View Single Post
  #494  
Vechi 12.06.2009, 11:07:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Fani , nu stii ca inseminarea in vitro presupune pastrarea unui singur embrion si sacrificarea celorlalti ,deci omorare?
Esti credincioasa si ar trebui sa constientizezi ca a avea un copil este un dar de la Dumnezeu ,daca unele cupluri nu sunt binecuvantate ,Dumnezeu stie de ce .
Pai ai dreptate, daca prin inseminarea in vitro se pierd embrioni este ca un avort, deci nu ar trebui sa acceptam, dar metodele mai noi fac posiobila conceperea unuia sau a doi embrioni care se implanteaza toti. Asa am citit.
Mai este si insemnarea artificiala in care nu se pierde nici un embrion (intoducerea spermei cu o siringa in uter).
Biserica Ortodoxa nu s-a pronuntat impotriva acestor practici, daca nu se 'sacrifica' embrioni. Stiu de cazuri concrete (si in Romania).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)