View Single Post
  #3  
Vechi 09.01.2007, 18:44:02
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

??? credinta adevarata ei nu au sunt in majoritate catolici si prostestanti plus alte secte sau dezbinari...
noi avem ortodoxia care este dreapta credinta...
iar Biblia conform unor studii scade in ochii oamenilor. Iar majoritatea s-au motivat ca nu mai atrage... Lumea in care traim e plina intrebari de filozofii dupa perioade cand omul nu a avut parte de libertate in credinta, poate doar dupa razboaiele mondiale... De fapt s-a constatat ca sursa acestei deznadejdi in cuvantul scripturistic este vechimea lor... Omul incepe sa piarda din relatia cu Dumnezeu incercand sa para realistic cand de fapt ei sunt cei fantastici in gandire...Occidentalul nu mai este profund marcat de Avraam, Noe si toti ceilalti datorita direfentei in timp. De exemplu copii din ziua de azi nu mai sunt fascinati de basme sau povesti cum am fost noi. Ei au jocurile pe calculator, desene animate, seriale etc. Sunt bune si astea dar ce rost ca in ei naste violenta si ura (Cazul Columbine din USA)... Poate daca am reusi si noi sa mai adaugam ceva la Biblie pentru ai conferi autencitatea zilei de azi? Nu stiu! Nu dau cu presupusul. Unii din noi poate avem acces la Pateric sau altele dar ceilalti nu iar ce e adevarat sunt putini si de aici care le da mana sa citeasca din Biblie (ma refer la VEchiul Testament)... Poate asta fi o cauza... Iar pt cei de la National Geografic nu sunt ei de vina. In afara, in special in statele majoritar protestante, se intampla asa ceva si sunt iscate asemenea fabulatii... Ei doar prezinta o realitate desigur diavoleasca dar trebuie recunoscuta si trebuie luate masuri ca macar la noi sa nu apara, dar ma tem ca e prea tarziu! Copii nu mai sunt educati in spiritul lui Dumnezeu, afise si grafitiuri pe pereti cu semne ale antihristului care e aici dupa mine, e de demult aici. Religia in scoala nu se face ca lumea, ci doar asa ca sa se zica ca nu se face. In general se chiuleste de la ora sau se fac teme pt alte ore de curs...
So ce ar trebui facut? Nu pot spune! Nu stiu!
Reply With Quote