View Single Post
  #6  
Vechi 18.05.2009, 15:38:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Toate le vei găsi în cele lăsate de Părintele Cleopa și nu numai . . .

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cristi cum ai ajuns la partea asta cu botezatul si cu Fotini? In Evanghelie nu scrie partea asta. Chiar sa nu fi auzit bine ieri? Ma mai uit odata.M-am uitat si nu scrie partea asta E vorba de aceeasi femeie?
Iar de o forma primara de ecumenism spuneam pentru ca existau in vremea aceea mai multe popoare in zona aceea si chiar in conflict intre ele, si totusi Iisus ii vizita pe toti, le vorbea si ii ajuta pe toti.
Deci la inceput erau toti ai Lui.
In rest, ceea ce spunea Iisus era adevarat. Este insa greu de patruns in pildele sale, cel putin in unele si de aceea se ajunge la erori mari de interpretare (si printre teologi, monahi, sau preoti). Ma mir ca au putut fi prinse si redate in scripturi de oamenii din acele vremuri (cei care au scris Biblia si Sf. Evanghelie si etc.). Poate ca erau ei mai ageri la minte decat noi.
Draga mea Sofia , eu nu sunt nici învățător și nici prooroc. Tot, absolut tot ceea ce scriu, au la Bază cele lăsate de Sfinții Părinți, Marii Duhovnici . Eu nu inventez, nu redescopăr , ci mă supun celor lăsate nouă spre luminare și învătare. Fără Sfinții Părinți suntem 0 barat .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote