View Single Post
  #13  
Vechi 26.03.2009, 23:49:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce-mi vine sa rad..cica are Dumnezeu grija!!!,pai oameni buni,ca la unele femei nu se ramane insarcinata asa cu una cu doua,poate fi o explicatie medicala,fiindca Dumnezeu nu prea are de-a face cu infertilitatea aceasta,insa poate face minuni daca se staruie in ea.Sora mea a crezut la fel,si credeti-ma,o femeie sanatoasa si un barbat sanatos,daca se lasa in baza Domnului,pot face copii cu duiumul,si nu prea cred eu ca Domnul isi asuma aceasta responsabilitate,mai presus decat parintii lor.Sora mea a facut trei copii in patru ani,dupa care s-a speriat si a spus ;"gata!",nu mai stia ce este cu ea,este nevoie de foarte multa rabdare,de bani,de ajutor...de minte si trup sanatos.
Nici o metoda contraceptiva nu este permisa de biserica,asta se stie,dar mai uracios inaintea Domnului este avortul,asa ca,sa fim seriosi!,cumva trebuie impacata si varza si capra.Deci,daca subiectul s-a abordat din punct de vedere spiritual,atunci sa tinem cont de considerentele bisericii in acest sens,dar nu mi se pare,totusi,relevant sa apelam la scrierile pustnicilor din Pateric,intr-o situatie atat de intima si de delicata,care practic le este straina in cea mai mare masura.
Asa deci,daca se tine seama de cele 4 posturi de peste an,plus zilele ce presupune abstinenta,mai ramane o perioada,destula cat sa se conceapa un copil pe an,asa cum au multe dintre preotese...eu cunosc destule cu 10 copii.Singura solutie care sa convina si bisericii dar si cuplului in cauza,ramane evidenta calendarului.Personal,tin de acesta...insa presupune o perioada aproape exacta a menstruatiei,si ceva abstinenta si intelegere din partea sotului.Se spune ca trebuie sa se tina seama de 10 zile inainte si de zece zile de dupa menstruatie...dar sincer,am auzit multe femei sa ramana insarcinate incepand din a 8a zi.Deci,cel mai sigur este de 6-7 zile inainte si tot atatea zile dupa menstruatie,adica este vorba doar de o mana de zile in total.In aceste conditii,doar sotia nu este neaparat programata,asa cum nici sotul,astfel ca se poate ajunge la o abstinenta mai accentuata,in cazul in care din diferite motive se depaseste aceasta perioada a lunii...deci urmatoare(ce stupid suna!)
In consecinta,mai bine este de vorbit cu duhovnicul,dar sa nu dati de vre-unul ca Traditie(dupa el nu faceti nici un copil),sau unul din cealalta extrema care va indeamna la cate un copil pe an,fiindca s-ar putea sa va influienteze iremediabil viata si sa va treziti impotmoliti intr-o gramada de responsabilitati.Astfel ajungi la semnatura mea;"Nu suntem prizonierii destinului,suntem prizonierii propriei minti!".
Pe scurt,calea de mijloc este cea mai buna,adaptata dupa caracterul casniciei voastre.Pana la urma,o intimitate ramane o intimitate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote