View Single Post
  #13  
Vechi 13.04.2009, 16:50:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceasta e o problema serioasa. In aceste vremuri trebuie sa inmultim postul si rugaciunea, nu sa acceptam tot felul de dezlegari. Pai cu burta plina de bucate alese mai merge rugaciunea? Pentru bucuria Invierii sa-i dam doar trupului mancare si bautura ca sa ne atraga spre pacate? Iisus Hristos nu pentru asta S-a jertfit, ca sa mancam noi bine si sa facem pacate. Deci, sa nu ne lipsim de post, pentru a ne putea ruga.

De prin 1956 a inceput moda cu dezlegarile in Postul Craciunului. Iisus a postit 40 de zile post negru,fara dezlegari, iar noi ne temem sa nu ne anemiem. Nu ne temem de pacate si de posibilitatea de a gresi mai mult, nepostind.

Cum sa ne cultivam trezvia? Cu mancare si bautura nu se poate, in mod sigur. Unii Sfinti Parinti indeamna sa postim si lunea in vremuri de incercare a credintei, chiar post fara ulei. Ce fel de rugaciune mai poti spune dupa ce ai mancat bine? O rugaciune patimasa, poate, de care Se scarbeste Dumnezeu. Iar noi am putea avea pretentia ,,ca ne-am facut tema'', adica ne-am rugat. Si ne miram ca ni se intampla atatea...

Iertati-ma cei care aveti alta parere, dar trebuie sa ne intarim duhovniceste in aceste vremuri, nu sa tinem la trup mai mult decat la suflet. Altminteri cum vom face fata vremurilor care vor urma? N-am pus ghilimele, dar cred ca am citat pe cineva, caci aceste cuvinte se gasesc in Scrierile Sfintilor Parinti sub o alta forma.
Reply With Quote