View Single Post
  #3  
Vechi 27.02.2009, 14:47:31
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul

Imi place tare mult acest jnurulet! mai ales ca am vazut ca la Sf.Munte in Vinerea Mare, icoana Maicii Domnului se impodobeste cu flori numai albe si rosii! - aceeasi semnificatie!

Fratiile voastre cum vedeti aceasta "sarbatoare" a martisorului???
Mie una imi place teribil snurul de martisor pe care il port cu mare drag in fiecare an..doar simplul snur, atat.
Ceea ce este interesant este ca in urma săpăturilor arheologice din România s-au găsit mărțisoare cu o vechime mai mare de 8 000 de ani!!!!! Sub forma unor micipietre de râu vopsite în alb și negru, ele erau înșirate pe ață și se purtau la gât. Culoarea roșie, datăde foc, sânge și soare, era atribuită vieții, deci femeii. În schimb culoarea albă, conferită de limpezimea apelor, de albul norilor, era specifică înțelepciunii bărbatului. De altfel, șnurul mărțișorului exprima împletirea inseparabilă a celor două principii ca o permanentă mișcare a materiei. El semnifică schimbul de forțe vitale care dau naștere viului, necurmatul ciclu al naturii. Culorile alb și roșu au rămas până în zilele noastre ca simbol al sexelor, ele fiind regăsite și la bradul de nuntă sau înmormântare.
Reply With Quote