View Single Post
  #19  
Vechi 11.05.2009, 01:21:51
Raducu21 Raducu21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 12
Implicit Raspuns

Hristos a inviat!
Consulta un preot mai bine, ca sa stii daca il poti pomeni la rugaciunea ta particulara, desi nu are nume. (De ex: Doamne miluieste pe pruncul meu care a murit nebotezat! - intreaba preotul daca este bine sa-l pomenesti). Nu sunt eu sigur, dar cred ca se poate. Intreaba totusi ca sa stii sigur.
Biserica nu il poate pomeni in rugaciunile ei, nefiind botezat, adica nu este membru al Bisericii.
Intreaba de asemenea despre milostenia pentru sufletul lui. Nu cred ca e rau sa dai de pomana pentru el.
Eu din cate am citit la Pr. Cleopa si stiu din canoanele Bisericii, parintii poarta o parte din vina ca a murit nebotezat. Ce pot face? Pai spovedanie la duhovnic si sa faca apoi canonul randuit de acesta. Sa ceara ei canon, daca Pr. nu le da. Asta e calea. Sa faca voia Domnului, ca sa se mantuiasca ei si copilul lor odata cu ei. Cat despre soarta acestor prunci care au murit nebotezati, in vesnicie, iata ce spune tot Pr. Cleopa:
http://www.provitatargujiu.ro/archives/24
Sfaturile unora pot fi de folos, dar e atat de delicata aceasta problema, incat e vital pentru mantuire sa FIE DISCUTATA CU DUHOVNICUL! Radu
Reply With Quote