nici Cerurile nu sunt curate inaintea lui Dumnezeu (Iov 15, 15). Si le-a raspuns Avva: au lasat fratii pacatele lor si s-au apucat sa talcuiasca Cerul. Dar, ca sa nu plece fara raspuns, le-a explicat ca numai Dumnezeu este cu desavarsire curat, iar nimic din Creatie nu este curat prin comparatie cu Insusi Creatorul.

Deci trebuie mai intai sa ne ocupam de lucrurile cu adevarat importante, adica de pocainta noastra, si cele mai putin importante sa le lasam mai pe urma. Insa incepator in ale credintei fiind, lucrurile astea ma ajuta sa-mi intaresc putina mea credinta, pentru ca:

"Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria." Psalmul 18, 1
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote