View Single Post
  #17  
Vechi 29.12.2006, 23:11:42
oara oara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2006
Mesaje: 3
Implicit

ancah, draga... asi vrea sa iti raspund dupa putina mea intelepciune la ceea ce m-ai intrebat...

legat de bautura...
eu cel putin nu beau, si nu am baut niciodata alcool, afar de momentul copilariei, pe cand nu stiam nimic, si muncitorii mamei mele mi-au dat sa beau cu capacul de la sticla, si m-o imbatat...

cat despre bautura, chiar daca nu o iei dupa vechiul testment, gandirea mea, omul meu, m-a facut sa remarc nu de purtine ori ce face bautura cu omul... sti probabil, ca bautura este cea care aprinde pofta ochilor, poate schimba omul lucid, si capabil de a gandi, intr-un animal.... din punct de vedere al caracterului... eu consider ca decat sa permit celui rau, printr-o mica usita sa patrunda in gandirea mea, satisfacandu-mi o pofta a trupului(pt k bautura nu este ceva vital sanatatii, decat in cazuri,exceptionale; iar bauturile despre care se spune ca fac bine sanatati, mult bine, consider ca mai mult rau fac... cate certuri, scandaluri, violuri, crime, rele se intampla din cauza bauturii?? de ce inchidem ochii la acestea... eu nu condamn pe nimeni daca bea, stiu doar ca cel care vrea sa il slujeasca sincer pe Dumnezeu, in dragostea lui pt EL, se va abtine cu toata bucuria de la bauturile alcoolice...), prefer sa ma abtin, si sa imi pun "firea"-pt ca numai ea cere satisfacerea unei pofte, la ascultare si respect...

cat despre botezul tau... nu vreau sa jignesc pe nimeni.. stiu ca doar imi pasa de ce spune Biblia, si nimeni si nimic alceva.... Biblia spune: "Cine va crede si se va boteza, va fi mantuit, dar cine nu, va fi osandit"... nu cred ca atunci la cele trei luni, sau cateva saptamani, tu ai spus caci crezi in Domnul IIsus... iar cel care a facut-o nu a avut nici un drept sa o faca in dreptul tau, ci dfoar in dreptul lui, pentru ca mantuirea este personala.... asta e ceea ce cred si ceea ce am inteles din Biblie...

cat despre viata sfintilor sfinti.... eu ii admir si ii respect, dar nu o sa ma inchin niciodata lor, pentru ca singurului caruia trebuie sa ma inchin e Dumnezeu:"caci este scris:"Domnului Dumnezeului tau sa te inchini, si numai LUi sa ii slujesti"..."

nu propag religiile, ci doar Cuvantul lui Dumnezeu.... e tot ceea ce conteaza... si nu sunt de acord sa aplic in viat mea altceva decat Sfanta SCriptura, pt ca daca Dumnezeu mai avea ceva de spus, in mod special, noua oamenilor, sa implinim, prin sfintii Lui nu ar fi ingaduit sa fie scris capitolul 22 din apocalipsa, si mai ales versetele 18, 19, 20... "Marturiesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu ii va adauga urgiile scrise in cartea aceasta. si daca scoate cineva ceva din cuvintele cartii acestei proorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vietii si din cetatea sfanta, scrise in cartea aceasta." Cel ce adevereste aceste lucruri, zice:"Da , Eu vin curand." Amin! Vino, Domane IIsuse!"...
asa ca eu cred ca Biblia este caretea suficient de capabila, ca sa ne arate drumul spre imparatia lui Dumnezeu, si e singura care merita sa i se acorde respectul si ascultarea... iar toti sfinti, care au succedat, daca vreunul dintre ei a indraznit sa aduca o alta invatarura despre Domnul nostru IIsus Christos, si despre mantuirea oamenirii, sunt demni de a purta numele: ANATEMA... poate sunt cam dura, dar asta spune Cuvantul lui Dumnezeu...

va iubesc si va respect scumpii mei...

oara
Reply With Quote