View Single Post
  #9  
Vechi 21.05.2009, 07:19:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asa cum nu poti sa demonstrezi nici ca nu exista calutul roz...
Calutul roz este o absurditate si de aceea nu poate sa existe vorbind rational. El exista numai in mintile copiilor si ale ateilor care il folosesc ca o comparatie puerila impotriva credintei in Dumnezeu - a carui existenta nu poate fi demonstrata "stiintific", asa cum vor ei.

Altfel spus, masurand posibilitatea: probabilitatea ca sa existe calutul roz cel "spiritual" este nula, pe cand probabilitatea ca Universul sa fie facut si intretinut de un Creator tinde asimptotic catre maxim.
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Realitatea si adevarul nu sint si probabil nu vor fi niciodata accesibile in mod stiintific, stiinta nu are nici o iluzie cu privire la acest lucru.
Si atunci, daca omul nu poate sa inteleaga natura ultima a materiei si energiei, cum poate sa aiba pretentia ca Insusi Dumnezeu sa fie de inteles in Fiinta Lui?
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Stiinta are insa statutul de singura apropiere logica si consistenta de realitate si adevar. Stiinta nu minte, spune ceea ce stie la un moment dat. Si spune din ce in ce mai mult.
Cu mari sfortari abia ce zgariem suprafata. Eu sunt bucuros ca se progreseaza cu descoperirile, dar nu cred c-o sa ajungem departe... Dar mai stii?

Stiinta nu minte, dar oamenii mint. Sunt descoperiri care sunt ascunse publicului larg, ramanand accesibile unui grup restrans de interese - si asta se numeste minciuna. Daca s-ar fi spus "tot ce se stie la un moment dat", lumea o ducea mai bine acum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote