View Single Post
  #4  
Vechi 01.06.2009, 15:01:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Vreau sa pun o intrebare putin mai ciudata.
Voi cum pastrati anafura (in ce conditii -spatiu inchis/deschis- si in ce recipiente-din ce material-) pentru tine mai mult. Sa nu mucegaiasca, sa se prafuiasca sau sa se strice.
La mine in casa anafura mi se strica destul de repede si nu mai stiu pe unde sa o pun, sau in ce sa o pastrez.
Ceva sfaturi?
Dar de ce trebuie să o păstrezi? Dacă mergi la biserică în fiecare duminică(măcar) și ei anafură atât cât îți este necesar pentru o săptămână nu are timp să se strice.Dacă totuși dorești să o ții mai mult o pui pe o farfurie întinsă acoperită cu tifon curat la uscat iar apoi o păstrezi într-o bombonieră acoperită.
Dacă totuși ai în casă anafură mucegăită pe care nu ai consumat-o (știu aceasta de la bunica mea,de la mama mea) mergi la un copac,faci o groapă adâncuță și pui acolo anafura după care acoperi cu multă grijă și bați pământul ca nu cumva să o găsească vreo viețuitoare.
Resturile de fitil de la candelă,ce rămâne în cădelniță și orișice folosești când cureți candela le arzi pe o tablă curată specială pentru aceasta și le îngropi de asemenea în loc curat.
Reply With Quote