View Single Post
  #2  
Vechi 30.12.2006, 01:46:17
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi79
M-am inscris pe acest site pt ca eu una sunt tare nelamurita in ceea ce priveste casatoria intre un ortodox de rit nou si unul de rit vechi. Mai precis am auzit chiar unele vorbe care m-au deranjat.
Dar sa va zic despre ce e vorba .. Eu sunt ortodoxa de rit nou viitorul sot de rit vechi si am vrea sa facem casatorie mixta sau daca nu pe rit nou.
Daca facem mixta unde facem slujba? In care biserica?
Daca o facem pe rit nou parintii lui nu au "cica voie" sa intre in biserica pe rit nou pt ca "cica ii reneaga biserica" :dozingoff: lor mai apoi.
Vi se pare ceva normal? :dontgetit:
Dati-mi un sfat ca eu nu stiu cum sa o dam "la pace". :sleep:
Draga Lumi,
Nu cred ca solutia problemei tale o vei gasi pe acest forum,ci la duhovnicul tau.Tare insa imi este teama ca ai cam uitat sa treci pe la el,dar nu deznadajdui,se poate rezolva.Cauta un duhovnic ortodox de rit nou care cu blandete si ingaduinta se va ruga pentru voi.E foarte important sa puneti temelie crestina casatoriei voastre-situatia este delicata dar nu cred ca imposibila.Oricum,va trebui sa te inarmezi cu rabdare,insistenta ,asculatare fata de duhovnic si cu rugaciune personala catre Iisus Hristos care a pus temelia Tainei cununiei la nunta din Cana Galileii.
Reply With Quote