View Single Post
  #145  
Vechi 30.04.2009, 14:00:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.252
Implicit

Nu că n-aș fi de acord cu tine dar trebuie ținut cont de unele aspecte din tipologia sectară înainte să ne manifestăm dragostea necondiționată de aproapele:

- sectarii când se comportă față de noi ca niște misionari față de un trib din Indonezia. Adică ei vor să ne evanghelizeze de parcă cunoașterea Evangheliei e monopol protestant și neoprotestant.

- sectarii sunt victimele unei ideologii religioase care înseamnă că orice iese din limitele respectivei ideologii este apriori fals fapt care face imposibil dialogul cu ei. O bună comunicare nu se poate stabili între oameni liberi mental și prizonierii unei ideologii, deci e pierdere de vreme să tot reluăm la infinit argumente care pe orice om întreg la minte l-ar pune cel puțin pe gânduri. Poate le rezervăm un loc pe forum unde să discute între ei (acolo să vedeți certuri, de exemplu între un baptist și un adventist), pentru că ne e destul de clar din experiențele anterioare că asemenea discuții n-au niciun folos. Cei care au întrebări în privința credinței pot găsi destule argumente care să-i întărească din cele ce s-au discutat deja.
Reply With Quote