Subiect: Habotnicie
View Single Post
  #16  
Vechi 03.04.2009, 13:42:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
sovidiu: In ciuda stilului tau f spumos, sper totusi sa nu ai dreptate.
Punand semnul intrebarii dupa spusele lui dannsan, am incercat de fapt sa "indulcesc" afirmatia lui.
Daca ne uitam in urma, in istoria Bisericii Ortodoxe, putem gasi unele exemple de "muguri extremisti", ca sa nu ajungem chiar la manifestari inumane? Eu sper ca nu. Daca este cineva in cunostinta de cauza si poate afirma contrariul, atunci as vrea sa aud si eu care ii sunt argumentele. Dar o Biserica Ortodoxa cu manifestari extremiste sau care sa instige la fapte extremiste, nu mai e demna de numele pe care il poarta.
Ca exista oameni, botezati ortodox, capabili de fapte extremiste, asta e cu totul alt ceva. Exista si hoti botezati ortodox, si criminali botezati ortodox, dar pata faptelor lor ii umbreste doar pe ei si nu Biserica Ortodoxa.
Ar putea veni cineva sa dea exemplul legionarilor. Ei bine, dupa ce am citit despre legionari, cu care alta data nu eram de acord, am inteles, ca nu ei au facut faptele pentru care au infundat puscariile. Comunistii au vrut sa extermine doar pe fiii exceptionali ai poporului roman, caci daca ar fi fost criminali de razboi, cu siguranta i-ar fi folosit la oprimarea populatiei.
Ar trebui sa ne dam seama cat de gresite sunt aprecierile grosso-modo, la gramada, fara sa ne gandim ca poate dam chiar in noi atunci cand facem aceste aprecieri generalizatoare. Poate nu va trece mult, si crestinul practicant va fi declarat extremist si atunci sa vedem rezultatul vorbelor noastre.
Cred ca e timpul sa ne amintim de duhul din noi, pe care il avem de la botez si daca nu pentru alte motive, dar macar pentru acesta, sa incetam a mai vorbi de rau poporul roman, din care facem si noi parte.
Exista extremisti in Romania? Daca da, atunci sa le dam nume, sa-i aratam cu degetul, ca rusinandu-se sa se indrepte.
Apropos: s nu vina ziua in care ne vom pazi de ceea ce este bun.
CItind zilele acestea anumite postări de pe forum m-am întristat foarte gândindu-mă ce este post și ce mai post!Postul marii sărbători a Invierii Domnului și noi în loc să ne înmulțim pocăința ne aducem reproșuri unii altora.Am găsit acest topic despre habotnicie.
Poate mulți din cei tineri citind postările celor mai trecuți prin viață au spus despre noi că suntem habotnici sau chiar fanatici și extremiști.Adevărul este că eu (de ce să generalizez) poate aș fi gândit sau scris asemenea lor acum 3o de ani.Firea omului se schimbă iar trăirea credinței este urmare a dobândirii înțelepciunii pe care numai încercările vieții ți pot procura.
Așadar fraților să fim cu dreaptă socoteleă și să nu îndepărtăm pe nimeni,ci cu duhul blândeții să încercăm a-i învăța.Să vedem în fiecare din acei care (fiind post răul lucrează prin oameni) vin pe acest forum un potențial viitor"habotnic"în sensul bun al cuvântului,demonstrând că ortodoxia este credința care pune pe primul plan mântuirea tuturor oamenilor,că legea de căpătâi este legea dragostei și a iertării "..voi cei duhovnicești îndrptațiil pe unuii ca aceștia ca acesta ca să nu cadeți și voi în ispită"
Să nu punem pe nimeni la colț oricât de rău intenționat ar fi.Dacă nu-i putem iubi sau îndrepta pe unii ca aceștia să-i ignorăm un timp pentru a înțelege singuri că nu suntem deacord cu cele spuse de ei.
Reply With Quote