View Single Post
  #38  
Vechi 21.03.2009, 14:46:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
S-ar putea sa sustii ca e normal sa fie cununati si religios, din moment ce in opinia ta nu comit un pacat. Caci, iata, daca nu sunt cununati religios, saracii de ei, vor fi in continuare discriminati!!! Si uite-asa Biserica lui Dumnezeu poate deveni locas pentru ,,toata adunarea satanica'', asa cum sustinea Sfantul Lavrentie de Cernigov.

Te-ai facut avocatul homosexualilor si vrei sa ne convingi ca ei nu comit niciun pacat? Vezi ca raspandesti un miros ingrozitor de fum de la Sodoma si Gomora. Vezi ca arzi in flacarile iadului, caci indemni indirect si pe altii la pacat. Spovedeste-te urgent!

Eu stiu ca toate au o limita, dar indrazneala de a face astfel de afirmatii pe un site ortodox, cred ca a intrecut orice limita. Dumnezeu sa te lumineze, Mihai_1991, ca ai luat-o pe alaturi de data asta! Tu vii si indemni un crestin care crede in alt fel de valori sa se puna in locul unui homosexual?

Sigur ca-l poti privi cu mila pe plan duhovnicesc, caci se pierde, saracul, in pacate, dar atat. Sfidezi legile crestinesti pentru a-ti arata pretinsa mila fata de homosexuali? Pai daca ti-e mila cu adevarat, uraste pacatul in care se complac si ajuta-i pe cat mai multi sa se salveze duhovniceste. Asa se pune problema crestineste.
Nu numai crestinește se pune astfel problema ci de către orice om normal, rațional , cu unora le place a zice. Normalitatea, firescul, bunul simț, logica cea firească sunt elemente principale ce stau la baza conviețuirii noastre, indiferent de apartenența religioasă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote