View Single Post
  #15  
Vechi 27.03.2009, 11:51:06
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
quote=ory

Ce-mi vine sa rad..cica are Dumnezeu grija!!!,pai oameni buni,ca la unele femei nu se ramane insarcinata asa cu una cu doua,poate fi o explicatie medicala,fiindca Dumnezeu nu prea are de-a face cu infertilitatea aceasta,insa poate face minuni daca se staruie in ea.

Dumnezeu nu este o parte a existentei ci Existenta. Toate viaza prin El.


dar nu mi se pare,totusi,relevant sa apelam la scrierile pustnicilor din Pateric,intr-o situatie atat de intima si de delicata,care practic le este straina in cea mai mare masura.

Este o gândire preconceputa, primitiva si falsa ca ceva este strain Sfintilor Parinti. Dumnezeu le descopera toate. Daca cei care au viata sexuala ar sti ceva ce Parintii nu stiu, s-ar vedea din cuvintele lor o întelepciune superioara. Dar din relatiile sexuale nu pare sa decurga întelepciune sau cunoastere.



In consecinta,mai bine este de vorbit cu duhovnicul,dar sa nu dati de vre-unul ca Traditie(dupa el nu faceti nici un copil)

Am zis ca mie nu-mi plac. Mi se par obositori. Si mi se pare cliseist sa ni se prezinte copiii mereu ca pe niste îngeri. Sunt pur-si-simplu fiinte fara personalitate sau cu personalitatea în curs de formare. Cine crede ca trebuie sa faca copii sa faca.
Care Traditie? Dar tu esti altul?
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote