
16.04.2009, 13:04:43
|
 |
Senior Member
|
|
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
|
|
 
Citat:
În prealabil postat de mihailc
drăguț din partea ta că ai mărit să vedem și noi că una scrii în titlul topicului și alta întrebi după aia. După felul cum îți sare țandăra cred că nu ți-ar strica un post mai lung în timpul căruia să meditezi la nefoloasele înmulțirii vorbei de pomană, fie și în mediul digital.
îmi cer iertare că, din inerție profesională, am testat un pic situația părții irascibile la care se vede că unii au picat.
Acuma, fără răutate, dacă sari repede la gâtul aproapelui atunci când te simți lezat degeaba te plângi că ai prea multă dezlegare și nu-ți este încurajată asceza personală de către biserică.
A se reține că am scris acestea cu gândul la o igienă minimă pe care ar trebui să o manifestăm în discuțiile dintre noi în lipsa iubirii spre care tindem cu ajutorul postului, rugăciunii și tuturor celorlalte de folos. Mă simt fără falsă modestie (ca să nu zic smerenie) coresponsabil pentru asta.
Să fiți binecuvântați și dacă vă prisosește să ne dați și nouă!
|
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
|