View Single Post
  #146  
Vechi 07.05.2009, 14:31:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

..Si pentru ca am mai gasit ceva interesant acum ca am rasfoit cartea, parintelui Savatie B. "Curaj si libertate in ortodoxie", postez aici la acest topic. Mi se pare potrivit cu tema. Noroc ca am obiceiul sa subliniez ceea ce ma "atinge" in mod deosebit".
Cineva (in carte) spune, parinte nu se cade a tacea despre ceea ce este de prima necesitate, salvarea sufletelor! La care parintele Savatie spune atat de frumos si clar:
"Patima, durerea ortodoxiei, nu este apostazia sectelor, ci apostazia preotilor, este apostazia credincisilor, este apostazia noastra a tuturor, drama care a existat dintotdeauna! Nu este o drama doar a timpurilor noastre, nu este adusa din SUA, este o drama adusa de noi insine, pe care a trait-o si Hristos, pe care au tarit-o apostolii. Si pe vremea lor a existat schisme si necazuri nu s-au inventat abia astazi.. NU se cade a spune din Occident ne-a venit tot raul! Noi am fost crestini, ei ne-au stricat! Cine ne-a invatat pe noi in crestinism, sa judecam astfel? Deci problema care trebuie rezolvata se afla in noi insine. Daca vom deschide Patericul, autenticele carti care ne invata viata crestina, niciodata nu vom descoperi indemnuri la lupta cu nu stiu care.."
Ierom. Savatie B.
Interesant punct de vedere , nu?
Si iata ce am mai gasit, ce spune Sf.Grigorie:
[COLOR=Black]"Imi este rusine sa va spun dar adevaratul motiv pentru care am plecat este acela ca mi-a fost rusine sa fac parte din tagma preotilor, care sunt plini de toata pacatele si patimile si badarania.."
Sfantul Grigorie "Tratatul despre preotie" [/COLOR]( se stie ca Sfantul a fugit in Pont dupa ce a fost facut preot)
Si asta de pe vremea Sfantului Grigorie...iar noua ni se pare ca traim veacul cel de apoi si ne mai temem ca vom ramane fara pastori (asa cum si eu m-am temut pentru o clipa). De aceea cu adevarat drept este cuvantul Parintelui Iustin. Biserica nu va cadea in veac! Avem garantie cuvantul Mantuitorului! Insa, multi dintre alesii ei vor duce sufletele la pierzanie... dar ce facem noi in raport cu ei?..Cred ca asta e intrebarea ce trebuie dezbatuta fratilor..
Reply With Quote