View Single Post
  #1  
Vechi 09.06.2009, 10:24:54
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit Am fost la o adunare a NP

Sambata sotul meu a dorit sa mearga la adunare ,i se spusese ca va veni un fost puscarias ,care se convertise ,si vroia sa vada ce are de zis.Am mers cu el ,pt ca si el merge cu mine cand ma duc la biserica ,iar el provenind din familie de adventisti,am zis ca nu are cu ce sa ma impiedice sa merg la ei,din moment ce eu sunt foarte convinsa de ceea ce simt! Sincer m.am simtit ca si cum m.as duce la teatru ! Adica pentru mine biserica e BISERICA ! MIROSUL DE TAMAIE ,ICOANELE,LINISTEA PLACUTA ,SENTIMENTUL DE BINE ,astea nu le-am simtit la adunare ! la un moment dat ma plictisisem...ma uitam pe pereti ,ma gandeam la ale mele ,pana a venit o scumpete de fetita si mi s.a asezat in brate ...iar eu sunt topita dupa copii! a mai fost vreun ortodox la adunare ? dc da,spuneti-mi cum a fost ! ce nu mi.a placut a fost ca au folosit niste cuvinte care mi s-au parut asa ...hmmmm...cum sa le zic ...futuriste : serviciul divin (echivalentul slujbei bisericesti la noi).Iar cand mi.au dat cartea sa cant din ea ,nu mi-au iesit cuvintele din gura ,pt ca dc nu simt cu sufletul ceva ,eu nu ma pot preface ! Dar a fost o experienta noua,din care am invatat ca tre sa urmez drumul pe care mi l-a dat D.zeu: dc m-am nascut ortodoxa,sa mor ortodoxa!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote