View Single Post
  #7  
Vechi 08.05.2009, 15:56:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit citatul din Lewis despre 'dor' (longing) numit atundeva 'joy'

.. il reiau aici pe cel din Till we have faces, cu comentariul meu:

De ce atâtea carti fantastice cu elemente mitologice? Lewis s-a hrănit încă din copilărie cu mitologia și povestirile fantastice. Ele îl făceau nu să fuga de realitate, ci să întrezărească în lumea înconjuratoare mai mult decat suprafața banală pe care de multe ori o confundăm cu realitatea, ceva ce îl făcea să vadă uneori voalul desprinzându-se și dezvăluind Altceva. Acest Altceva întrezărit uneori îi trezea un dor pe care unul din personajele sale îl descrie astfel: 'Îți amintești? Culorile, și mirosul, și imaginea Muntelui Cenușiu în depărtare? Și pentru că era asa de frumos, simțeam un dor, mereu un dor. Undeva în altă parte trebuie să fie mai mult decat atât. Totul părea să spună: vino! Dar nu puteam – încă – să vin și nu știam unde să vin. Aproape mă durea. Mă simțeam ca o pasăre în colivie când toate păsările de același neam sunt lăsate să zboare. (...) Cel mai drag lucru toata viața mea a fost acest dor – să ajung la Munte, să găsesc locul de unde vine toată frumusețea.' (Till we have faces, o adaptare a mitului lui Psyche, ultimul roman al lui Lewis).

Acest dor după ce frumusețea tainică a lumii dezvăluie și învăluie în același timp, pentru Lewis nu avea în primii ani ai tinereții nici o legatura cu Dumnezeu. Încetul cu încetul, prin lecturi, cugetări și influența unor prieteni (printre care se afla si Tolkien, catolic credincios) Lewis ajunge mai întâi la un fel de credință abstractă într-o divinitate. Până în ziua în care înțelege fulgerător că atât credința că există Ceva mai presus de noi și de lume cât și acest dor care îl urmărea din copilărie, acea încântare și bucurie ce îi veneau dintr-o lume în același timp tainică și familiară, provin din aceeași sursă: un Dumnezeu personal, care este în același timp departe și aproape, căci s-a facut om. În Hristos, mitul devine realitate palpabilă și istorică, 'sălăsluiește printre noi'. Este de altfel și unul din subiectele cărtii pe care am citat-o mai sus, Till we have faces, unde Psyche, dorită de Zeul de pe Munte, este sacrificată lui, dar este regasită vie, în palatul invizibil al zeului cel viu de pe munte. (Lewis descrie drumul său către credința creștină în 'Surprised by Joy', 'Surprins de Bucurie', căci acea încantare, acest dor el le numea cel mai adesea 'joy', bucurie).
Reply With Quote