View Single Post
  #4  
Vechi 04.05.2009, 12:44:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
E foarte clar,tu esti pentru nivelarea religiilor. Tu nu ai inteles probabil de la inceput ce vreau eu si nu numai eu sa spun,au spus-o mai inainte mari duhovnici si as pomeni aici pe :Acad.Pr.Prof.Dumitru Staniloaie "Ecumenismul este ratacirea secolului 20" ,Pr.Arsenie Papacioc "Se doreste nivelarea religiilor,adica un mare nimic" Pr.Iustin Parvu "Ecumenismul este panerezia secolului!"Ti-am dat doar cateva exemple de mari duhovnic care sau exprimat clar impotriva a ceea ce tu numesti unitate in diversitate.Cand vorbeam de misiune ortodoxa in occident ma refeream sa se spuna tare si raspicat fara frica ca ortodoxia este singura credinta adevarata,care are la temelie sangele Mantuitorului,Sfintii Parinti ,exemplele pot continua!Cum poti sa spui asemenea lucruri cand te afli in gazda la cel pe care vrei sa-l combati?Ai stat cred prea mult in occident si ti s-a intunecat constiinta.Cauta si te informeaza de la Sfintii Parinti despre ce inseamna cu adevarat ecumenism!Poti gasi pe acest site o sumedenie de materiale,si dupa aia mai stam de vorba!
Caesar, cred ca nu avem o baza comuna de discutie. Daca tu spui din start ca eu oricum am constiinta intunecata si ca sunt eretica, iar eu daca as incepe sa iti raspund as zice ca esti integrist si ai o gandire ingusta (atentie, nu am zis inca ;-)), ca imi rastalmacesti vorbele si ca citezi din Parinti si sfinti ciuntit, cum citeaza unii sectanti Biblia, unde o sa ajungem? De altfel am mai scris pe alte topicuri si am dat si eu exemple, si o sa mai dau acolo.

Eu cred ca totusi e imoprtant sa-i cunosti pe occidentali la ei acasa ca sa vorbesti cu ei mai cu folos, Caesar, atata as mai vrea sa-ti spun.

Insa pentru ceilalti care cititi, vreau sa precizez ca NU SUNT NICIDECUM PENTRU O NIVELARE A RELIGIILOR SAU A CONFESIUNILOR. (De altfel, aici vorbeam de confesiuni crestine, nu de alte religii ca budismul, islamul etc) CRED ca ortodoxia are plenitudinea credintei apostolice. NU am vorbit de unitate in diversitate.

As mai adauga ca ortodoxia nu face prozelitism. Ea ofera, vorbeste despre adevar cu blandete si inteligenta, fara sa insulte.
Cel putin, ortodoxia in care cred eu. Am imporesia cateodata ca nu traim toti aceeasi ortodoxie.

Cum am mai spus, nu foloseste nimanui, daca scopul nostru este sa ii facem pe altii sa guste din comorile noastre, sa vorbesti de sus si sa acuzi.
Nici noua, nici lor. Va spun din experienta. Am trecut si eu printr-o faza din asta la inceput.
Reply With Quote