View Single Post
  #2  
Vechi 25.05.2009, 20:07:59
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Vezi tu dragul meu, cand Mantuitorul a venit in lume multi s-au smintit de invatatura Lui, El a rasturnat niste tipare de gandire, niste legi omenesti si a pus in loc un gram de dumnezeire, adica iubirea si iertarea neconditionata
De multe ori pt noi, desi ne numim cu numele lui Hristos, ne mira invataturile Sale si nu de putine ori noi, crestinii, purtatorii de Hristos, nu le acceptam, nu le urmam, ni se par de multe ori absurde deoarece sunt contra sistemului nostru de valori si cantra viziunii cu care privim lucrurile
Unde vreau sa ajung, stiu ca in ziua de azi banii se fac greu si stiu cat este de nedrept sa sti ca banii tai, munca ta se afla pe maini straine, dar ce vreau sa te rog, nu-L folosi pe Dumnezeu ca pe un serviciu, nu folosi biserica ca pe o prestatoare de servicii, de prea multe ori se intampla ca oamenii sa apeleze la biserica doar la o problema doar la un necaz doar la o greutate, este exact cum faceau vechii romani cu zeii, le duceau jertfe doar cand aveau probleme, ori facand asa nu ne deosebim cu mare lucru de pagani
In primul rand, datoria ta si a mea si a tuturor este sa ne lepadam de trairea pacatoasa si sa ne luam crucea si sa urmam pe calea ce stramta lui Hristos, menirea noastra de crestin este sa alergam spre tinta care este Hristos
Dintr-o problema ai ajuns si tu in legatura cu acest minunat Mantuitor, El ti-a revarsat din pacea Lui din linistea Lui si El te doreste, te vrea sa fi a Lui sa te alaturi Trupului tainic al Bisericii, sa te alaturi turmei lui Hristos, nu doar sa-l cauti cand ai de rezolvat probleme omenesti ci mai ales sa fi cu El cand vrei sa-i impartasesti dorul inimii, dorinta sufletului, cand vrei sa-i marturisesti pacatele tale, cand vrei sa-i ceri prietenia si vrei ca El sa fie etalonul dupa care sa-ti ghidezi viata, intr-un cuvant cand vrei sa fi purtator de Hristos
Restul problemelor El insusi le va rezolva ne spune Scriptura
" Dacă rămâneți întru Mine și cuvintele Mele rămân în voi, cereți ceea ce voiți și se va da vouă. "(Ioan 15:7)

Mult har, pace, rabdare si dragoste de Dumnezeu si de Cuvantul Lui sa ai
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote