View Single Post
  #9  
Vechi 27.04.2009, 22:16:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citeste "Primele 3 minute ale Universului" de Steven Weinberg (premiul Nobel pentru cercetarea in fizica cuantica) si o sa vezi ca in teoria Big Bangului spune cum a fost posibil ca in primele secunde ale Universului a fost intr-adevar lumina pretutindeni. Numai ca dimensiunea Universului era foarte mica (desi fara margini este finit) si atunci a fost o mare lupta intre materie si antimaterie, intre quarci si antiquarci care s-a sfarsit cu triumful materiei, evident.

1 quarc + 1 antiquarc = 1 foton (prin anihilarea reciproca a materiei rezulta energia)

Deci "a fost lumina" si materie si anti-materie peste tot in Universul-copil... Abia dupa ceva timp a aparut intunericul interstelar si cosmosul asa cum il vedem astazi.
La ce vă folosesc toate acestea? Sunteți mai fericiți? Sunteți mai împliniți?
"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
Și nu ucid cu mintea-mi tainele ce le-ntâlnesc" (am citat pe Lucian Blaga din memorie dar ideia contează)
Înainte de-a cunoaște viețile Sfinților și învățătura lor mi se părea că știința dă răsuns la toate.Acum..."știu că nu știu nimic" și nici nu prea mai vreau să știu ce poate ști toată lumea .Eu vreau să știu cum pot avea o relație cât mai personală cu Dumnezeu.
Reply With Quote